The Elder Scrolls V: Skyrim

ObserwujMam (593)Gram (362)Ukończone (328)Kupię (100)

The Elder Scrolls V: Skyrim - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:11 listopada 2011
Premiera polska:11 listopada 2011
Producent:Bethesda Game Studios
Wydawca:Bethesda Softworks
Dystrybutor:Cenega S.A.
Gatunek:RPG

Fabuła

Scenariusz The Elder Scroll V: Skyrim nie jest bezpośrednio powiązany z poprzednią częścią gry. Twórcy zabierają nas do mroźnej krainy Skyrim, gdzie odegramy rolę mistycznego potomka smoczej rasy, tak zwanego Dovahkiina, który powróci, aby stawić czoła nordyckiemu bogowi zniszczenia.
Po śmierci cesarza Mertina Septima, prawowitego władcy Imperium w Tamriel, i zakończeniu kryzysu Otchłani, rozpoczęła się Czwarta Era w królestwie. Ze względu na brak prawowitego władcy mroźnych ziem Skyrim, władzę nad okręgiem przejmuje Titus Mede. Dotychczasowa tradycja panowania smoczej rasy (dragonborn) zostaje przerwana. Osłabioną pozycję cesarstwa wykorzystuje stronnistwo Aldmerii Dominium, prowadzące cichą wojnę o panowanie w tej prowincji z Imperium. Elfy zamierzają przejąć kontrolę i wpływy ze Skyrim. Cesarz Titus wiedząc, iż siły Skyrim są zbyt rozbite, aby stawić czoła Dominium, podpisuje tajną umowę zwaną ''Konkordat Bieli i Złota''. Dokument ten staje się punktem zapalnym wielkiej rebelii, ponieważ zakazuje wyznawanie Talosa, boga Skyrim i wszystkich jego mieszkańców, na czele z prawowitymi władcami.

Ciągłe spory i waście, brak jednolitego prawa, tolerancji i rozwoju gospodarczego, doprowadzają do kryzysu w Skyrim. W tym momencie do prowincji trafia bohater, który wraz z jarlem miasta Windhelm trafia do wioski Helgen. Dovahkiin zostaje omyłkowo wziety za rebelianta i skazany na śmierć z kilkoma innymi nieszczęśnikami. Egzekuzję przerywa atak smoka, który dobitnie zmienia rozmiar kryzysu w Skyrim, los potomka rodu Stormcloak i naszego bohatera. Po tragedii w Helgen okazuje się, iż bohater jest Smoczym Dziecięciem, jedynym który potrafi stawić im czoło. Udaje się on do Riverwood, gdzie proszony jest o kontakt z jarlem Whiterun, który zmaga się atakami kolejnych smoków.
Po starciu ze smokiem nękającym mieszkańców miasta Whiterun Dovahkiin udaje się do klasztoru High Hrotghar, gdzie w odosobnieniu przebywają członkowie pradawnego zakonu Greybeards. To oni własnie instruują i wyjaśniają bohaterowi kim jest i jaką rolę spełni w dziejach tej krainy. Zakon prosi Dovahkiina o pomoc w odnalezieniu pewnego artefaktu, tak zwanego roku Jurgena Windcallera, który przed laty zaginął. Główny bohater odnajduje artefakt, którego skradła piękna wojowniczka o imieniu Delphin. Jest ona jedną z ostatnich członkini sekretnej organizacji Blades, która od lat opiekowała się i chroniła przed złem Smocze Dziecięcia. 

Po zamordowaniu najwyższego króla w prowincji Skyrim dochodzi do wojny domowej. Dovahkiin wraz z Delphine odkrywają prawdę o planach Dominium względem powracających smoków. Smocze Dziecię ze wspraciem zakonu, Delphine i Ulfrica, prawowitego następcy tronu zmienia bieg historii. Legendarny smok Paarthurnax wspomaga Dovahkiina i Delphine w walce z Alduinem na szczycie High Hrothgar. Przepowiednia zwojów o zniszczeniu Tamriel przez smoki finalnie się nie wypełnia, a w Skyrim rozpoczynają się nowe, prawowite rządy Nordów.


Tryby rozgrywki

The Elder Scrolls V: Skyrim to jednoosobowa gra fabularna oferująca graczom otwarty, pełny atrakcji, walki i tajemnic świat. Gra została osadzona w górzystej i miejscami mroźnej prowincji Skyrim, wchodzącej wskład kontynentu Tamriel. Bethesda zainwestowała w nową technologię, silnik graficzny Creation Engine, który wniósł wiele audiowizualnych nowości do serii.

Tryby rozgrywki


Grę rozpoczynamy jako kompletnie niedoświadczony bohater, którym możemy wcielić się w dziesięć ras dostępnych w grze. Wybór każdej z ras wpływa na obraną ścieżkę rozwoju i atrybuty dodatkowe naszego herosa. W odróżnieniu od poprzednich części serii, tym razem zrezygnowano z profesjii, oddając w nasze władanie oseimnaście specjalizacji rozwoju, które to formują ''drzewka'' umiejętności przydzielone do każdej z nich. Rozwój bohatera zależy nie od wypełnianych zadań, a czasu poświęconego na rozwijanie danego atrybutu. Innymi słowy, ilekroć korzystany z danej umiejętności, rozwijamy jej specjalizację, a tym samym osiągamy kolejne poziomy doświadczenie. Każdy kolejny poziom to jeden punkt doświadczenia, który możemy zainwestować w jedną ze specjalizacji.

Rozgrywka w The Elder Scrolls V: Skyrim w głównej mierze polega na eksploracji ogromnego świata. Wątek niejednokrotnie nie jest głównym elementem, który wpływa na poznanie dogłębnie świata gry. Gracz może wchodzić w interakcje z innymi postaciami, jak również organizacjami. Każda z nich wplątana jest w scenariusz gry, jak również jest ściśle powiązana z historią serii. W Skyrim możemy wstąpić w szeregi wielu organizacji, że wspomnę tylko o imperium Tamriel, Aldmerii Dominium, Blades czy Companions. Wielu bohaterów pobocznych jest wstanie wesprzeć naszego bohatera na polu bitwy.

Autorzy wiki:

juve
edytował(a): 43 razy   ●   zmienił(a): 74859 znaków
bigboy177
edytował(a): 13 razy   ●   zmienił(a): 4 znaki
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   11:08, 17.01.2014
Fajny wstęp, tylko trochę z małym spojlerkiem Uśmiech
Brakuje mi trochę w menu nazw miejsc w języku polskim. Gram w wersji PL i angielskie, oryginalne nazwy nie za wiele mi mówią.