Alan Wake II

ObserwujMam (3)Gram (0)Ukończone (1)Kupię (3)

Alan Wake II - wiki i poradnik


Podstawowe informacje

Premiera światowa:27 października 2023
Premiera polska:27 października 2023
Producent:Remedy Studios
Wydawca:Epic Games
Gatunek:Akcja

Fabuła

Zastanawiasz się o co chodzi w zakończeniu Alan Wake 2? Nie wiesz jak przeanalizować jego fabułę? Poniżej znajdziesz cały wątek gry. Czytaj go więc najlepiej po przejściu opowieści, albowiem opis fabuły zawiera spoilery.


Akcja Alan Wake II zaczyna się w 2023 roku, czyli 13 lat po wydarzeniach z pierwszej części serii Alan Wake. Widzimy wówczas na ekranie nagiego mężczyznę, wyłaniającego się z jeziora Cauldron Lake. Brnie on przez las, mając dziwne wizje, aż wreszcie zostaje złapany przez grupę ludzi w maskach jeleni, którzy następnie wycinają mu serce.

Na miejsce zbrodni, czyli do miasta Bright Falls wysłani zostają dwaj agenci FBI, Alex Casey oraz Saga Anderson. Ich zadaniem jest zbadanie tutejszych rytualnych morderstw, a także ciała nagiego mężczyzny, który jest ostatnią ofiarą tzw. Kultu Drzewa. Tak przynajmniej sądzi agencja. Podczas badania zwłok Nightingale'a, główna bohaterka, Saga, znajduje tajemniczą stronę maszynopisu, który zdaje się przewidywać przyszłość.

Po krótkim dochodzeniu dwaj agenci wracają do miasta, gdzie spotykają się z szeryfem Timem Breakerem, który obiecuje pomoc w dochodzeniu. Dodatkowo, podczas przesłuchiwania świadków w tutejszej restauracji, Saga natrafia na kelnerkę o imieniu Rose Marigold. Rozpoznaje ona naszą agentkę i zachowuje się tak, jakby znała ją od lat. Twierdzi ona ponadto, że córka Sagi, Logan, utonęła kilka lat temu, mimo że przebywa ona w tym momencie w Virginii ze swoim ojcem. Agenci, wraz z szeryfem, finalnie udają się do kostnicy, by przeprowadzić autopsję zwłok Nightingale'a. Tam, trup nagle wstaje i stara się odnaleźć Pstrykacz. Ucieka on z kostnicy po tym, jak tajemniczo znika szeryf Breaker.

Saga, ścigając Nightingale'a w Cauldron Lake, korzysta ze swojej wyjątkowej umiejętności, zwanej Pokojem Umysłu, do porządkowania wskazówek i badania wszelkich wątków. Casey, jej partner, zdradza że badał wcześniej w Nowym Jorku dziwny kult, który starał się sprowadzić z powrotem zagonionego autora, Alana Wake'a. Robił to odgrywając sceny mordów, które Wake rozpisał w swoich książkach. Żeby było ciekawiej, Nightingale pojawił się 13 lat wcześniej w Bright Falls, aby odnaleźć Alana.

Saga wreszcie dociera do Nightingale'a, ale okazuje się, że jest on jednym z Opętanych, o czym wcześniej dowiaduje się ze strony maszynopisu. Zmuszona jest od jego zabicia, a niedługo później natrafia na Alana Wake'a, który wyrzucony został na brzegu jeziora. Casey, Saga i Wake wracają do Bright Falls, a tam odkrywają dowody na to, że w mieście od dawna funkcjonuje organizacja zwana Federal Bureau of Control (FBC), która występowała też w grze Control autorstwa Remedy Entertainment. Saga i Casey, rozmawiając z Alanem dowiadują się w jaki sposób uciekł z miejsca zwanego Leżem Mroku.

Gdy Wake uwiężiony był w Leżu Mroku, starał się z niego oczywiście uciec. Po tym, jak pojawił się w tajemniczym programie "In Between With Mr. Door", Alan odnajduje lampę, która wcześniej należała do Thomasa Zane'a, a połączona jest w jakiś sposób z Pstrykaczem. Pozwala mu ona manipulować Leżem Mroku i sprawniej się po nim poruszać, co oczywiście nasz autor robi. Podczas podróży przez alternatywną wersję Nowego Jorku, Alan brnie śladami Alexa Casey'a, prowadzącego dochodzenie związane z Kultem Słowa. Przywódcą tejże organizacji jest niejaki Zgrzyt, będący sobowtórem Wake'a. Zgrzyt przetrwał bycie zniszczonym przez Alana albowiem Kult Słowa odtworzył rozmaite morderstwa.

