Meandry Serii: Geografia The Elder Scrolls!


juve @ 10:55 25.11.2012
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.

Ilu z Was ukończyło The Elder Scrolls V: Skyrim? Ilu z Was wypełniło swoje przeznaczenie w tej przepięknej krainie? Ilu zakłopotanych bohaterów spotkaliście? Koniec końców, czy tak naprawdę wgłębiliście się w ten świat, a może tylko liznęliście go troszeczkę? Nie łatwe pytania, dlatego, że świat zawarty w produkcji Bethesdy nie jest na jeden wieczór.

Ilu z Was ukończyło The Elder Scrolls V: Skyrim? Ilu z Was wypełniło swoje przeznaczenie w tej przepięknej krainie? Ilu zakłopotanych bohaterów spotkaliście? Koniec końców, czy tak naprawdę wgłębiliście się w ten świat, a może tylko liznęliście go troszeczkę? Nie łatwe pytania, dlatego, że świat zawarty w produkcji Bethesdy nie jest na jeden wieczór...a na kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset! Wielu z Was mogło się zagubić, bez odpowiedzi pozostało gro pytań, z czasem narastało coraz więcej wątpliwości. Skyrim to tylko namiastka wspaniałej historii, jaką przez lata pisze nam Bethesda. Postaram się Wam ją trochę przybliżyć, zapraszam do świata Nirn!

Może się wydawać, że wątek główny zaprezentowany w Skyrim, opowiada prostą historię. Wojna domowa, a w dodatku straszliwa inwazja smoków. Skuta lodem kraina cierpi jednak z innego, poważniejszego, powodu. Żeby zrozumieć to, co dzieje się na ekranach telewizorów, musimy cofnąć się pamięcią do poprzedniej części, słowem, trochę pogłówkować. Nie sposób zrozumieć wielu wątków świata The Elder Scrolls bez poznania dogłębnie Nirn, rozciągającego się między materialną powłoką śmiertelników, a zaświatami – Oblivion. Geografia Nirn przygotowana została przez twórców naprawdę z rozmachem. Na przestrzeni dziejów wiele się tu zmieniało.

Geografia Świata NirnNirn – to planeta, na której powierzchni rozgrywają się wszystkie części gry. Planeta swoim kształtem, jak i różnorodnością terenu przypomina ziemię. Możemy wyróżnić wariacje na temat fauny i flory. Największą jego część zajmuje masywny kontynent Tamriel. Drugim co do wielkości skupiskiem terenu jest Akavir. Reszta lądów jest zdecydowanie mniejsza. Tak samo, jak w w przypadku ziemskiego globu, świat Nirn zalany jest ogromnym oceanem. Wkoło planety krążą zaś dwa księżyce – Secunda oraz Masser.

Oblivion to przestrzeń niematerialna, nieskończenie żywotna. Zamieszkują ją dwa mentalne bieguny – dobry i zły. Oblivion jest domem zarówno bóstw, jak i demonów czy duchów. Ponad nimi wszystkimi, wyróżnić trzeba szesnaście Daedryckich Bóstw. Przestrzeń może kojarzyć się z autentycznym rajem (Moonshadow), jak i jego przeciwieństwem, czyli piekłem, domem pradawnego zła i przyczółkiem potępionych za życia (Deadlands). Oblivion jest niedostępny dla mieszkańców świata Nirn.Sprawdź także:

The Elder Scrolls III: Przepowiednia

Premiera: 03 czerwca 2003
PC

The Elder Scrolls III: Przepowiednia jest drugim, oficjalnym dodatkiem do The Elder Scrolls III: Morrowind - jednej z największych i najbardziej rozbudowanych gier RPG w ...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudossebogothic   @   16:26, 25.11.2012
Hehe a w Cyrodil czasami nie było klimatu tropikalnego? O ile pamiętam to w książkach w Morrowindzie było tak napisane. Może twórców przerosło zadanie stworzenia tropikalnej krainy? W książkach w TES III wyczytałem też, że w krainie Leśnych Elfów lasy są gęste a drzewa są ogromne i się poruszają. Są to tzw. chodzące miasta. Chciałbym aby TES VI nas tam przeniósł.
Warto dodać, że w grze Morrowind mamy tylko wyspę Vvardenfell a nie całą prowincję.
0 kudosamdep50   @   02:59, 26.11.2012
Legendarny Morrowind... Czytałam o tej grze sporo, nie spotkałam negatywnego komentarza, same zachwyty. Próbowałam kupić, ale nie mogłam już trafić na grę, nigdzie, nawet w używanych.
A to, co oferuje Steam, jest po angielsku.. niestety.
0 kudosDirian   @   21:52, 26.11.2012
Przecież na Alledrogo pełno Morrowindów jest ;)
0 kudosdenilson   @   23:00, 26.11.2012
Muszę sobie w końcu sprawić Morrowind. Pytanie czy będzie grywalne na W7 64-bit?
0 kudosRaion   @   22:35, 29.11.2012
Cytat: denilson
Muszę sobie w końcu sprawić Morrowind. Pytanie czy będzie grywalne na W7 64-bit?
Będzie grywalne. Sam grałem na 7 64-bitowej i nie było najmniejszego problemu.
0 kudospscorpio   @   11:10, 03.12.2012
Dopiero przeczytałem artykuł i bardzo mi się podoba Uśmiech Poproszę więcej Uśmiech
0 kudosGuilder   @   15:23, 05.03.2013
Bardzo fajny artykuł, mnie najbardziej zaciekawiły Czarne Moczary (czy jak tam tłumaczyć "Black Marsh"), i właśnie tam najchętniej przeniósłbym się w TES VI (bo nie mam wątpliwości, że prędzej czy później takowy tytuł się pojawi, za duże zyski to generuje). Generalnie całe to uniwersum stworzone przez Bethesdę prezentuje się imponująco, i jestem pewien, że gdzie by nas następne części nie przenosiły, ja tam będę. ;-)
0 kudosFestus_   @   21:04, 26.03.2013
W kolejnej części najchętniej przeniósłbym się do krainy Wysokich Elfów - Summerset Isle. Niesamowicie klimatyczna kraina i ciekawa architektura. Bardzo ciekawy artykuł i informacje. Odkryłem go dopiero teraz, po opublikowaniu kolejnego artykułu z serii. Zabieram się więc i za niego! ; )
Dodaj Odpowiedź