Specyfikacja techniczna - wiki PlayStation 5


PlayStation 5 jest zaawansowanym urządzeniem, istotnie wydajniejszym od PlayStation 4. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej generacji, za kluczowe podzespoły urządzenia odpowiada firma AMD.

Główna jednostka PlayStation 5 wykonana została w architekturze Zen 2. Posiada ona 8 rdzeni działających ze zmienną częstotliwością, a ograniczonych na poziomie 3,5 GHz. Procesor jest sporo szybszy od tego zastosowanego w PlayStation 4, dzięki czemu programiści dysponują szerszą gamą możliwości.

Jednostka odpowiedzialna za przetwarzanie grafiki to także konstrukcja AMD. Oparto ją na architekturze RDNA 2, posiadającą 36 jednostek obliczeniowych, ograniczonych częstotliwością 2,23 GHz. Teoretyczna wydajność całego urządzenia to 10,28 Tflopów.

Ciekawym rozwiązaniem w PlayStation 5 jest specjalny układ wykorzystujący technologię SmartShift opracowaną przez firmę AMD. Technologia ta płynnie i na bieżąco monitoruje CPU oraz GPU, w odpowiedni sposób dostosowując ich wydajność do zaistniałej sytuacji. Jeśli CPU potrzebuje mniej mocy, więcej może być przekazane do GPU i odwrotnie.

Oba układy mają do dyspozycji 16 GB pamięci RAM wykonanej w technologii GDDR6. Kości oferują przepustowość na poziomie 448 GB/s, co odpowiada za sprawne przetwarzanie wszystkich informacji, w tym tych pochodzących z chipu odpowiedzialnego za akcelerację dźwięku, czyli Tempest Engine.

Ważnym elementem PlayStation 5 jest pamięć SSD, odpowiadająca za przechowywanie danych. Pamięć ta ma pojemność 825 GB, a dzięki wyjątkowemu interfejsowi oferuje transfer na poziomie 5,5 GB/s w przypadku danych nieskompresowanych i 9 GB/s, jeśli mówimy o danych poddanych kompresji.

PlayStation 5 dostępne jest w dwóch wariantach: z napędem Blu-ray oraz bez niego. Wersja nieposiadająca czytnika obsługuje oprogramowanie pobrane z PlayStation Store.

Specyfikacja techniczna PlayStation 5
Procesor

Ośmiordzeniowy procesor AMD wykonany w technologii Zen 2, a taktowany zmienną częstotliwością o maksymalnym poziomie 3,5 GHz.

Układ graficzny

Układ graficzny opracowała firma AMD. Dysponuje on wydajnością na poziomie 10,28 TFLOPS, posiada 36 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 2,24 GHz. GPU zrealizowano w architekturze RDNA 2.

Pamięć RAM

PlayStation 5 dysponuje 16GB pamięci RAM wykonanej w technologii GDDR6. Pamięć działa na 256-bitowej szynie, dzięki czemu ma przepustowość na poziomie 448 GB/s.

Pamięć do przechowywania

Na potrzeby PlayStation 5 opracowany został specjalny nośnik SSD o pojemności 825 GB. Działa on w technologii NVMe. Nośnik oferuje niebywale wysoką przepustowość równą: 5,5 GB/s dla danych surowych oraz około 9 GB/s w przypadku danych skompresowanych.

Rozszerzanie pamięci

Pamięć do przechowywania danych rozszerzyć można za pomocą specjalnego slotu NVMe. Prócz tego możliwe jest podpinanie dysków USB 3.2, przy czym na dyskach USB niemożliwe jest zapisywanie danych gier, jedynie multimediów.

Napęd optyczny

PlayStation 5 dysponuje napędem Blu-ray obsługującym standard 4K UHD. Dostępny jest też wariant urządzenia pozbawiony czytnika.

Przestrzeń do przechowywania danych da się rozszerzyć za pomocą nośników zgodnych z portem NVMe, zarówno w formatach M.1 oraz M.2. Prócz tego do konsoli da się podłączyć zewnętrzny dysk USB, choć w tym przypadku niemożliwe będzie instalowanie danych gier, a jedynie przechowywanie multimediów. PlayStation 5 dostępne jest w dwóch wariantach. Jeden z nich posiada czytnik płyt Ultra HD Blu-ray, czyli wspierający rozdzielczość 4K. W drugim wariancie czytnika nie ma.

Na potrzeby PlayStation 5 opracowany został całkiem nowy kontroler, DualSense. Korzysta on m.in. ze spustów (triggerów), które są w stanie dostosować swój opór do tego, co dzieje się w grze. Kontroler ma też haptyczne sprzężenie zwrotne, mające zapewnić lepsze doznania w trakcie grania.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 3 razy   ●   zmienił(a): 3790 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?