Wiki Xbox Series


Xbox z serii X zapowiedziany został w trakcie targów E3 2019. Wówczas nie znaliśmy jednak jego finalnej nazwy, a jedynie kodową: "Project Scarlett". Premiera platformy zaplanowana została natomiast na końcówkę roku 2020.

Xbox z serii X to czwarta z kolei konsola należąca do marki Xbox. Zastępuje ona na rynku Xboksa One i, jak to bywa w przypadku przeskoku generacyjnego, oferuje spory przyrost wydajności w stosunku do swojego poprzednika. Co ważne, Microsoft postanowił też wyposażyć urządzenie w sporo innowacyjnych rozwiązań, niedostępnych w platformach wcześniejszych.

Jedną z kluczowych funkcji Xboksa z serii X jest wsteczna kompatybilność. Dzięki niej konsola jest w stanie uruchamiać gry pierwotnie przeznaczone dla poprzednich platform, co natomiast przekłada się na znacznie bogatszy katalog tytułów dostępnych już w dniu premiery urządzenia. Dzięki temu przejście pomiędzy generacjami, jak sądzi gigant z Redmond, będzie płynniejsze.

Jeśli chodzi o wydajność nowego urządzenia, ze specyfikacji technicznej wynika, że będzie ono w stanie przetwarzać oprawę wizualną w rozdzielczości 4K oraz z płynnością 60 klatek na sekundę. Jednostka centralna Xboksa z serii X, wedle Microsoftu, jest czterokrotnie wydajniejsza od tej zastosowanej w Xboksie One X.

Układ graficzny konsoli został opracowany przez AMD i dysponuje wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami. Wśród nich jest renderowanie rozdzielczości 8K z płynnością 120 klatek na sekundę, wsparcie dla ray-tracingu w czasie rzeczywistym oraz zmiennej częstotliwości odświeżania, co jest możliwe dzięki standardowi HDMI 2.1. Ważnym elementem platformy jest akceleracja sprzętowa dźwięku.

Na premierę konsoli Xbox z serii X firma Microsoft nie zaplanowała żadnych ekskluzywnych tytułów startowych. Na platformie nie zabraknie natomiast projektów wydawców zewnętrznych oraz niezależnych studiów.


Autorzy wiki:

bigboy177
edytował(a): 22 razy   ●   zmienił(a): 19131 znaków
Materdea
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 16 znaków
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?