Premiery gier w sierpniu 2023 - m.in. Baldur's Gate III!


Materdea @ 10:46 07.08.2023
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Klikam w komputer i piję kawkę. ☕👨‍💻

Słyszysz sierpień - myślisz Baldur's Gate III. I nie ma w tym ani krzty przesady. Co prawda w tym miesiącu wychodzi też szereg równie dobrych (miejmy nadzieję!) produkcji, niemniej to Larian Studios wiedzie prym. A co oprócz tego cRPG-a akcji z rzutem izometrycznym kamery?

Nie zabrzmię zbyt patetycznie, jeśli powiem, że sierpień to nowy Baldur’s Gate - gra bije kolejne wyśrubowane wyniki graczy bawiących się w ten tytułu jednocześnie, a to dopiero kilka dni od premiery. Dzieło Larianu stanowi też swego rodzaju fenomen jeśli chodzi o rozmiar (i nie mówię tylko o wadze przekraczającej 100 GB!). Jednak nie samym cRPG akcji człowiek żyje, co również ten miesiąc udowadnia!

Baldur's Gate III - 3 sierpnia

  • PC
  • PlayStation 5 - 6 września

Wydawałoby się, że powracająca po blisko dwudziestu latach marka to trudny do skomercjalizowania temat. Nic bardziej mylnego, czego dobitnym przykładem jest niezwykle wyczekiwana premiera Baldur's Gate III od Larian Studios.

Fabuła nowego Baldura kręci się wokół bohatera i jego drużyny, których zadaniem po raz kolejny jest uratowanie świata przed złem. Ruszamy na wyprawę po Zapomnianych Krainach, a główną rolę gra kijanka - pasożyt, którego Łupieżcy umysłów umieścili w naszej głowie, a powodująca przebudzenie się tajemniczej mocy zamieniającej protagonistę w potwora. Musimy stawić opór czarnej magii, by pokonać siły ciemności ich własną bronią. Lub poddać się jej i stać się ucieleśnieniem zła - nieliniowość to mocna strona deweloperów. Podobnie jak Gameplay.

Ten jest ucieleśnieniem gatunku klasycznego cRPG-a z domieszką akcji podanego w nowoczesnej oprawie i konwencji. Gracz kreuje własnego bohatera (definiując jego płeć, rasę oraz klasę), a naszym zadaniem jest kierowanie drużyny i realizowanie zleconych przez postacie niezależne zadań. Kluczowa jest walka wymagająca od nas nie tylko odpowiednio rozwiniętych bohaterów, ale także taktyczne podchodzenie do starć - nierzadko przydatne okaże się np. uderzenie z elektrycznych czarów, ponieważ wrogowie ustawieni są na ogromnej kałuży powstałej po niedawnym deszczu.

Atlas Fallen - 10 sierpnia

  • PC, Xbox Series X|S, PlayStation 5

Atlas Fallen to kolejne podejście studia Deck13, autorów m.in. serii cRPG akcji The Surge, do tematu współczesnego wydania role playing game. Tym razem estetyka science-fiction poszła w kąt, a w jej miejsce weszło stare, dobre fantasy.

Fabuła osadza gracza w środku wydarzeń zmierzających do wyzwolenia rodzaju ludzkiego zniewolonego przez mieszkańców tytułowej planety - Atlasu - i czcicieli enigmatycznego Thelosa. Wcielamy się w jednego z Bezimiennych - z tą różnicą jednak, że sami kreujemy własnego bohatera. Rozgrywka to klasyczne cRPG akcji, gdzie wszystko rozgrywa się w otwartym świecie. Kluczową rolę w walce stanowi tzw. Esencja - rodzaj specjalnej many pozwalającej graczowi władać potężnymi czarami. Poza nimi do dyspozycji pozostaje klasyczny oręż w postaci rozmaitej broni białej - miecze, maczugi, topory itd.

Naszym głównym zadaniem jest realizacja zlecanych przez postacie niezależne zadań oraz walka z przeciwnikami - tutaj wyróżniają się potężne poczwary zamieszkujące planetę, a stanowiące rodzaj bossów lub też raczej minibossów poszczególnych regionów. Wraz z postępami nasza postać awansuje na wyższe poziomy doświadczenia, co przekłada się tym samym na zdobywanie coraz potężniejszych umiejętności.

Wayfinder - 15 sierpnia

  • PC - wczesny dostęp

Wayfinder to darmowy, wieloosobowy slasher utrzymany w typie MMORPG-a z elementami gry akcji, którego wydarzenia zostały osadzone w oryginalnym świecie fantasy. Fabuła dzieła Airship Syndicate przenosi gracza do uniwersum Evenoru, które w przeszłości zostało zrujnowane. Jako jeden z tytułowych Wayfinderów musimy użyć naszej mocy do zniszczenia zła oraz przywrócenia porządku, a także zapanowania nad powstałym chaosem.

Produkcja to mieszanina slashera, elementów MMO i RPG, a także akcji. Gameplay czerpie garściami z gier pokroju Monster Hunter czy Dauntless i opiera się na epickich polowania na ogromne bestie, które przypominają w innych grach przypominają bardziej bossów. Charakteryzują się one wielkimi rozmiarami i zestawem ataków specjalnych. Naszym głównym celem jest realizacja zadań zlecanych nam przez postacie niezależne, a podczas eksploracji natrafiamy na różnorodną florę i faunę, a wszystko co zbieramy możemy później wykorzystać przy wytwarzaniu nowego ekwipunku. Co ciekawe nie tworzymy tu własnej postaci. Wynika to z tego, że każdy bohater posiada odrębny zestaw umiejętności i cech. Podobnie jest z orężem, które w zależności  od wybranego typu oferuje inny styl walki.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosroxa175   @   23:18, 08.08.2023
Z tej listy interesuje mnie tylko Baldur's, który od dziś jest już w mojej kolekcji i najbliższy wolny czas z pewnością przy nim spędzę. Szczęśliwy
0 kudosMicMus123456789   @   07:32, 09.08.2023
Mnie interesuje nowe Armored Core, którego pre-order już dawno złożyłem i Atlas Fallen choć przy Atlasie chce poczekać i zobaczyć jak gra ostatecznie działa i wygląda.
0 kudosKononowicziMajor   @   09:35, 09.08.2023
W sierpniu moje oczy są skierowane w premierę Atlas Fallen. Puki co mój blaszany wojownik daje radę z grami w które chce zagrać. Dumny
0 kudosBarbarella.   @   20:44, 10.08.2023
Baldura na pewno kiedyś kupię a poza nim zaintrygował mnie Fort Solis.