Developer Direct Microsoftu to beczka miodu z łyżką dziegciu


Materdea @ 11:17 01.02.2023
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Klikam w komputer i piję kawkę. ☕👨‍💻

Developer Direct to niewielkie wydarzenie zorganizowane przez Microsoftu, które otworzyło 2023 rok. Pokazano kilka nadchodzących gier (m.in. Redfall i Forza Motorsport) oraz porozmawiano o ich datach premier. I jest to dobry prognostyk na przyszłość - z kilkoma "ale".

Microsoft otworzył rok niewielkim, niespełna godzinnym (ponad, jeśli doliczymy do tego stream Bethesdy, w trakcie którego szerzej omówiono temat nowego rozdziału The Elder Scrolls Online) wydarzeniem o nazwie Developer Direct. Choć formuła doskonale pasuje do obecnych czasów, to niestety - event nie do końca dowiózł to, czego od niego oczekiwałem.

Developer Direct okazał się zbiorem krótkich reportaży pokazujących przebitki zza kulis powstawania czterech oczekiwanych produkcji: Redfall, Minecraft: Legends, Forza Motorsport i The Elder Scrolls Online (w tym ostatnim chodziło o pokazanie nowego dodatku o tytule Necrom). Skopiowanie formatu, z którego Nintendo znane jest już od dłuższego czasu, w moim odczuciu doskonale się sprawdziło; zamiast dawać jedną, dwie konferencje do roku, gdzie jak w 2020 r., wyrzucasz wszystko co masz (większość z zapowiedzianych wtedy gier nawet nie dostała swojego gameplayu, nie mówiąc nawet o konkretach), skupiono się na nadchodzących w tym roku hitach.

W trakcie prezentacji gracze mieli otrzymać informacje na temat terminów wydań wspomnianych wyżej gier. Cel ten udało się spełnić w trzech czwartych. Dosłownie, ponieważ tylko Forza Motorsport poprzez lakoniczne "nadchodzi w 2023 r." (mimo iż w zeszłym roku, w czerwcu, MS twierdził, że gra zadebiutuje wiosną) potwierdzono de facto opóźnienie - najprawdopodobniej do jesieni. To pierwszy tak duży tytuł, który wyłamał się z zapowiedzi złożonej w trakcie zeszłorocznego E3, kiedy szumnie reklamowano szereg produkcji (w tym m.in. Forzę właśnie i Starfielda), których premiera nastąpi "w 12 nadchodzących miesiącach".

Idąc chronologicznie: Minecraft: Legends trafi na rynek 18 kwietnia, Redfall 2 maja, a The Elder Scrolls Online: Necrom 5 na PC-tach i 20 czerwca na konsolach. Niespodzianką okazało się zapowiedzenie i wydanie z zaskoczenia niewielkiego slashera autorstwa studia Tango Gameworks - Hi-Fi Rush.

A co ze Starfieldem? Otóż najnowszy cRPG akcji od Bethesda Game Studios ma dostać osobny pokaz gdzieś w trakcie tego roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że również w przypadku tego - nie będę się bał określenia - megahitu (a przynajmniej na takiego się zapowiadającego) nie znamy nawet przybliżonego terminu wydania. Owszem, jak wspomniałem, Starfield znalazł się w gronie kilkudziesięciu gier, których premierę MS zapowiedział w ciągu roku od E3 z 2021 roku. Gdyby jednak Bethesda wiedziała, że może złożyć kolejną deklarację z konkretnym terminem, mogłaby spokojnie zrealizować ją w trakcie tego Developer Direct i wpisało by to się w charakter wydarzenia. Osobny pokaz z szerokim gameplayem lub innymi atrakcjami nie stałby na przeszkodzie takiemu pomysłowi, a doskonale uzupełniłby kampanię marketingową. A tak tylko nakręca się kolejne domysły i spekulacje, że stan tytułu odbiega od zakładanych celów i debiut w pierwszej połowie 2023 stoi pod znakiem zapytania.

Ostatecznie jednak cieszę się z kierunku, w którym zmierzamy z pokazywaniem i prezentowaniem informacji na temat nadchodzących gier. Zwłaszcza od molochów takich, jak Nintendo, Sony czy też Microsoft, mających w portfolio dużo więcej tytułów niż mniejsi wydawcy. Mimo iż znalazło się tu pole do narzekania, uważam, iż ekipa Phila Spencera w miarę dobrze wypadła ze swoim Developer Direct. Rokowania na przyszłość są obiecujące, jednak kolejne (potencjalne) opóźnienia martwią.

Sprawdź także:

The Elder Scrolls Online

Premiera: 04 kwietnia 2014
PC, PS4, XBOX ONE, PS5, XBOX X/S

The Elder Scrolls Online to stworzona przez Zenimax Online Studios gra typu MMORPG, osadzona w krainie Tamriel, znanej wszystkim fanom marki The Elder Scrolls.Gracz trafi...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?