Mass Effect

ObserwujMam (83)Gram (26)Ukończone (40)Kupię (7)

Mass Effect - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:20 listopada 2007
Premiera polska:26 listopada 2007
Producent:BioWare
Wydawca:Xbox Game Studios
Dystrybutor:CDP
Gatunek:Akcja / RPG

Fabuła

Mass Effect pozwala na wykreowanie własnego bohatera lub przygodę już zdefiniowaną sylwetką Johna Sheparda. Nie zmienia to stosunku postaci niezależnych do naszego alter ego, a autorski bohater jest tak samo, kanonicznie traktowany jak postać komandora.

Fabuła rozpoczyna się w momencie, w którym teoretyczny lot testowy na planetę Eden Prime zamienia się w katastrofalną w skutkach operację przejęcia proteańskiej technologii. Misja ta była też sprawdzianem dla Sheparda, którego kandydaturę na pierwsze ludzkie Widmo - elitarną jednostkę najlepszych żołnierzy w galaktyce - była rozpatrywana przez Radę. Nihilus, turianin-Widmo i jednocześnie nasz nadzorca, zostaje zabity z rąk Sarena - od teraz naszego antagonisty. Wniosek o wydalenie go z Widm zostaje odrzucony, podobnie jak nasza kandydatura. W trakcie działań na Cytadeli odbijamy z rąk lokalnego gangstera tajemniczą quariankę, Tali, która swoim nagraniem kompromitującym Sarena delegalizuje jego status Widma, przyznając go jednocześnie nam.

Po analizie wzmożonej aktywności gethów - popleczników Sarena i jego tajemniczego statku władającego umysłami, zwanego Suwerenem - oraz obecności Liary T'Soni - córki Matki Benezji, wspólniczki Sarena - odwiedzamy trzy planety - Therum, Feros oraz Noverię. Na pierwszej z nich odkrywamy wykopaliska, mające doprowadzić do odkrycia kolejnych szczątków proteańskiej technologii, a także rekrutujemy do drużyny wspomnianą córkę Matki Benezji. Na drugiej załatwiamy Toriana, czyli enigmatyczny humanoidalny twór, będący w stanie kontrolować umysły kolonistów tam zamieszkałych, zaś na trzeciej dopadamy samą Matkę Benezję.

Po zdobyciu kilku wizji z proteańskich przekaźników masy (takich jak na Eden Prime) i przeanalizowaniu ich zawartości wszystko prowadzi nas na Virmir - to tam znajdziemy Kanał, a więc tajemnicze przejście, które da Sarenowi możliwość sprowadzenia do naszego układu słonecznego Żniwiarzy. Na Virmirze znajdujemy Archiwum - schron Protean przez wspomnianymi Żniwiarzami. Od nie do końca zniszczonej proteańskiej WI dowiadujemy się, że Kanał to tak naprawdę tylne wejście do Cytadeli, zaś sama Cytadela stanowi przejście dla wegetujących gdzieś w próżni Żniwiarzy.

Będąc cały czas o krok za Sarenem docieramy do płonącej już Cytadeli. Po dopadnięciu Sarena ten - kontrolowany przez Suwerena, który okazuje się być jednym ze Żniwiarzy - strzela sobie w głowę, lecz moc jego statku przywraca go do życia w zmutowanej, "gethowskiej" formie. Ostatnią batalią jest pokonanie Sarena i wypowiedzenie wojny Żniwiarzom, którzy zaczynają swoją kolejną wędrówkę w Cyklu.Tryby rozgrywki

Mass Effect to produkcja łącząca w sobie elementy gry cRPG oraz akcji. Z jednej strony mamy dynamiczne poruszanie się postacią komandora Sheparda, podczas którego akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej, a także wymianę ognia i efektowne ucieczki. Z drugiej jednak zarządzamy nie tylko swoją postacią, ale również drużyną – dwoma innymi kompanami.

Niemniej jednak w produkcji studia BioWare mamy wszystkie pozostałe mechanizmy świadczące o tym, że jest to zdecydowanie gra cRPG. Przede wszystkim za wszystkie czynności – od wykonywania zadań, przez powiększanie wiedzy o kosmosie (Leksykon), kończąc na zabijaniu oponentów – otrzymujemy punkty doświadczenia. Te pozwalają nam awansować na kolejne levele, zaś zwieńczeniem jest klasyczne rozdysponowanie konkretnej puli punktów na wybrane przez nas umiejętności. Przy czym rozwój postaci jest raczej odgórnie zdefiniowany przez wybraną przez nas specjalizację wojskową – oprócz niej, na etapie kreatora bohatera, wybieramy również historię życia przed wstąpieniem do wojska, a także profil psychologiczny – więcej znajdziecie w zakładce „Kreator postaci”. Wraz z awansami i poszerzaniem naszych skilli, co kilka kamieni milowych odblokowujemy „perki” – umiejętność spowalniania czasu, chwilowy brak rozrzutu broni, możliwość nowych ataków etc.

Podczas podróżowania przez najróżniejsze planety w rozmaitych galaktykach, nierzadko spotykamy zamknięte sejfy, schowki czy po prostu porzucony przez przeciwników sprzęt. W naszym – i towarzyszy jednocześnie – ekwipunku możemy nosić kilka rodzajów broni (do pistoletów, przez karabiny maszynowe, kończąc na shotgunach i snajperkach), a oprócz nich także nieskończoną ilość medi-żelu i omni-żelu – pierwszy z nich odpowiada za leczenie ran kompanów, drugi zaś do otwierania zamkniętych pomieszczeń, jeśli nie uda nam się próba zrobienia tego ręcznie (prosta minigierka).

W trakcie rozgrywki to, jakie decyzje podejmujemy, waży o tym czy zdobywamy punkty Idealisty, czy Renegata – a więc prosty podział na dobrego i złego. W zależności od przewagi jednego lub drugiego różnie możemy manipulować naszymi rozmówcami – szerzej o tym elemencie znajdziecie w zakładce „Moralność”. Team i ewentualne romanse w nim – które owszem, są dostępne – doskonale opisuje rozdział „Drużyna i romanse”.


Autorzy wiki:

Materdea
edytował(a): 100   ●   zmienił(a): 62026 znaków
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?