Problemy i wyzwania - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Wirtualna rzeczywistość nie zaistniała na rynku wcześniej nie tylko ze względu na to, że nie było odpowiedniej mocy, aby przetwarzać generowane na jej potrzeby obrazy. Istotnym problemem okazały się też problemy zdrowotne osób korzystających z gogli. Z tego względu, nawet obecnie sprzedawane urządzenia mają liczne ostrzeżenia, informujące użytkownika o potencjalnych efektach ubocznych.

Największym wyzwaniem dla twórców VR jest choroba lokomocyjna, pojawiająca się ze względu na opóźnienie, jakie powstaje pomiędzy ruchem głowy, a ruchem kamery w wirtualnym świecie. Aby opóźnienie nie sprawiało problemów, czujniki żyroskopowe zamontowane w zestawach, a także sensory umieszczone na zewnątrz, muszą wyłapywać i przetwarzać wszystkie ruchy w czasie nieprzekraczającym 50 milisekund. Idealną opcją byłoby osiągnięcie 20 milisekund, niemniej jednak na chwilę obecną żadne gogle wirtualnej rzeczywistości nie dysponują tak minimalnym lagiem.

Jeśli opóźnienie przekracza wspomniane milisekund pojawiają się mdłości, zawroty głowy i inne niekorzystne symptomy. Jakby tego było mało, wydłużone korzystanie z jakiegokolwiek zestawu HMD grozić może poważniejszymi konsekwencjami. Osoby posiadające zaburzenia autystyczne mogą – dla przykładu – mieć problemy z odróżnieniem rzeczywistości realnej od tej wygenerowanej przez komputer.

Pewne problemy przysporzyć mogą również akcesoria dedykowane sprzętowi wirtualnej rzeczywistości. Nie działają one idealnie w zgodzie z ruchami użytkownika, a w związku z tym, także i w tym przypadku mózg otrzymuje sprzeczne sygnały. Ruch ręki, na którą nałożona jest specjalna rękawica może nie odpowiadać temu z wirtualnego świata. Wszelkie różnice stanowić mogą problem dla ciągle adaptującego się do sytuacji mózgu.

Innym wyzwaniem stojącym przed projektantami są urządzenia wspierające sprzęt wirtualnej rzeczywistości. Po pierwsze, osoba korzystająca z gogli powinna być w jakiś sposób ograniczona, aby nie zrobić sobie krzywdy. Po drugie, powinna mieć jakikolwiek dostęp do świata zewnętrznego, aby innym nie zrobić krzywdy. Po trzecie, choć optyka działa już faktycznie dobrze, nadal znaczne kłopoty sprawia śledzenie ruchów ciała, haptyka (informacje związane z dotykiem, uzyskiwane dzięki wibracjom, sprzężeniu zwrotnemu itd.) oraz przestrzenny dźwięk. Ten ostatni nie zmienia się należycie w zależności od położenia głowy, co także stanowi pewien problem, dla przetwarzającego informacje mózgu użytkownika VR.

Sprzęt wirtualnej rzeczywistości to nie tylko problemy natury fizycznej oraz psychicznej, ale także emocjonalnej i społecznej. Istnieją znaczące obawy o to, że osoby często przebywające w wirtualnym świecie w pewnym momencie mogą poczuć od niego uzależnienie. Na chwilę obecną nie sposób przewidzieć co konkretnie będzie się działo w takiej sytuacji, ale może to doprowadzić do znacznego odosobnienia takich jednostek.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, mimo pozornego zwiększania interakcji pomiędzy ludźmi, tak naprawdę je zmniejszają. Użytkownik gogli VR jest całkowicie odcięty od realnego świata. Nie prowadzi interakcji z domownikami, zamykając się w rzeczywistości wykreowanej przez komputer. W takiej sytuacji zanika niejako świadomość człowieka, a zaczyna ona działać na zasadzie swego rodzaju przedłużenia. Pojawiają się zaburzenia, które już teraz widać w sieciach społecznościowych, gdzie ludzie są zdecydowanie odważniejsi niż w rzeczywistości. Potrafią wypowiadać słowa, nie licząc się z ich konsekwencjami. Zanika też zdolność do normalnych, bezpośrednich rozmów, a zastępuje ją interakcja, w ramach której występuje pośrednik, np. aplikacja w smartphonie. Widać to chociażby po tym, że użytkownicy smartphonów coraz częściej komunikują się tekstowo, zamiast dźwiękowo czy wizualnie. Klasyczne rozmowy telefoniczne przegrywają z licznymi messengerami.

Wirtualna rzeczywistość na pewno zmieni sposób, w jaki się komunikujemy. Wpłynie też na to, jak wielkie korporacje sprzedają nam swoje produkty. W sieci coraz częściej pojawiają się bowiem spekulacje na temat tego, że z pomocą VR łatwiej będzie stosować przekaz podprogowy, wpływający na ludzkie zachowania i reakcje.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 4156 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?