Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory to trzecia odsłona skradankowej serii, stworzonej i wydanej przez firmę Ubisoft. Projekt, podobnie, jak edycja poprzednie, przedstawia nam losy agenta specjalnego, Sama Fishera, w którego, w polskiej wersji językowej, wciela się Mirosław Baka.
Akcja Splinter Cell: Chaos Theory przenosi nas do roku 2008. Na świecie dochodzi do blokady energetycznej, sabotażu giełdowego oraz licznych włamań do systemów obrony. Wprowadza to całkowity chaos na świecie, a terroryści będą próbowali go wykorzystać, aby pogrążyć glob w mroku. W tym momencie do akcji wkracza właśnie Sam Fisher. Jest on agentem NSA, a za zadanie dostaje znaleźć źródło zamieszania i, w miarę możliwości, zlikwidować je raz na zawsze. Do tego celu posłużą mu ciemność, nowoczesne gadżety oraz spryt. Tylko dzięki tym trzem elementom dotrze do finału niniejszej opowieści w jednym kawałku.
Splinter Cell: Chaos Theory, podobnie jak odsłony poprzednie, należy do gatunku skradanek. Trafiamy więc na pole bitwy, pełne uzbrojonych przeciwników, i staramy się likwidować ich w taki sposób, aby w żadnym wypadku nie wywołać alarmu. Jeśli to możliwe, to wypada wejść na teren wroga niepostrzeżenie, zrobić swoje i zniknąć tak samo, czyli po cichu. Aby to było realne, Sam Fisher ma mnóstwo gadżetów. Począwszy od zestawu noktowizyjnego, przez miny, a na specjalnych kamerach, pełnych gazu usypiającego kończąc. Wszystko to jest cały czas dostępne dla gracza.
Splinter Cell: Chaos Theory działa na zaawansowanym silniku Unreal Engine 2.5, który został przez dewelopera odpowiednio podrasowany. Dzięki temu mamy dynamiczne cieniowanie, odpowiednio mroczne zaułki oraz dynamicznie reagujące skrypty sztucznej inteligencji, zauważające wszelkie zmiany w otoczeniu. Wystarczy zostawić otwarte drzwi, aby wróg zaczął się interesować co się stało. Siłą Splinter Cell: Chaos Theory jest też to, że zabawa nie jest liniowa. Gracz może na wiele sposobów przechodzić każdy poziom, co sprawia, że kilkakrotne wskoczenie do świata gry zapewnia każdorazowo inne emocje.
Pierwszy raz w historii serii Splinter Cell: Chaos Theory udostępnia też tryb współpracy, pozwalający na przejście gry w towarzystwie znajomego.
Wkład w encyklopedię mieli: Materdea,
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler