Premiery gier w grudniu 2021


Materdea @ 23:07 29.11.2021
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Klikam w komputer i piję kawkę. ☕👨‍💻

W grudniu 2021 roku nie czeka nas grad premier - branża zapada w sen zimowy i czeka na kolejne 12 miesięcy. Mimo to w trakcie tego miesiące trafi na rynek kilka interesujących produkcji - w tym Halo Infinite od Microsoftu i 343 Industries!

Koniec roku to - tradycyjnie już - czas growych podsumowań i rozliczania się z grami, które udało się, bądź nie, skończyć. Pod względem ilościowym liczba pozycji nie przytłacza, mimo to w tegorocznym grudniu czeka nas jedna spora premiera - Microsoft bowiem ma zamiar zamknąć 2021 z przytupem i wydać kampanię Halo Infinite!

Wartales - 1 grudnia

PC - wczesny dostęp


Wartales to produkcja niezależnego studia Shiro Games, która nie zadebiutuje jeszcze w pełnej wersji, ale trafi do programu Steam Early Access. Tytuł pozwala na przygodę średniowiecznej grupy najemników parającej się rozmaitymi zajęciami. Wszystko utrzymane w cRPG-owym sznycie z rzutem izometrycznym kamery.

W Wartales gracz przejmuje kontrolę nad zgrają rzezimieszków, niemającą nad sobą żadnego władcy czy pana. Trafiamy do świata spustoszonego przez zarazę od blisko 100 lat dziesiątkującą największe ówczesne imperium - Edoran. Czasy niespokojne, ponieważ chaos sprzyja rozrostowi przestępczości i pojawianiu się grup podobnych do naszej. Wszystko utrzymane w średniowiecznym klimacie i realiach.

Rozgrywka w Wartales oferuje swobodę ogromnego i otwartego świata. Stając na czele zgrai przestępców, oprychów i mięśni do wynajęcia eksplorujemy te niezbadane terytoria, mierząc się nie tylko z ludzkimi przeciwnikami, ale także i dziką zwierzyną - walka utrzymana jest w turowym systemie z rzutem izometrycznym kamery. Drużyna niekiedy będzie wymagała uzupełnienia, ponieważ nasi kamraci nie są nieśmiertelni. Poza tym dochodzi mechanizm craftingu i tworzenia własnego ekwipunku.

Chorus - 3 grudnia

PC, Xbox Series X|S, Xbox One, PlayStation 5, PlayStation 4


Chorus to nowa produkcja studia Deep Silver FISHLABS (w przeszłości zwanego po prostu Fishlabs), które do tej pory nie było znane szerszej publiczności. Niemieccy producenci opracowali do tej pory m.in. port Saints Row: The Third na Switcha, a także mobilną odsłonę serii Dead Island o podtytule Survivors. Chorus jednak wygląda na zdecydowanie większy kaliber niż mobilne przygody z zombiakami w roli głównej.

W Chorus gracz trafia do świata science-fiction, w którym ludzkość skolonizowała odległe galaktyki. Wcielamy się w postać Nary, pilotki kosmicznych myśliwców bojowych, która dźwiga na barkach brzemię przeszłości i niedokończonych spraw. Obok kobiety ważną postacią jest też Opuszczony - kontrolowany przez nią statek posiadający na tyle rozwiniętą sztuczną inteligencję, że pozwalającą mu rozumieć oraz odczuwać emocje. W tle rozgrywa się konflikt między osadnikami a tajemniczym Kultem.

Rozgrywka w Chorusie to odświeżona formuła oldschoolowych zręcznościówek polegających na lataniu w przestrzeni kosmicznej i strącaniu kolejnych zastępów przeciwników. Gameplay oczywiście rozbudowany jest o wiele współczesnych elementów, bez których gra byłaby dość trudna w odbiorze: półotwarty świat, wyposażenie statku w nowe uzbrojenie, etapy logiczno-zręcznościowe.

Przeczytaj nasze wrażenia z przedpremierowego pokazu Chorus!

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   22:42, 30.11.2021
Chorus wydaje się całkiem spoko...
0 kudosIgI123   @   00:18, 01.12.2021
Coś biedna ta końcówka roku szczerze mówiąc.
0 kudosMgła   @   14:39, 03.12.2021
Wartales wygląda jak połączenie Mount & Blade i The Banner Saga. A że gra się jakimiś zbirami to już w ogóle miodzio. Trzeba będzie kiedyś sprawdzić.
0 kudosUxon   @   18:29, 03.12.2021
9 grudnia - Disco Elysium PL
10 grudnia - Kroniki Myrtany
0 kudosMaterdea   @   18:49, 03.12.2021
Cytat: Uxon
9 grudnia - Disco Elysium PL
10 grudnia - Kroniki Myrtany
Disco Elysium ukazało się już na PC-tach, konsolowe wydanie też już jest na rynku. A co do polskiej wersji... jestem ciekaw i czekam na efekty, bo nie stoi za nią Koch Media Polska, a sami deweloperzy (czyli najprawdopodobniej chodzi o projekt społecznościowego spolszczenia). Puszcza oko Duży znak zapytania.

Kroniki Myrtany zaś to mod.
1 kudosDirian   @   18:53, 03.12.2021
Cytat: Uxon
9 grudnia - Disco Elysium PL

Oj tak, już na GoG-u kupione, czekamy na spolszczenie Cool

Z wymienionych pozycji ciekawie wygląda Wartales, ale poczekam na aż wydadzą finalną wersję.
1 kudosUxon   @   19:41, 03.12.2021
Wiem, że zestawienie dotyczy jedynie nowości rynkowych, ale o tych dwóch perłach mimo wszystko musiałem wspomnieć. O Disco Elysium warto pamiętać, bo wielu ludzi dopiero teraz będzie miało okazję swobodnie zagrać w polskim języku, ze względu na bardzo trudny, oryginalny angielski. Kroniki Myrtany zaś są, fakt, modem, ale jednak to zupełnie niezależna gra, którą z oryginalnym Gothic łączy jedynie ten sam silnik i uniwersum. Całkowicie nowa produkcja na starych fundamentach. Forgotten City albo Enderal też zresztą widnieją oficjalnie jako mody do Skyrim, a jednak są to zupełnie niezwiązane z nim i bardzo cenione, fanowskie gry, w dodatku prezentujące o wiele wyższą jakość niż TES 5.
0 kudosMaterdea   @   20:59, 03.12.2021
Cytat: Uxon
Forgotten City albo Enderal też zresztą widnieją oficjalnie jako mody do Skyrim, a jednak są to zupełnie niezwiązane z nim i bardzo cenione, fanowskie gry, w dodatku prezentujące o wiele wyższą jakość niż TES 5.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Szczęśliwy
0 kudosUxon   @   21:22, 03.12.2021
Nie interesuje mnie zupełnie, co mówią rabini😉 Obie gry są wybitne. Enderal i Forgotten City.
Edit: I tak samo wybitne mogą być "Kroniki Myrtany"
Dodaj Odpowiedź