Wiki PlayStation 5


PlayStation 5 to kolejna konsola firmy Sony. Zapowiedziano ją w 2019 roku, jako następcę PlayStation 4, a jej premierę zaplanowano na końcówkę roku 2020.

Pierwsze informacje na temat PlayStation 5 dotarły do opinii publicznej w 2019 roku. Mark Cerny, główny projektant platformy, wziął wówczas udział w wywiadzie dla redakcji Wired - miało to miejsce w kwietniu. Następnie zaczęły pojawiać się różne doniesienia na temat konstrukcji.

PlayStation 5, podobnie jak Xbox z serii X działa z wykorzystaniem procesora o architekturze Zen 2, opracowanego przez firmę AMD. Jednostka dysponuje 8 rdzeniami, a każdy jest w stanie działać ze zróżnicowaną częstotliwością, ograniczoną do poziomu 3,5 GHz.

Układ graficzny, korzystający z architektury RDNA 2, także przygotowany został przez AMD. Posiada on 36 jednostek obliczeniowych, czyli nieco mniej od Xboksa z serii X, co możecie zobaczyć na porównaniu specyfikacji technicznej nowego Xboksa oraz PS5. Co ciekawe, układ opracowany dla PlayStation 5 charakteryzuje się wyższym taktowaniem, co do pewnego stopnia niweluje teoretyczną różnicę w wydajności Xboksa X i PS5. Teoretyczna wydajność PlayStation 5 to około 10,28 Tflopów.

Na premierę PlayStation 5 przygotowano tytuły startowe, zarówno te opracowane przez Sony, jak i studia zewnętrzne.


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 25 razy   ●   zmienił(a): 47935 znaków
Dirian
edytował(a): 4 razy   ●   zmienił(a): 2222 znaki
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?