Zastosowania VR - wiki Wirtualna Rzeczywistość - kompendium


Wirtualna rzeczywistość przez wielu traktowana jest jako coś, przeznaczonego wyłącznie do celów rozrywkowych. Chociaż zastosowanie jej w grach zdecydowanie mocno przemawia do deweloperów oraz konsumentów, projektanci gogli VR oraz ich potencjalni nabywcy planują wiele innych, niezwiązanych z rozrywką zastosowań.

Edukacja i szkolenia

Na pierwszy plan wysuwa się edukacja oraz przeróżne szkolenia. Autorzy takowych, jak również nauczyciele mogliby z wykorzystaniem gogli pokazywać swoim uczniom modele tego, co opisują, prezentować ich sposób działania, a nawet  demonstrować „na żywo” ich użyteczność. Co istotne, lekcje dałoby się organizować zdalnie, a mimo wszystko zarówno uczący, jak i uczony mogliby przebywać niejako w tym samym pomieszczeniu, co zwiększałoby imersję oraz szybkość przekazywanej wiedzy.

Sprzęt wirtualnej rzeczywistości ma też zastosowanie w wojsku. Nadaje się idealnie do tego, aby trenować żołnierzy w walce oraz korzystaniu ze sprzętu. Można to zrobić wówczas w bezpiecznym środowisku i kontrolować wszystkie jego warunki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w trakcie jednej sesji przećwiczyć wiele różnych scenariuszy, albowiem reset ustawień trwa dosłownie moment, dzięki czemu oszczędza się zarówno czas, jak i pieniądze. Żołnierze natomiast przechodzą szeroką gamę ćwiczeń, bez przemieszczania się pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi.

Pozostając przy zastosowaniach treningowych, sprzęt VR sprawdza się wyśmienicie w symulatorach dla pilotów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Piloci mogą się uczyć na wielu różnych maszynach, trenując przy okazji liczne ewentualności, awarie oraz problem techniczne. Nie trzeba w tym przypadku tracić paliwa, czasu załogi pokładowej oraz obsługi lotniska. Co ważne, można ćwiczyć także dowolne manewry, resetując momentalnie ustawienia symulatora. Dzięki temu pilot może np. trenować wyłącznie lądowanie, albo start. Nie ma potrzeby przechodzenia przez skomplikowany i czasochłonny proces startu, lotu i lądowania, celem przećwiczenia tylko jednego fragmentu lotu. To samo oczywiście dotyczy kierowców samochodowych. Oni również mogą z pomocą VR doskonalić swoje umiejętności.

Z innych ważnych zastosowań sprzętu wirtualnej rzeczywistości warto jeszcze wymienić szkolenia lekarzy. Chirurdzy mogą za jego sprawą ćwiczyć zabiegi, dzięki czemu także opanują wiele różnych technik oraz scenariuszy wydarzeń, a ponadto nie będą narażać zdrowia pacjentów. Szkolenie nowych lekarzy w ten sposób jest dalece bardziej optymalne i wydajne niż szkolenie z udziałem prawdziwych ludzi.

Jako ciekawostkę można jeszcze podać, iż gogle wirtualnej rzeczywistości wykorzystano również do uczenia dzieci przechodzenia przez ulicę.

Archeologia oraz architektura

Kolejnym sposobem wykorzystania technologii VR jest projektowanie oraz odtwarzanie. Pierwsza z wymienionych czynności może być użyteczna dla architektów, którzy będą w stanie przygotować wirtualny model stworzonego przez siebie projektu, a następnie dokładnie się mu przyjrzeć, zarówno z zewnątrz, jak i od środka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co kluczowe, wraz z architektem w wirtualnym świecie mogą być także potencjalni nabywcy projektu. Idealnie mogłoby się to sprawdzić np. podczas kupowania planów na dom. Rodzina takowymi zainteresowana byłaby w stanie wejść do środka wirtualnej reprezentacji nieruchomości i dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom.