Podczas śledztwa Alan natrafia na szeryfa Breakera, poszukującego osobę prowadzącą program, w którym wystąpił Wake, czyli niejakiego Warlina Doora. Wierzy on, że Door jest w jakiś sposób odpowiedzialny za jego uwięzienie w Leżu Mroku. Alan okazyjnie nawiązuje też kontakt z Sagą, a wówczas dwójka bohaterów wymienia się ważnymi informacjami na temat tego, co odkryli. Po tym, jak Alan Wake dowiaduje się, że zabił Toma Zane'a, który oszalał ze względu na obecność w Leżu Mroku, kontaktuje się z nim jego alternatywna wersja, wyjaśniając, że wielokrotnie próbował on już uciec z Leża Mroku, ale okazywało się, że wydarzenia się zapętlają, a Wake jest w nich uwięziony.

W teraźniejszości Alan Wyjaśnia, że napisał całkiem nową powieść "Return", dzięki której był w stanie uciec z Leża Mroku. Zgrzyt się niestety do niej dorwał i zmienił ją w horror, który teraz rozgrywa się w rzeczywistości. Alan ostrzega agentów, że Zgrzyt poszukuje Pstrykacza, będącego kluczem do uwolnienia tzw. Ducha Mroku. Jest on jednak także kluczem do tego, by go permanentnie pokonać. Gdy jeden z maszynopisów wspomina o tym, że Kult Drzewa posiada Pstrykacz agentka Saga Anderson postanawia wyruszyć jego tropem do Watery. Zdaje sobie tam sprawę, że powieść "Return" całkowicie przepisała jej przeszłość, a Logan - jej córka - faktycznie utonęła w wypadku. Zezłoszczona na to, że Alan wpisał ją i córkę do opowieści, Saga odkrywa Pstrykacz, ale nim jest w stanie przekazać go Alanowi, pojawiają się agenci FBC, kierowani przez Kiran Estevez i pojmują autora oraz przywódców kultu, którymi są Ilmo oraz Jaakko Koskela.

Saga nie ma więc wyboru i rusza do Domu Opieki Valhalla, w którym stara się znaleźć Odina i Tora Andersonów, którzy wiedzą coś więcej na temat Pstrykacza. Podczas rozmów z nimi, ratuje ona Tora przez Opętaną zwaną Cynthia Weaver, a także dowiaduje się, że Odin i Tor są jej - odpowiednio - wujem oraz dziadkiem. Swoje wyjątkowe umiejętności odziedziczyła po nich i to właśnie dzięki nim jest w stanie odróżnić wydarzenia prawdziwe od tych, które zostały zbudowane przez "Return". Odin i Tor wyjaśniają jej, że Pstrykacz nie robi sam w sobie nic, ale dramatycznie wzmacnia kreatywność osoby, która z niego korzysta i dlatego jest on ważny dla Alana oraz Zgrzyta. Saga wraca do Bright Falls, aby oddać Pstrykacz Alanowi, ale okazuje się, że Alan, który uciekł z Cauldron Lake to tak naprawdę Zgrzyt. Wszyscy znają jego tożsamość, więc Zgrzyt zabija Jaakko i ucieka z niewoli, starając się odebrać Pstrykacz Sadze. FBC jest jednak w stanie go osłabić i przepędzić.

Ilmo ujawnia, że wspólnie z Jaakko tworzyli Kult Drzewa, aby odstraszyć mieszkańców miasta i nie dopuścić do tego, by plątali się w okolicy jeziora. Rytualne morderstwa przez nich popełniane tak naprawdę dotyczyły wyłącznie Opętanych takich, jak Nightingale. Saga zdaje sobie sprawę, że Alan wciąż jest uwięziony w Leżu Mroku i wspólnie z Alexem Casey, Odinem, Torem oraz Estevez przeprowadzają rytuał, który przywołuj go do prawdziwego świata. W międzyczasie Alan nadal próbuje znaleźć drogę ucieczki z Leża Mroku, aż finalnie dociera do swojego dawnego apartamentu. Odkrywa tam, że jego żona, Alice, była dręczona wizjami Zgrzyta, co finalnie doprowadziło do jej samobójstwa. Alan zabija rzekomego Zgrzyta, ale w rzeczywistości zabija wersję samego siebie. RObi to próbując naprawić zakończenie "Return" i przerwać niekończącą się pętlę.

