PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch - jaką konsole wybrać pod choinkę?


Dirian @ 13:15 14.12.2017
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Święta tuż tuż, a Wy dalej zastanawiacie się nad wyborem konsoli? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który powinien pomóc rozwiać wątpliwości.

Święta coraz bliżej, a część z Was pewnie planuje zakupić (czy to dla kogoś, czy też dla siebie) którąś z konsol. Wybór nigdy nie jest oczywisty, szczególnie jeśli na rynku dostępnych jest kilka wersji danego sprzętu. Dlatego przychodzimy z pomocą w postaci poradnika. Postaramy się w nim nakierować Was na wybór odpowiedniej konsoli pod Wasze oczekiwania. 

Oto kilka początkowych porad:

  • Zacznijmy od tego, że wybór konsoli sprowadza się przede wszystkim do tego, w jakie gry zamierzacie grać. Każda platforma ma swoje tzw. ekskluzywne tytuły, czyli takie, które nie są dostępne na urządzeniu konkurencji. To najważniejsze kryterium, bo w końcu kupujemy ten sprzęt po to, aby na nim grać. Dlatego trzeba przejrzeć listę dostępnych ekskluzywnie na dany sprzęt tytułów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ona nam pasuje. 
  • Druga sprawa, to warto wiedzieć jaki sprzęt posiadają znajomi. O ile nie odcinamy naszej konsoli od dostępu do sieci, to zawsze fajnie zagrać z kumplem mecz w FIFE albo prześcigać się w biciu rekordów w innej grze. To zdrowa rywalizacja, która zawsze daje dodatkową frajdę podczas zabawy. Oczywiście nie jest to ostateczny wyznacznik czy daną konsole warto kupić, ale na pewno wypada się rozeznać.
  • Kwestie sprzętowe. Chodzi tu głównie o posiadany telewizor. Na rynku wyszły konsole przeznaczone pod telewizory 4K, czyli PlayStation 4 i Xbox One X. Jeżeli posiadamy model telewizora oferujący tak wysoką rozdzielczość, to w zasadzie nie warto brać innej konsoli niż któryś z dwóch wymienionych, mocniejszych wariantów PS4 i X1. Jeżeli mamy starszy TV, to także można rozważyć wersje Pro oraz X - w części gier nawet w 1080p zauważymy bowiem różnice na mocniejszym sprzęcie, a do tego być może w przyszłości zmienimy telewizor - sensowne modele 4K można już kupić za niecałe 3000 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Switcha, którego traktujemy jednak bardziej jako konsolę przenośną - tutaj wystarczy byle jaki wyświetlacz ze złączem HDMI.
  • Abonament sieciowy. Ten, póki co, istnieje na Xbox One i PlayStation 4. Nintendo Switch także ma otrzymać coś na zasadzie abonamentu sieciowego, ale w późniejszym terminie. W przypadku Xbox One i PlayStation 4, obie konsole oferują comiesięczne zestawienie nowych gier w ramach, odpowiednio, Xbox Live Gold oraz PlayStation Plus. Kupując abonament otrzymujemy także zniżki na zakupy w sieciowych sklepach Xbox Store i PlayStation Store, no i oczywiście możliwość grania po sieci.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosbinio1   @   13:41, 14.12.2017
Z punktu widzenia gracza lubiącego mięsistego singla mniej multi a już naj mniej call of duty i battlefieldy online. Wybór byłby oczywisty. Tylko i wyłącznie PS4 .No ale ze względu że już posiadam to i tak wybrałbym ps4 Uśmiech
0 kudosMicMus123456789   @   16:27, 14.12.2017
Również posiadam PS4 i bardzo sobię chwalę konsolę jak i gry. Switch ma dla mnie za małą bibliotekę, ale za to Xbox już ma trochę interesujących exów.
0 kudosDirian   @   16:32, 14.12.2017
Cytat: MicMus123456789
Również posiadam PS4 i bardzo sobię chwalę konsolę jak i gry. Switch ma dla mnie za małą bibliotekę, ale za to Xbox już ma trochę interesujących exów.

Czy taką małą to bym się kłócił. Sama Zelda to gra na wiele godzin, do tego Xenoblade to chyba jeszcze więcej godzin, jak ktoś lubi jRPG. Wychodzi pełno indorów, a kolejne w drodze. Jeszcze z pół roku temu można było tak powiedzieć, ale teraz jest już tyle gier, że ja sam nie nadążam z graniem Dumny
0 kudostinyLiza   @   17:17, 14.12.2017
Jeśli ktoś chciałby zrobić mi gwiazdkowy prezent przytuliłabym Switcha Uśmiech Decydują o tym tutuły jak i sprzęt który już posiadam.
0 kudosdabi132   @   17:33, 14.12.2017
A ja bym wybrał Xboxa One. Ze względu na gry które mnie interesują jak Forza, Gears od War, ktoś mógłby powiedzieć: "przecież w Forze można pograć też na pececie" a ja powiem tak, dla mnie jak grać w Forze to tylko na Xboxie. Poza tym konsola Microsoftu ma wsteczną kompatybilność i do tego Games with Gold, które daje możliwość przytulenia fajnych gier. I często są promocje na Golda na miesiąc za złotówkę Uśmiech
0 kudosLucas-AT   @   19:22, 14.12.2017
Cytat: MicMus123456789
Również posiadam PS4 i bardzo sobię chwalę konsolę jak i gry. Switch ma dla mnie za małą bibliotekę, ale za to Xbox już ma trochę interesujących exów.

