Sprzęt - specyfikacja techniczna - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Zakupując gogle Oculus Rift wchodzimy w posiadanie kompletnego sprzętu, umożliwiającego czerpanie przyjemności z wirtualnej rozrywki. W pudełku znaleźć można trzy elementy, na które składa się zestaw, są nimi Rift, Constellation, Xbox One Gamepad. Poniżej nieco informacji na temat każdego z nich.

Oculus Rift


Pierwsza, najważniejsza część zestawu to gogle. To właśnie je spinamy z komputerem i na nich, zamiast na ekranie telewizora, tudzież monitora, obserwujemy to, co dzieje się w wirtualnym świecie. Aby gogle działały poprawnie, potrzebują całkiem mocnego komputera. Firma Oculus VR zaleca maszynę dysponującą przynajmniej 8 GB pamięci RAM, procesorem Intel i5-4590 oraz kartą grafiki GeForce GTX 970 (więcej informacji tutaj).

Zasadę działania gogli rozpisaliśmy dokładnie, a w związku z tym w skrócie wspomnieć warto jedynie, że w gadżecie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu kupujący dostaje:

  • dwa panele OLED o rozdzielczości 1080x1200 i częstotliwości odświeżania 90 Hz każdy;
  • możliwość regulacji ustawienia soczewek, pozwalającą dopasować obraz do własnych predyspozycji oraz warunków fizycznych;
  • szerokie pole widzenia, do 110 stopni;
  • system słuchawek oraz mikrofon, zapewniających przestrzenny dźwięk;
  • precyzyjny system śledzenia ruchów głowy.
Specyfikacja techniczna
Technologia wyświetlaczaOLED
Rozdzielczość wyświetlacza1080x1200 na oko
Całkowita rozdzielczość wyświetlacza2160x1200 łącznie dla obu oczu
OptykaSoczewki Fresnel i tradycyjne
Częstotliwość odświeżania90 Hz
Pole widzenia>110 stopni
Waga470g
System śledzeniaKamera śledząca diody IR (tzw. system Konstalacji)
Sprzęt śledzącyKamera IR
Interfejs systemu śledzącegoUSB 3.0
Wielkość śledzonego pomieszczeniaBrak danych
Śledzenie kierunkowe6DOF (w sześciu osiach), z wykorzystaniem IMU (żyroskop, akcelerometr oraz magnetometr)
Interfejs PC
  • 1x HDMI 1.4+
  • 2x USB 3.0
  • dodatkowy port USB 3.0 dla kamery Oculus Touch
Interpolacja klatekTechnologia Asynchronous Timewarp
AudioUSB DAC z wbudowanymi słuchawkami (brak wyśja jack, 3.5mm)
Dodatkowe portyBrak
KontrolerW pudełku jest kontroler konsoli Xbox One, a dokupić można Oculus Touch
BezpieczeństwoBrak
Dodatkowe funkcjeBrak

Constellation


Po polsku "Konstelacja" to specjalny system śledzenia położenia głowy użytkownika gogli, stworzony przez firmę Oculus VR. Co istotne jest on wykorzystywany nie tylko do określania miejsca, w którym znajduje się HMD (zestaw noszony na głowie), ale także wszystkich akcesoriów wspierających urządzenie.

Na system składa się specjalny sensor wyłapujący stawiany na biurku lub montowany gdzieś w okolicy użytkownika. Wychwytuje on położenie specjalnych, emitujących podczerwień diod, umieszczonych zarówno na goglach (Rift), jak i akcesoriach do nich dołączanych (Touch). Dzięki temu, że diody pulsują da się określić zmianę ich położenia, jak również szybkość z jaką porusza się użytkownik zestawu. Dokładność sensora jest znacząco poniżej jednego milimetra i nie występuje w nim praktycznie żadne opóźnienie oraz bezwładność.

Konstelacja potrafi działać na jednym albo wielu sensorach, spiętych wzajemnie. Jeden sensor dołączony jest do pudełka z Oculus Rift, pozostałe trzeba natomiast dokupić. Kilka sensorów działających w tandemie zapewnia tzw. wirtualną rzeczywistość w skali pokoju.

Gamepad


Podstawowym kontrolerem dla Oculus Rift, nieśledzonym przez system Konstelacja, jest gamepad opracowany na potrzeby konsoli Xbox One. Każdy sprzedany egzemplarz gogli takowy posiada. Pad ma szerokie wsparcie od deweloperów z całego świata, a w związku z tym działa sprawnie praktycznie z każdą nową grą. Dzięki temu, że pudełku z Oculus Rift jest kontroler, zabawę można zaczynać natychmiast, bez dokupowania żadnych akcesoriów.

Oculus Touch


Specjalny, opcjonalny kontroler, pozwalający prowadzić interakcję z oprogramowaniem na zasadzie dotyku oraz ruchu. Na Touch składają się dwa urządzenia (będące swoimi lustrzanymi odbiciami, po jednym do każdej dłoni), na których obudowie znajdują się specjalne diody emitujące podczerwień, śledzone przez system Konstelacja, oraz grupa przycisków, trigger i gałka analogowa. Co ciekawe, czujnik systemu Konstelacja jest w stanie wykrywać również trzy palce każdej dłoni (kciuk, wskazujący i środkowy), umożliwiając wykonywanie prostych gestów.

Mimo że sensor znajduje się w zestawie Oculus Rift, twórcy dołączają do Touch jeszcze jeden jego egzemplarz. Jak tłumaczą, jest to spowodowane tym, że zbyt duża liczba śledzonych przez jeden sensor urządzeń może go po prostu zmylić. W wyniku czego zestaw przestanie działać poprawnie. Dodatkowy czujnik zapewni skanowanie całego pomieszczenia i zlikwiduje ewentualne pomyłki.

Premiera Oculus Touch zaplanowana została na drugą połowę 2016 roku.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 3 razy   ●   zmienił(a): 4662 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?