Oprogramowanie i zastosowania - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Oculus Rift to przede wszystkim gogle oraz sprzęt umożliwiający kontrolowanie aplikacji. Nie oznacza to jednak, że jego twórcy nie przygotowali specjalnego oprogramowania, dostępnego natychmiast po odpaleniu systemu wirtualnej rzeczywistości. Software tego typu istnieje, a zwie się on Oculus Home.

Oculus Home


Po odpaleniu gogli Oculus Rift na ich ekranach użytkownik widzi ekran startowy. Jest on podstawowym środowiskiem funkcjonowania systemu i to właśnie z jego pomocą jesteśmy w stanie włączać inne aplikacje, kontaktować się ze znajomymi także posiadającymi Rift, oglądać filmy, kupować zupełnie nowe projekty itd.

Każda funkcja systemu to odrębna aplikacja, co oznacza, że w miarę upływu czasu pojawiać się będą zupełnie nowe produkcje, a także aktualizacje do już istniejących. Co ciekawe, w ramach Oculus Home istnieje system oceniania oprogramowania, pozwalający dać znać deweloperom o ewentualnych problemach zdrowotnych, jakie napotkało się podczas korzystania z ich aplikacji.

Dzięki temu twórcy będą mogli modyfikować swoje kreacje, niwelując potencjalne uczucie mdłości oraz zawroty głowy.

Sterowniki


Oculus Rift łączymy z komputerem za pomocą kilku kabli USB oraz HDMI bądź DVI. Dzięki odpowiednim bibliotekom, komputer nie rozpoznaje gogli, jako monitora. Pozwalają one oprogramowaniu całkowicie pominąć system operacyjny i wyświetlać sygnał bezpośrednio na ekranach Rift. Obniża to istotnie opóźnienie i zapewnia odpowiednio wysoką częstotliwość odświeżania.

Do poprawnego działania gogli konieczna jest też instalacja sterowników, informujących system operacyjny oraz oprogramowanie o tym, że Oculus Rift jest podłączony. Zestaw nie będzie działać jeśli zabraknie jakiegokolwiek z dwóch wspomnianych elementów.

SDK


SDK czyli Software Development Kit to specjalne biblioteki, pozwalające na tworzenie oprogramowania dla Oculus Rift. Na światową premierę urządzenia zaplanowano wyłącznie SDK dla systemu Microsoft Windows, ale w późniejszym czasie przewidziano również wsparcie dla systemów OSX oraz Linux.

Oculus SDK jest bezpośrednio zintegrowane z wieloma popularnymi silnikami graficznymi, m.in. Unity 5, Unreal Engine 4 oraz CryEngine. Dzięki temu twórcy oprogramowania mogą przygotowywać swoje kreacje bez uczenia się kodu przeznaczonego specjalnie dla VR.

Rift jest platformą otwartą, co oznacza, że twórcy nie przechodzą przez żaden proces weryfikacji, ani certyfikacji. Mogą swobodnie tworzyć i sprzedawać oprogramowanie dla platformy. Najnowszą wersję SDK pobrać można ze specjalnie przygotowanej strony internetowej.

Zastosowanie


Oculus Rift znajdzie na pewno zastosowanie w grach oraz szeroko pojętej rozrywce. Twórcy zestawu, firma Oculus VR, mają w planie dostarczenie garści aplikacji dla gogli w ramach Oculus Home (m.in. Oculus Cinema), wysłali też jednocześnie wiele zestawów deweloperskich swojego sprzętu, co zaowocuje wysypem oprogramowania od firm zewnętrznych.

Jeszcze przed premierą sprzętu mówiło się o zastosowaniach:

  • w aplikacjach społecznościowych;
  • w oprogramowaniu dla architektów;
  • w oprogramowaniu do projektowania samochodów (np. Audi);
  • do szkolenia armii (eksperymenty przeprowadzano np. w Norwegii).
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 3132 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?