Microsoft sprawdza dlaczego na PlayStation 5 gry często działają lepiej niż na Xboksie Series X

W teorii konsola giganta z Redmond oferuje wyższą wydajność, więc sytuacja jest kuriozalna.

@ 26.11.2020, 11:04
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
ps5, xbox x/s

Microsoft sprawdza dlaczego na PlayStation 5 gry często działają lepiej niż na Xboksie Series X

Jak wynika z porównania specyfikacji technicznych konsol next-genowych, Xbox Series X ma - teoretycznie - wyższą wydajność od PlayStation 5. Jak się jednak okazuje, gry przeznaczone dla sprzętu Japończyków działają często albo tak samo albo lepiej.

O tym, jak potężny jest Xbox Series X firma Microsoft trąbiła praktycznie na każdym kroku. Przy każdym wywiadzie i przy każdym zwiastunie dowiadywaliśmy się, że niczego tak potężnego na rynku konsol nie znajdziemy. Było to o tyle śmieszne, że jeszcze kilka lat temu korporacja twierdziła, że ludzie grają w gry, a nie rozdzielczość i inne takie.

Wracając jednak do meritum sprawy, analizy wskazują na to, że Xbox Series X nie radzi sobie z grami tak, jak powinien. Na PlayStation 5 działają one albo tak samo albo lepiej. Przykładami niechaj będą Assassin’s Creed Valhalla, które na PlayStation 5 działa płynniej i nie występuje w nim rwanie ekranu; DiRT 5, które ogólnie działa i wygląda lepiej; a także Devil May Cry 5: Special Edition, które na PS5 działa niebywale stabilnie w trybie wydajności, w którym ma 120 fps.

Microsoft prowadzi już oczywiście dochodzenie w sprawie. Korporacja rozmawia między innymi z deweloperami oraz wydawcami, chcąc pomóc im w odpowiednim optymalizowaniu ich dzieł.

"Zdajemy sobie sprawę z problemów z wydajnością kilku zoptymalizowanych dla Xboksa Series X/S tytułów i aktywnie pracujemy z naszymi partnerami, aby zidentyfikować i rozwiązać problemy, aby zyskać optymalne doświadczenie", powiedział rzecznik Microsoftu w rozmowie z The Verge.

"Gdy zaczynamy nową generację konsol, nasi partnerzy dopiero zaczynają sprawdzać co jest możliwe na next -genach, a małe błędy i problemy są spodziewane, kiedy uczą się oni wykorzystywać możliwości nowej platformy. Nie możemy się doczekać kontynuowania współpracy z deweloperami, aby dokładniej zbadać możliwości Xboksa Series X/S w przyszłości".

Sprawę będziemy oczywiście bacznie obserwować, przekazując Wam wszelkie doniesienia w temacie.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosbalic87   @   11:47, 26.11.2020
A to Ci dopiero checa :]

Może ten dwukrotnie szybszy dysk jednak wpływa na ogólną wydajność PS5 albo nowatorski system chłodzenia za pomocą ciekłego metalu...
0 kudosMicMus123456789   @   17:05, 26.11.2020
Wróciła karma za przechwałki i brak dobrych tytułów ekskluzywnych ;p
0 kudosdabi132   @   22:37, 26.11.2020
Być może na PlayStation łatwiej jest deweloperom zoptymalizować tytuł. Coś jest na rzeczy i jak widać wydajność na papierze w pustych liczbach ni jak ma się do rzeczywistości. A może jest to kwestia tego, że twórcy muszą w przypadku Xboxa optymalizować swoje produkcję również z myślą o Xbox Series S. W przypadku konsoli Sony nie mają tego problemu. Na razie to początek generacji, więc logiczne, iż twórcy poznają nowy sprzęt, uczą się. Za jakiś czas będzie wiadomo więcej.