Google Cardboard - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Google Cardboard to zestaw gogli, mogących działać zarówno jako sprzęt wirtualnej, jak i rozszerzonej rzeczywistości. Konstrukcja opracowana została przez firmę Google, a do poprawnego działania potrzebuje smartphona, albowiem to on zapewnia ekran, jak i IMU, czyli jednostkę odpowiedzialną za śledzenie ruchów głowy użytkownika.

Nazwa zestawu wzięła się z faktu, iż samodzielnie składamy go z kartonowych części. Te można albo kupić, albo samemu przygotować za sprawą schematów udostępnionych przez projektantów urządzenia, Davida Coza and Damiena Henry'ego. Obaj pracują paryskim Google Cultural Institute, a gogle przygotowali oni w ramach inicjatywy "Innovation Time Off", w której pracownicy giganta mogą wykorzystać 20% swojego czasu pracy na różne dziwne, innowacyjne projekty.

Przez około dwa lata od momentu debiutu zestawu został on złożony ponad 5 milionów razy. Deweloperzy przygotowali też dla niego ponad 1000 aplikacji.

Na Google Cardboard składa się:

  • nieco tekstury;
  • dwie soczewki;
  • magnesy;
  • taśma do klejenia i rzepy;
  • gumka;
  • tag NFC (opcjonalnie), otwierający automatycznie wybraną aplikację.

Zdobycie potrzebnych komponentów nie powinno wymagać sumy większej, aniżeli 20 złotych. Po złożeniu wszystkiego umieszczamy w środku smartphone'a i włączamy jedną z aplikacji dedykowanych zestawowi. Ta dzieli ekran urządzenia mobilnego na dwie części i odpowiednio go zniekształca, aby uzyskać właściwe proporcje i poduszkowy kształt. W rezultacie powstaje stereoskopowe 3D z szerokim polem widzenia. W Google Cardboard da się zastosować smartphony o maksymalnej przekątnej ekranu równej 6".

Co istotne, w zestawie da się umieścić zarówno telefony oparte na systemie Android, jak również iOS. Google udostępnia nawet aplikację demonstracyjną swoich gogli w ramach AppStore.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 1771 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?