Fallout 4

ObserwujMam (99)Gram (39)Ukończone (42)Kupię (27)

Fallout 4 - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:10 listopada 2015
Premiera polska:10 listopada 2015
Producent:Bethesda Game Studios
Wydawca:Bethesda Softworks
Dystrybutor:Cenega S.A.
Gatunek:RPG
Silnik graficzny:Creation Engine

Fabuła

Akcja Fallout 4 toczy się w amerykańskim Bostonie, w stanie Massachusetts, a także jego okolicach. Jest 23 października 2077 roku, a nasz protagonista, którego chwilę wcześniej wykreowaliśmy (mężczyzna lub kobieta), spędza czas z rodziną. Etap ten stanowi wstęp do rozgrywki, a także wydarzeń, jakie za chwilę będą miały miejsce. W trakcie rozmowy z rodziną, nagle do drzwi domu puka przedstawiciel doskonale znanej fanom serii korporacji Vault-Tec.


Nasz bohater dowiaduje się, iż wraz z familią powinien udać się do Krypty 111 - tam czeka na niego bezpieczne schronienie, przed nieuchronnie zbliżającym się zamachem nuklearnym. Rodzina pospiesznie zwija więc manatki i pakuje najpotrzebniejszy dobytek, popędzana przez telewizyjne wiadomości, trąbiące o nadchodzącej katastrofie. Niestety, w trakcie ucieczki do wspomnianej Krypty,  gdzieś w pobliżu spada głowica nuklearna, której wybuch zmiata niemal wszystko w promilu wielu kilometrów, ale bohater wraz z familią i kilkoma innymi osobami cudem przeżywają katastrofę, znajdując schronienie w opisywanym azylu.Tryby rozgrywki

Rozgrywka w Fallout 4 łączy w sobie elementy strzelanki, RPG czy nawet gry strategicznej. Poniżej przygotowaliśmy opis kilku najbardziej charakterystycznych elementów produkcji.

 • Świat gry

Twórcy do eksploracji przygotowali ogromną połać terenu w postaci bostońskiej metropolii, jej przedmieść czy też - co jest charakterystyczne dla cyklu - zupełnych odludzi.  Sam świat gry został skonstruowany w taki sposób, by dało się dojść do większości miejscówek. Twórcy wyciągnęli wnioski ze swojej wcześniejszej produkcji - The Elder Scrolls V: Skyrim - co zaowocowało nowym sposobem projektowania planszy. Przede wszystkim ograniczono do minimum liczbę wszelakich wzniesień, pagórków, itp., po których ciężko i niewygodnie było się poruszać. Choć upadek bomby nuklearnej w znacznym stopniu zrujnował rejony, w których toczy się akcja

Fallout 4, to spora część budynków zdołała ocaleć, a gracz bez problemu może je odwiedzić, w poszukiwaniu dóbr materialnych, niezbędnych do przetrwania na Pustkowiu. Co ważne, twórcy do minimum ograniczyli liczbę ekranów ładowania - w ciągu rozgrywki pojawiają się one tylko w kilku punktach.

 • Pies

Nieodłącznym towarzyszem naszego protagonisty jest pies – Dogmeat. Zwierze towarzyszy nam niemal od samego początku rozgrywki, budząc pewne skojarzenia z filmem Jestem Legendą.  Także tutaj twórcy przekazują pod naszą opiekę owczarka niemieckiego, który jednak potrafi o siebie zadbać, a dodatkowo wspomaga bohatera na kilku płaszczyznach, m.in. w trakcie walki. Nasz towarzysz jest nieśmiertelny, więc nie trzeba o niego specjalnie dbać, ale nawet wówczas czworonóg powinien się słuchać – można wydawać mu proste polecenia. Co ciekawe, w nagraniach do sesji motion-capture, mających za zadanie realistyczne odwzorowanie ruchów psa, wziął udział owczarek niemiecki jednego z pracowników Bethesdy.

 • Pip-Boy

Pip-Boy, a dokładnie Personal Information Processor, to urządzenie niezbędne do przetrwania poza granicami Krypty. Zakładany na przedramię komputer pozwala analizować wiele rozmaitych statystyk - kontroluje zdrowie postaci, pozwala na jej rozwój poprzez zdobyte punkty doświadczenia. Jest tu także mapa okolicy, a wyprawę po niej urozmaici nam wbudowane w sprzęt radio, zbierające ledwo docierający sygnał z którejś z amatorskich rozgłośni.

 • System strzelania i V.A.T.S.

W Fallout 4 nie obejdzie się bez walki, wszak Pustkowie pełne jest rozmaitych kreatur. Jak przyznał Todd Howard z Bethesdy w jednym z licznych wywiadów, w poprzednich grach z cyklu, a już szczególnie w Fallout 3, system wymiany ognia pozostawiał wiele do życzenia. Był nieprecyzyjny, a jego używanie potrafiło frustrować na dłuższą metę. Dlatego do prac zaangażowano specjalistów od strzelanek, legendarne studio id Software. Chłopaki ściśle współpracowali ze główną ekipą, wnosząc swoje wieloletnie doświadczenie. Zaowocowało to przemodelowaniem systemu strzelania, który, choć opiera się na podobnych zasadach (system V.A.T.S.), to działa zdecydowanie sprawniej. Dla mniej obeznanych osób śpieszę z wyjaśnieniami – V.A.T.S. to mechanizm odpowiadający za precyzyjne celowanie, który pozwala postrzelić oponenta w którąś z wybranych części ciała. W Fallout 4, po jego aktywacji, czas wyraźnie zwalnia, a naszym zadaniem jest szybkie wybranie punktu, w który chcemy trafić, a następnie precyzyjne wycelowanie – jeśli pominiemy etap nakierowania celownika, możemy nie zadać odpowiednio dużych obrażeń, gdyż pocisk nie trafi w zamierzony cel.