W prawdziwym świecie rytuał nie zdołał przyzwać Alana, a zamiast tego odpowiada on za jego pojawienie się wcześniej w opowieści (gdy wyszedł z Cauldron Lake). Saga i Alan zdają sobie sprawę z tego, że Alan i Zgrzyt od początku są tą samą osobą, a Zgrzyt to po prostu Alan, którego na końcu każdej pętli opętuje Duch Mroku. Alan jest więc pośrednio odpowiedzialny za śmierć Alice. Zgrzyt przybywa do miejsca przyzwania, a Saga jest w stanie wypchnąć go z ciałą Alana, a Zgrzyt trafia wówczas do ciała Alexa Casey. Kradnie on Pstrykacz i wrzuca Sagę do Leża Mroku.

Alan postanawia, że jedynym sposobem na pokonanie Zgrzyta, który posiada teraz Pstrykacz, jest odnalezienie maszynopisu i napisanie całkiem nowego zakończenia "Return". Wraca on do pokoju, w którym pisał i próbuje pracować. W międzyczasie Saga walczy z Duchem Mroku, który stara się wypełnić ją negatywnymi emocjami i zwątpieniem. Finalnie udaje jej się spotkać szeryfa Breakera, który nadal poszukuje Doora, który prawdopodobnie jest zaginionym ojcem Sagi. Od anonimowej kobiety, dzwoniącej do budki telefonicznej, otrzymuje ona informacje o tym, gdzie jest Pstrykacz oraz Pocisk Światła. Saga zabiera oba te przedmioty i ucieka do prawdziwego świata, naśladując postępowanie Doora w przypadku strony maszynopisu, którą daje jej Breaker.

Dzięki Pstrykaczowi Alan jest w stanie wygnać Zgrzyta z ciała Alexa Casey, a Zgrzyt powraca do ciała Alana. Saga strzela wówczas Pociskiem Światła w głowę autora, zabijając Zgrzyta. Casey wraca do siebie, a Saga próbuje zadzwonić do Logan, by potwierdzić, że wszystko wróciło do normy. Scena się niestety kończy, zanim cokolwiek faktycznie słychać w słuchawce.

Po napisach końcowych, oglądamy nagranie pozostawione przez Alice, z którego wynika, że była ona w stanie całkowicie odzyskać pamięć dotyczącą tego, co stało się z Alanem. Udało jej się to po konsultacjach z FBC. Oszukała ona Alana, że popełniła samobójstwo, a sama zdecydowała się na powrót do Leża Mroku, aby pomóc mu w ucieczce z niego. Dowiadujemy się, że jedynym sposobem na to, by Alan wydostał się z pętli jest "Wzniesienie". Alan nagle odzyskuje przytomność po strzale i mówi: "To nie pętla. To spirala".


W zakończeniu Ostateczny Szkic (Final Draft), które oglądamy po ukończeniu trybu Nowa Gra Plus, Alan zdaje sobie sprawę z tego, że Pocisk Światła miał oczyścić go z Ducha Mroku i uniemożliwić powstaje Zgrzyta. Uwalnia on autora z pętli, a jednocześnie kończy spiralę. Telefon Sagi łączy się z Logan, potwierdzając, że dziewczynka żyje. Alan niebawem wraca do świata żywych, zaskakując Sagę i Alexa, deklarując, że nie jest panem tylko dwóch światów, ale wielu.Tryby rozgrywki

Alan Wake II to gra przeznaczona wyłącznie dla jednego gracza. Tytuł oferuje jednak tryb Nowa Gra Plus oraz wiele różnych poziomów trudności, dzięki którym do zabawy można podejść więcej niż jeden raz. Co ważne, NG+ to całkiem nowe zakończenie, uzupełniające poniekąd opowieść.


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 84 razy   ●   zmienił(a): 157864 znaki
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?