Najlepsze gry na Steam Decka


zubal22 @ 00:08 25.11.2023
Filip "zubal22" Sudoł

Steam Deck to świetny kawał sprzętu, na którym można grać w wiele znakomitych tytułów. Jak znaleźć te sprawdzające się najlepiej na konsoli Valve? Abyście mieli łatwiej, przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie.

Opublikowaliśmy niedawno tekst podsumowujący zalety i wady Steam Decka z okazji jego pierwszych urodzin na rynku. Od niedawna w sprzedaży dostępna jest również wersja OLED, wprowadzająca sporo usprawnień, a przede wszystkim większy 7,4 calowy ekran OLED o odświeżaniu 90 Hz, pojemniejszą baterię oraz lepszą kartę sieciową.

To wszystko sprawia, że obecnie mamy świetny moment na zakup sprzętu Valve, a każdy potencjalny nabywca zastanawia się pewnie w jakie gry najlepiej zagrać na tej konsoli. Jest bowiem wiele produkcji, które na małym ekranie kieszonsolki sprawdzają się dużo lepiej niż na monitorze czy telewizorze. Dziś też przyjrzymy się temu tematowi i przedstawimy Wam swoje propozycje. Oto najlepsze, polecane przez nas gry na Steam Decka.

Stardew Valley


Rolniczy RPG to niewątpliwy hit, który - pomimo pozornej prostoty - oferuje świetną i różnorodną rozgrywkę na setki godzin. Wcielamy się w niej w byłego pracownika korporacji, który rzuca ponure, szare życie w mieście na rzecz odziedziczonej po dziadku farmy w tytułowym Stardew Valley. Celem głównym jest odbudowa tejże farmy oraz samej wioski, a droga ku temu ukazuje ogromną głębię produkcji. Mamy tu możliwość prowadzenia własnej farmy, rozwoju ogrodu, sadu, hodowli bydła i przetwarzania wszelkich produktów na wyroby, które można sprzedać za wyższą cenę; połów ryb, zabawę w górnika oraz walkę z potworami w jaskiniach, rozwijanie relacji z NPC-cami, tonę side questów do wykonania, festiwale miejskie, rozbudowę domu, zakładanie rodzin – a do tego dochodzi tryb multiplayer do 4 graczy, ogromne wsparcie moderskie, masa sekretów i nie tylko!

Stardew Valley na Steam Decku jest niesamowicie grywalne, można bawić się bez żadnych przeszkód w trybie wieloosobowym, a i z modami nie ma najmniejszego problemu. Świetna sprawa, niezależnie od tego, czy robicie kilkugodzinny maraton ze znajomymi, czy odpalacie szybką sesję przed spaniem. To jeden z tych tytułów, które stosunkowo mało obciążają baterię Decka, dzięki czemu powinna wytrzymać na jakieś 4-5 godzin rozgrywki.

Dead Cells


Szybki, trudny i wielce satysfakcjonujący roguelite, który wprost świetnie sprawdza się na Decku. U swoich podstaw, Dead Cells stanowi metroidvanię z elementami platformówki, utrzymaną w pixelartowej oprawie graficznej, w której przemierzamy mroczny, proceduralnie generowany świat toczony przez zarazę. Śmigamy po platformach, eliminujemy wrogów, zbieramy lepszy sprzęt, walutę oraz walczymy z rozmaitymi bossami. Rozgrywka jest bardzo wymagająca, o śmierć jest tu łatwo, zaś kolejne podejścia budują nasze zrozumienie gry, dostępnego rozmaitego i licznego ekwipunku, przeciwników oraz samych mechanik. Każdy nowy run to okazja na kawał dynamicznej i uzależniającej dawki rozgrywki, a pokonanie ostatniego bossa daje również sporo radochy.

Dead Cells na Steam Decku ze względu na stricte platformówkowy charakter jest niezwykle grywalny, zaś małe rozmiary i wymagania sprzętowe sprawiają, że w tytuł ten również można całkiem sporo pograć, zanim konieczne będzie podładowanie konsoli. Oznacza to około 4-5h rozrywki na baterii.

Seria Persona


Seria gier Persona to znany cykl jRPG, w którym wcielamy się w ucznia japońskiego liceum, z dualizmem gameplayowym. Pozornie prowadzimy zwykłe licealne życie - chodzenie do szkoły, wypady ze znajomymi, udział w życiu miejskim, aktywności poboczne, praca dodatkowa, rozwój osobisty, nauka i rozwój relacji z innymi, w tym tych romantycznych. Natomiast z drugiej strony, mamy eksplorację rozmaicie zaprojektowanych dungeonów, turową walkę, w której wielką rolę odgrywają tytułowe Persony, zbierane niczym Pokemony, wpływające zdolnościami na naszą skuteczność w pojedynkach. Gromadzenie kolejnych Person i łączenie ich w nowe, potężniejsze stanowi istotny element rozgrywki. Żadna z odsłon nie jest z sobą powiązana fabularnie, oferując własny, charakterystyczny klimat, opowieść, design świata, styl oraz ścieżkę dźwiękową, co czyni każdą z nich oddzielną i unikalną produkcją.

Obecnie na PC dostępna jest Persona 3 Portable, Persona 4 Golden, a także Persona 5 Royal. Każda jest grywalna na Steam Decku. W lutym przyszłego roku wychodzi również Persona 3 Reload (i tym razem ma być nawet po  polsku!), o której nie wiadomo oficjalnie, czy zadziała na konsoli Valve, ale raczej można być tego pewnym, skoro wspomniany tytuł ma też zadebiutować na PS4 i X1. Wspomniane już P3P, P4G oraz P5R działają na Decku bardzo dobrze, a w dodatku można je swobodnie modować. Bateria wystarcza z kolei na około 2-4h grania bez ładowania, w zależności od ogrywanej odsłony.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosDirian   @   21:05, 26.11.2023
Od siebie dorzucę Cult of the Lamb, Diablo IV, HiFi Rush, Death's Door, Outer Wilds... Fajnie ogrywało się też As Dusk Falls (świetna przygodówka!), DiRT Rally 2.0, Hollow Knighta czy nawet Elden Ring. Mozna by długo wymieniać, bo Deck ciągnie na luzie wiele świetnych gier. Nie polecam jedynie grać w najbardziej wymagające gry - jakiś Cyberpunk 2077 czy nowe Asasyny zdecydowanie lepiej ogrywać na mocniejszych platformach.