 • Crafting i osiedla

Ważnym i zarazem ciekawym elementem Fallout 4 jest system craftingu. Firma Bethesda poświęciła temu elementowi bardzo dużo uwagi, w efekcie czego powstało potężne, a zarazem proste w użyciu narzędzie. Początkowo z zebranych w świecie gry elementów będziemy mogli ulepszyć broń czy zbudować prostą barykadę, ale z czasem nasze konstrukcje przerodzą się w dom czy całe osiedle! Po zbudowaniu własnych czterech kątów otrzymamy opcję ich umeblowania czy wyposażenia w rzeczy codziennego użytku. Prędko koniecznym okaże się zmajstrowanie generatora zapewniającego źródło prądu elektrycznego, niezbędnego do oświetlenia okolicy czy napędzenia rozmaitych urządzeń.

Co więcej, jeśli odpowiednio zagospodarujemy okolicę, na nasze osiedle wprowadzą się nowi mieszkańcy. Staniemy się w pewnym sensie samozwańczym burmistrzem - do naszych zadań należeć będzie dostarczenie osadnikom elektryczności, jedzenia czy dachu nad głową. Dobrze prosperująca ludzka osada z czasem stanie się celem ataków z zewnątrz - aby je powstrzymać, wybudujemy rozmaite umocnienia czy pułapki, np. w postaci miotaczy ognia skutecznie odganiających agresorów od bramy wejściowej. Wszystko to jednak nie ma związku z fabułą i jest zupełnie opcjonalne - przy zarządzaniu osadą można spędzić dziesiątki godzin, ale jeżeli stronicie od The Sims, nic nie stoi na przeszkodzie, by tę rozrywkę zupełnie olać.

 • System rozwoju postaci i S.P.E.C.I.A.L.

Rozwój protagonisty będzie nieco różnił się od poprzednich odsłon serii Fallout. Choć ogólny schemat pozostaje dość podobny, to powiew świeżości wnosi zmodyfikowany system perków (ang. Perks). Na początku zabawy, przy tworzeniu postaci, otrzymujemy do rozdysponowania 28 punktów pomiędzy dostępne atrybuty S.P.E.C.I.A.L.:

 • S – Strength – Siła 
 • P – Perception – Percepcja  
 • E – Endurance – Wytrzymałość  
 • C – Charisma – Charyzma  
 • I – Intelligence – Inteligencja  
 • A – Agility – Zwinność  
 • L – Luck – Szczęście

Działanie systemu wyjaśnimy na przykładzie poniższej grafiki. Każdy z atrybutów (jest ich 7) przedstawiony został w oddzielnej kolumnie. Każda kolumna zaś ma 10 pięter - są to kolejne umiejętności, czyli właśnie perki, do odblokowania. I tak wydając 5 punktów na trybut Siła, odblokowujemy dostęp do 5 "piętra", na którym znajduje się umiejętność Heavy Gunner (ciężka broń zadaje o 20% większe obrażenia). Co więcej, większość perków posiada po kilka stopni rozwoju, co łącznie ma dawać około 275 umiejętności. Jak więc widać, jest na co wydawać zdobyte punkty doświadczenia, a w Fallout 4 nie bez powodu nie ma określonego maksymalnego poziomu postaci. Warto też dodać, że początkowo rozdane statystyki będzie można w dalszym etapie zabawy zresetować, gdybyśmy uznali, że jednak w naszym buildzie coś poszło nie tak.

 • Mapa świata


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 360 razy   ●   zmienił(a): 468389 znaków
Dirian
edytował(a): 24 razy   ●   zmienił(a): 15200 znaków
MicMus123456789
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 446 znaków
shuwar
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 1590 znaków
Materdea
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 30 znaków

Wszyscy autorzy
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosFoxi   @   17:35, 04.11.2015
" jedyną ocalałą osobom"

osobą ! Błagam!
0 kudosDirian   @   17:45, 04.11.2015
Cytat: Foxi
" jedyną ocalałą osobom"

osobą ! Błagam!

Dzięki, poprawione.
0 kudoshaapyunicorn   @   19:22, 10.12.2015
Mam pytanie, czy osoba pisząca o fabule grała kiedykolwiek w tą grę, mam wrażenie że nie zgadza się parę faktów.
0 kudosDirian   @   19:28, 10.12.2015
Cytat: haapyunicorn
Mam pytanie, czy osoba pisząca o fabule grała kiedykolwiek w tą grę, mam wrażenie że nie zgadza się parę faktów.

Grała grała, tylko opis był pisany przed premierą i opierał się na ówczesnych doniesieniach. Zaktualizujemy go niebawem i dzięki za czujność.