DualSense - podstawowe funkcje - wiki PlayStation 5


Jednym z najważniejszych elementów PlayStation 5 jest kontroler DualSense. To całkiem nowa konstrukcja, wpływająca na to, w jaki sposób gry komunikują się z graczem. Jego projektanci nie tylko pokusili się o zmiany technologiczne, ale także czysto praktyczne.

.:: Przyciski oraz ich funkcje:


  • Gałki analogowe - służą do poruszania się po systemie operacyjnym oraz poruszania elementami w grach. Pod gałkami są dwa przyciski R3 oraz L3.
  • Krzyżak - znajduje się on z lewej strony i oferuje mniej precyzyjne sterowanie w systemie operacyjnym, a także dodatkowe możliwości w grach. W jego ramach są cztery całkiem odrębne przyciski.
  • Symbole PlayStation - znajdują się z prawej strony pada, to głównie dzięki nim komunikujemy się z grami. Przycisków tych są cztery sztuki.
  • Panel dotykowy - działa podobnie, jak touchpad w laptopach. Da się go też wcisnąć.
  • Przycisk PlayStation - to przycisk otwierający menu nawigacyjne konsoli, swoiste centrum kontroli. Pozwala on przesuwać "kursor" na ostatnie powiadomienia, a wciśnięcie i przytrzymanie go zawsze wraca nas do gry.
  • Przycisk "Stwórz" - jest on po lewej stronie panelu dotykowego. Działa podobnie, jak przycisk Share na PlayStation 4, czyli pozwala zapisywać screeny oraz wideo z gier. Daje też dostęp do galerii zapisanych materiałów.
  • Przycisk "Opcje" - znajdziesz go po prawej stronie panelu dotykowego. Jego zadaniem jest otwieranie menu w grach, a także dodatkowych opcji w systemie operacyjnym konsoli.
  • Przyciski czołowe - działają podobnie, jak te w DualShock 4. Odpowiadają m.in. za przełączanie zakładek w grach i systemie operacyjnym konsoli. Triggery, czyli przyciski R2 i L2, są w DualSense unikatowe. Posiadają bowiem siłowniki sprzężenia zwrotnego. Dzięki nim czujemy np. wciskanie spustu w shooterach.
  • Przycisk wyciszenia - znajduje się pod przyciskiem PlayStation, a jego zadaniem jest wyciszanie mikrofonu wbudowanego w DualSense. Co ciekawe, przycisk wbudowano w małe światełko LED.

.:: Mikrofon - jak go wyciszyć?


Jak widać powyżej, DualSense posiada wbudowany mikrofon, dzięki któremu można chatować w grach, a także korzystać z wielu dodatkowych funkcji głosowych. Może to być np. dyktowanie wiadomości, które następnie zamieniane są w tekst i przesyłane do wybranej gry.

.:: Głośniczek - jak regulować głośność?


Prócz mikrofonu, DualSense oferuje graczowi również głośniczek, uzupełniający odgłosy napływające do nas z gier. Głośniczek można oczywiście wyłączyć, jeśli uznamy, że nie jest on nam potrzebny, ewentualnie wyciszyć, jeśli zbyt mocno przeszkadza w trakcie zabawy.

Aby zmienić ustawienia głośniczka, należy wejść do "Ustawień", a stamtąd do opcji odpowiedzialnych za "Dźwięk". Następnie przejdź do ustawienia "Głośność". To właśnie tam jest opcja modyfikowania głośnika kontrolera, a ponadto słuchawek.

.:: Jak wyłączyć adaptacyjne triggery?


Adaptacyjne triggery to jedna z najważniejszych cech kontrolera DualSense. Sony wbudowało w gamepad specjalne siłowniki, dzięki którym można lepiej prowadzić interakcję z grami, np. czując spust pistoletu, tudzież karabinu.

Aby wyłączyć adaptacyjne triggery należy wejść w "Ustawienia", a potem w opcję "Ułatwienia dostępu". Stamtąd wejdź do zakładki "Kontrolery". To właśnie tu może zmienić intensywność wibracji oraz sprzężenia zwrotnego triggerów. Możesz je też całkowicie wyłączyć.

.:: Jak ładować kontroler DualSense?


Kontroler DualSense można ładować na dwa zasadnicze sposoby. Pierwszy polega na podłączeniu kontrolera do portu USB konsoli przy pomocy kabla dostarczanego do PlayStation 5. W takiej sytuacji kontroler będzie się ładował tak długo, jak konsola będzie włączona, chyba, że aktywujesz ładowanie pada w trybie spoczynku.

By aktywować ładowanie w trybie spoczynku, wejdź do "Ustawień", a stamtąd do opcji "System". Potem zaś włącz zakładkę "Oszczędzanie energii. To w niej możesz ustawić funkcje dostępne w trybie spoczynku. Aktywuj tam po prostu zasilanie portów USB przez określony czas od przejścia konsoli w tryb spoczynku, aby ładować akcesoria.

Druga opcja ładowania DualSense to dokupienie specjalnego akcesorium. Stacji dokującej, pozwalającej np. ładować jednocześnie dwa kontrolery Stację tego typu oferuje firma Sony.

.:: Jak sprawdzić poziom naładowania DualSense?


Aby sprawdzić poziom naładowania DualSense (a także innych akcesoriów współpracujących z PlayStation 5), wystarczy wcisnąć przycisk PlayStation i włączyć Centrum Sterowania. Jest w nim widoczna ikona kontrolera. Najedź na nią, a pojawią się wszystkie akcesoria podpięte do konsoli, wraz z ich stanem naładowania.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 4502 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?