Nie ma tak dużej biblioteki jak PS4, ale konsolę kupujesz na najbliższe, powiedzmy, 5 lat, a w tym czasie pojawiać się będa kolejne gry warte uwagi. 2018 dla Switcha zapowiada się obiecujaco i można mieć pewność, że Nintendo nie zwolni tempa aż do końca żywota konsoli. Tak jak wspomniał Dirian, fajnie jest również ogrywać niektóre indory leżac na łóżku. Od miesiaca PS4 używam tylko do Youtube'a, a Switch nie ma odpoczynku - Zelda pochłoneła mnie na amen, ta gra to prawdziwa przygoda i nawet tylko dlatego tytułu warto kupić Switcha.
0 kudosMicMus123456789   @   20:24, 14.12.2017
Cytat: Dirian
Czy taką małą to bym się kłócił. Sama Zelda to gra na wiele godzin, do tego Xenoblade to chyba jeszcze więcej godzin


Wiem, że jest trochę tych gier, ale dla mnie póki co są dwie z czego jedną mogę ograć na WiiU Dumny Xenoblade mnie bardzo interesuje, ale nie skusi mnie do zakupu póki co. A wspomnianą Zeldę mam zamiar ograć na WiiU.
0 kudosLucas-AT   @   06:38, 16.12.2017
Ja czekam aż ruszy w końcu Virtual Console na Switchu. Maja być tam wrzucane klasyki ze wszystkich konsol Nintendo, w tym N64 i GameCube'a. W 2018 też dostaniemy gry z NES-a z trybem online. Contra w co-op? Będzie grane. Tak więc Switch miał stanowić tylko dodatek do PS4 i X1, a sam zapewni setki godzin grania.
0 kudosguy_fawkes   @   12:08, 16.12.2017
Ja nie akceptuję półśrodków i dla mnie pytanie nie brzmiało „Którą konsolę wybrać?”, tylko „Którą konsolę wybrać jako pierwszą?”. Obecnie brakuje mi do szczęścia właśnie Switcha, który pokazał ludziom krytykującym go za czystą moc obliczeniową środkowy palec. Unikatowość i jakość jego biblioteki jest bezdyskusyjna.

Tym niemniej często słyszę takie pytanie w pracy i tutaj częściej polecam PS4 - tym częściej, im mniej zorientowana w temacie jest dana osoba. Więcej gier na wyłączność od Xboksa, więcej znajomych, więcej ciekawych ofert z drugiej ręki. Xbox jednak jest dużo popularniejszy u osób mających konkretne oczekiwania albo... kupujących go dla bundla z Fifą, bo jego pad pozostawia daleko w tyle DS4, choćby czasem działania.
0 kudosdarkslide16   @   10:11, 17.12.2017
Wszystkie konsole oferują dużo godzin dobrego grania jednak obiektywnie znam może z 20 osób mających PS4 choćby sąsiad i zero osób mających X-boxa co jest aż dziwne.
Xbox ma najmocniejszą konsole obecnie na rynku i to jest argument, ma kompatybilność wsteczną i Games with Gold to również dobry argument, posiada blu-ray 4k co jest również bardzo na plus ale jako że ja z PS od szaraczka wybór jest oczywisty Szczęśliwy
Obecnie mam tylko PS3 i nie wyrabiam z ilością gier zwłaszcza że gry za grosze, następna będzie PS4
Ogólnie każda konsola dobra wybór nie jest za łatwy, poradnik ciekawy, pozdrawiam Uśmiech
0 kudoskoliczek   @   12:35, 23.12.2017
Ale przecież na konsolach od Nintendo mamy usługi sieciowe tylko nie są na razie płatne a wy mówicie że nie ma ich wogóle...
0 kudosDirian   @   12:44, 23.12.2017
Cytat: koliczek
Ale przecież na konsolach od Nintendo mamy usługi sieciowe tylko nie są na razie płatne a wy mówicie że nie ma ich wogóle...

Fakt, był tam błąd w tekście - miało być "abonament sieciowy" a nie "usługi sieciowe". Już poprawione.
Dodaj Odpowiedź