Wiele firm zajmujących się architekturą i projektowaniem, m.in. IrisVR oraz Floored, Inc., już teraz oferuje oprogramowanie lub usługi, pozwalające przygotowywać i zwiedzać wirtualne modele proponowanych oraz sprzedawanych budynków. IrisVR zapewnia nawet software, umożliwiający konwersje projektów stworzonych w programach typu CAD, jak np. SketchUp oraz Revit, na pliki, które da się następnie podglądać z wykorzystaniem Oculus Rift, HTC Vive lub smartphonów. Niekonieczna jest do tego żadna specjalistyczna wiedza.

Wirtualne, trójwymiarowe modele budynków, są też przydatne w świecie sprzedaży nieruchomości. Agent jest w stanie oprowadzać ludzi po oferowanych lokum jeszcze zanim będą one gotowe.

Jeśli chodzi o archeologię, liczne wykopaliska oraz eksponaty muzealne są najczęściej w bardzo odległych i niedostępnych miejscach naszego globu. Za sprawą wirtualnych wycieczek, potencjalny zainteresowany byłby w stanie zerknąć do wnętrza grobowca, przyjrzeć się mumii, a nawet pochwycić jakiś starożytny przedmiot w swoją dłoń i, obracając go, dokładnie zbadać.

Archeologowie mogą natomiast posłużyć się dronami, potrafiący zeskanować badaną jaskinię, starożytne ruiny czy inne niedostępne miejsce, a potem przesłać obraz do komputera, w celu przygotowania na jego podstawie wirtualnej reprezentacji obiektu. W ten sposób możliwe jest zerknięcie do środka jeszcze przed faktycznymi badaniami i bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Zagospodarowanie przestrzenne

W roku 2007 rozpoczęto prace nad programem, który byłby w stanie przenieść dane dostępne w ramach zagospodarowania przestrzennego, a następnie wymodelować je w silniku graficznym, opracowanym na potrzeby gier.

Aplikacja stała się w pełni funkcjonalna w 2010 roku, pozwalając projektantom przygotowywać plany całych osiedli, a nawet miast i następnie testować ich funkcjonalność oraz wyszukiwać potencjalne problemy, jeszcze zanim rozpocznie się budowa. Trójwymiarowe, wirtualne modele umożliwiłyby też organizowanie wirtualnych wycieczek.

Technologia jest na tyle prosta w użyciu, że nie trzeba znajomości nowoczesnych silników graficznych, by z niej korzystać.

Terapia

Jak wcześniej wspomniałem, wirtualna rzeczywistość znajduje zastosowania w medycynie, ale nie tylko w przypadku chirurgii. Równie dobrze sprawdza się w przypadku terapii, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Z użyciem odpowiedniego oprogramowania da się np. leczyć fobie tudzież poprawiać koordynację ruchową pacjenta.

Gry wideo

Sprzęt VR ma wiele zastosowań, a jednym z podstawowych są gry wideo. Za pomocą specjalnie przygotowanych zestawów (HMD) można symulować przestrzenny obraz, a także dźwięk. Dodatkowe akcesoria, jak np. rękawice, pozwalają natomiast prowadzić interakcję z prezentowanymi w świecie gry przedmiotami.

Do poprawnego działania technologii konieczne są specjalne urządzenia, badające ruchy grającego. W przypadku niektórych rozwiązań zastosowano sensory na podczerwień, inne natomiast robią użytek z kamer, obserwujących ruchy jakiegoś konkretnego obiektu w przestrzeni. Dla przykładu, PlayStation VR korzysta z PlayStation Camera, obserwującego świecące elementy gogli.

Gracze oraz projektanci mogą wybierać spośród wielu różnych urządzeń, wykorzystujących technologię VR. Z najważniejszych wymienić warto Oculus Rift, Samsung Gear VR (oparte na Oculus Rift), HTC Vive oraz PlayStation VR. W przygotowaniu jest też HoloLens od Microsoftu, w jego przypadku mamy jednak do czynienia z rozszerzoną, a nie wirtualną rzeczywistością.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 6921 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?