Samsung Gear VR - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Samsung Gear VR to mobilny zestaw wirtualnej rzeczywistości opracowany przez firmę Samsung Electronics, przy współpracy firmy Oculus. Zestaw jako projekt rozpoczął swoje życie niedługo po tym, jak w 2012 roku pojawiły się pierwsze prezentacje Oculus Rift. Zapowiedź Gear VR miała miejsce we wrześniu 2014 roku, a finalna jego wersja trafiła natomiast do sklepów w dniu 27 listopada 2015 roku.

Samsung Gear VR nie zawiera wyświetlacza. Aby zestaw działał poprawnie potrzebuje jedno z wspieranych przez siebie urządzeń mobilnych, m.in:

  • Galaxy Note 5
  • Galaxy S6/S6 Edge/S6 Edge+
  • Galaxy S7/S7 Edge
  • oraz tych, które zadebiutowały po wymienionych powyżej.

Smartphone, umieszczony w zestawie i połączony w parę za sprawą aplikacji Oculus, działa jako wyświetlacz oraz jednostka przetwarzająca. Gear VR jest natomiast sterownikiem, dysponującym czujnikami śledzącymi ruchy użytkownika (lepszymi od tych, montowanych w sprzęcie mobilnym); oraz goglami posiadającymi soczewki poszerzające pole widzenia i odpowiednio dopasowujące obraz do gałki ocznej. Gear VR ze smartphonem łączy się przy pomocy styku micro-USB.

Co ciekawe Gear VR na prawym boku posiada specjalny panel dotykowy, przycisk "cofnij" oraz sterowanie głośnością. We wnętrzu obudowy znajduje się również sensor, który cały czas sprawdzają czy zestaw jest włączony. Przycisk oraz panel dotykowy zapewniają prosty interfejs użytkownika, pozwalający manipulować odpalonym na smartphonie oprogramowaniem. Zapewniają one minimalną funkcjonalność, dzięki której można np. przełączać się pomiędzy aplikacjami albo całkowicie je zamknąć.

Historia Gear VR

Patent na HMD firma Samsung nabyła w styczniu 2005 roku. Wtedy korporacja zaczęła się zastanawiać nad wykorzystaniem jednego ze swoich urządzeń mobilnych, jako ekranu gogli wirtualnej rzeczywistości. Technologia tego typu sprzętu była jednak zbyt prymitywna, a w rezultacie pomysł zarzucono, z nadzieją na to, że uda się do niego kiedyś powrócić.

Miało to miejsce po premierze smartphona Samsung Galaxy S4 w 2013 roku. Korporacja stworzyła wówczas specjalną grupę ludzi, których zadaniem było opracowanie urządzenia VR bazującego właśnie na Galaxy S4. Po kilku prototypach uznano, że technologia nadal nie jest odpowiednio dobra, do tego, aby osiągnąć założone cele.

Niedługo potem, w roku 2014, Koreańczycy połączyli swoje siły z firmą Oculus VR, odpowiedzialną za Oculus Rift. W ramach partnerstwa miały powstać gogle Gear VR, korzystające ze smartphona z serii Galaxy.

Pierwsze podejście do tematu zostało udostępnione w grudniu 2014 roku. Wówczas deweloperzy otrzymali dostęp do tzw. First Innovator Edition. Zestaw trafił głównie do producentów oprogramowania i gier, albowiem mogli oni rozpocząć opracowywanie aplikacji oraz dzielić się spostrzeżeniami na temat sprzętu. Zestaw okazał się niebywale popularny, a cały nakład wyprzedał się w dniu jego premiery.

W marcu roku 2015 pojawiła się druga wersja Gear VR, nazwana Second Innovator Edition. Była ona bardzo podobna do wydania pierwszego, poczyniono jednak pewne istotne zmiany. Po pierwsze gogle współpracowały z Galaxy S6 oraz Galaxy S6 Edge. Po drugie, w środku obudowy dodano niewielki wiatrak, mający zapobiegać parowaniu soczewek. Mniejszy wyświetlacz w Galaxy S6 i S6 Edge poprawił jakość obrazu, ale jednocześnie zmniejszył nieco pole widzenia.

Wreszcie pod koniec listopada 2015 roku w sklepach wylądowała finalna wersja Samsung Gear VR. W stosunku do drugiego zestawu testowego, znowu poczyniono kilka zmian, zwiększając m.in. liczbę obsługiwanych smartphonów. Ponadto zmniejszono o 19% wagę, poprawiono ergonomię i użyteczność panelu dotykowego. Premierowy nakład zestawu rozszedł się błyskawicznie, dzięki czemu Gear VR stał się pierwszą tak popularną platformą wirtualnej rzeczywistości.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 3 razy   ●   zmienił(a): 3750 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?