Amnesia: Mroczny Obłęd (PC) - okladka

Amnesia: Mroczny Obłęd (PC)

Premiera:
08 września 2010
Premiera PL:
19 listopada 2010
Platformy:
Gatunek:
Przygodowa
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (187)Gram (45)Ukończone (53)Kupię (9)

Opis Amnesia: Mroczny Obłęd (PC)
szewczu @ 02:00 14.06.2009
Sławomir "szewczu" Szewczyk
Concept Artist & Matte Painting

Śr. długość gry: 17h 20min

+ czaswięcej

Amnesia: Mroczny Obłęd to kolejny survival horror od studia Frictional Games, twórców m.in. Penumbry. Akcja gry przeniesie nas w końcówkę XVIII wieku, gdzie zwiedzać będziemy wnętrze starego zamku. Podczas podróży po korytarzach i komnatach będziemy świadkami mrocznych scen i koszmarów, jakie w tym zamku miały miejsce.

Całość akcji obserwujemy z trybu pierwszoosobowego, czyli z oczu głównego bohatera. Poruszając się pomiędzy komnatami nic nas nie ogranicza. Możemy w dowolnej kolejności wykonywać różne misje. Fabułą jest nieliniowa i bardzo tajemnicza.

Pod względem graficznym Amnesia: Mroczny Obłęd prezentuje się mrocznie, acz szczegółowo. Straszny klimat to tutaj główny atut. Na potrzeby całego świata twórcy opracowali własny silnik fizyczny (HPL2), dzięki któremu mogli zastosować zaawansowane efekty graficzne.


Wkład w encyklopedię mieli:   logan23,
Screeny z Amnesia: Mroczny Obłęd (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosJackieR3   @   07:44, 18.11.2012
Oglądałem tylko trailery z gry.Niby co to za gra w której nie jest się supermanem i trzeba się chować przy najmniejszym podejrzanym dźwięku.Ale to dopiero jest adrenalinka.Chyba się skuszę.
0 kudospawelecki96   @   13:32, 14.01.2013
Super gra, najstraszniejszy horror w jaki grałem. W końcu survival horror który skupia się na straszeniu a nie strzelaniu.
0 kudosGuilder   @   02:27, 22.01.2013
Masakra, nie gra. Nigdy nie sądziłem, że spotkam się z produkcją, która grozą będzie konkurować z dwiema pierwszymi częściami Silent Hilla. A tymczasem zastanawiam się, czy Amnesia nawet ich nie przebija.
Trzeba zwrócić uwagę na najgenialniejszy pomysł, na jaki mogli wpaść ludzie z Frictional Games: brak walki. To chyba najbardziej mnie ruszało w tej grze, przyprawiało o największą panikę: świadomość, ze nie mogę się bronić. Chować się, albo zmykać w podskokach, to mnie przyprawiało o szaleństwo.
Horror zdecydowanie najwyższych lotów, chciałbym żeby filmy-horrory (które bardzo lubię jako gatunek) miały taką jakość.
0 kudospetrucci109   @   10:26, 28.11.2013
Świetna gra. Niesamowity wiktoriański klimat, jak z opowiadań Edgara Alana Poe albo H.P. Lovecrafta. Polecam wszystkim milośnikom opowieści z dreszczykiem !!
0 kudosAndziorka   @   11:24, 28.11.2013
Zgadzam się całkowicie! Świetna gra, klimat trzyma w napięciu! Czaję się na 2 część Uśmiech
0 kudosfebra1976   @   16:06, 29.11.2013
Cytat: petrucci109
Świetna gra. Niesamowity wiktoriański klimat, jak z opowiadań Edgara Alana Poe albo H.P. Lovecrafta. Polecam wszystkim milośnikom opowieści z dreszczykiem !!
Lecz czytać się tego nie da Dumny , język w jakim pisał H.P. Lovecraft się niestety zestarzał.
0 kudosJackieR3   @   16:10, 29.11.2013
Cytat: febra1976
Cytat: petrucci109
Świetna gra. Niesamowity wiktoriański klimat, jak z opowiadań Edgara Alana Poe albo H.P. Lovecrafta. Polecam wszystkim milośnikom opowieści z dreszczykiem !!
Lecz czytać się tego nie da Dumny , język w jakim pisał H.P. Lovecraft się niestety zestarzał.

Ale E.A.Poe ciągle jest czytalny Szczęśliwy
0 kudosfebra1976   @   16:14, 14.12.2013
Cytat: JackieR3
Ale E.A.Poe ciągle jest czytalny

Przez językowych masochistów.
A w temacie horroru i gore w 2015 SOMA z zajawek wyłania się kawał dobrej roboty ja cz-kam.
0 kudosTaaH   @   07:09, 06.01.2014
Jedna z moich ulubionych gier tego typu,podczas gry ciągle istnieje napięcie i ta groza podczas przemierzania korytarzy, lub chowania się gdzieś przed potworem *.* Dlatego też kupiłem drugą część tej gry, również się nie zawiodłem Szczęśliwy
0 kudoszvarownik   @   09:44, 06.01.2014
Ja zrezygnowałem jakoś po 2 godzinach zabawy, bo zawału chyba bym wnet dostał. Niemniej zamierzam wkrótce wrócić do AMO, ale schiza jest niesamowita. Tak w porty nie sr%$# jeszcze przy żadnej produkcji Szczęśliwy
0 kudos98buzzer   @   14:28, 06.01.2014
Najlepszy survival horror w jaki kiedykolwiek grałem. Gra trzymała mnie w napięciu od samego początku. Gra straszy nas samym klimatem, a jeszcze water lurker, który narobił mi niemal zawału zrobił z tej gry prawdziwy horror. Gra jest nieprzewidywalna i nigdy nie wiemy co będzie się kryło za drzwiami lub zakrętem. Idealnie zrobiona muzyka do tej gry zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Co do fabuły to była ona "najcięższą" jaką kiedykolwiek widziałem lecz podobno w drugiej części tej gry jest jeszcze trudniejsza do zrozumienia. Frictional Games popisało się też swoją drugą produkcją "Penumbrą" lecz bardziej przypasował mi klimat opuszczonego zamku niż kompleksu badawczego. Amnesia to wspaniała gra dla ludzi o silnych nerwach. Polecam Uśmiech
0 kudoslooki15   @   11:44, 07.01.2014
Popieram wypowiedź kolegi wyżej. Amnesia: Mroczny Obłęd to najstraszniejsza gra jaka powstała i moim zdaniem przebija pod tym względem Outlasta (który z jakiegoś powodu jest wychwalany pod niebiosa, moim zdaniem nie do końca zasłużenie).

W kwestii strasznych momentów, mi się podobał ten:
Spoiler
Oprócz water lurkera podobała mi się jeszcze scena, kiedy otwieram biurko, ekran na chwile się zamazuje, ze słuchawek wydobywa się basowy dźwięk, a z wnętrza biurka wylatuje stos czaszek - miodzio.

Co do fabuły. W Mrocznym Obłędzie jest ona dobra, czasem trudna do zrozumienia, ale daje jednoznaczne odpowiedzi lub pozostawia sprawy niewyjaśnionymi. Jeśli chodzi o nowszą Amesie: A Machine for Pigs fabuła różni się pod tym względem, że nie tylko pcha akcję do przodu, ale pozostawia także pole interpretacji dla gracza. Zmusza do zadawania pytań samemu sobie jest bardziej emocjonalna, a wręcz "filozoficzna". Niestety jednak w przeciwieństwie do poprzedniczki, klimat grozy został bardzo złagodzony, a głównym narzędziem jest oddziaływanie na emocje typu: empatia, przygnębienie itp, przez co "A Machine for Pigs" staje się również "psychologicznym" horrorem, a nie grą, w której strach staje się niemal namacalny.
0 kudosfronczakgames   @   18:19, 21.06.2014
Moja wypowiedź dwa komentarze wyżej Szczęśliwy Jeszcze raz polecam ! A i kolega wyżej wymienił Outlasta który ssie przy Amnesii Uśmiech
0 kudosPijany82   @   14:45, 25.09.2015
Gierka dobra,klimatyczna i czasami chora Szczęśliwy Polecam,ale w sumie chyba każdy tą grę zna idealnie z YouTube Uśmiech
0 kudosTheCerbis   @   00:34, 26.12.2018
Polecam po ukończeniu podstawki zabrać się za Remember - zbiór krótkich, pięciu opowiadań, oraz DLC - Justine. Oba dodatki rozszerzają trochę uniwersum i dodają kilka nowych, ciekawych informacji. Co do samej gry - bardzo dobrze wykonany horror, natomiast na pewno należy czytać wszystkie materiały, które się napotka, tak by lepiej zrozumieć historię Daniela i nie tylko jego.
Dodaj Odpowiedź