Wolfenstein 3D (PC) - okladka

Wolfenstein 3D (PC)

Premiera:
05 maja 1992
Premiera PL:
brak danych
Platformy:
Gatunek:
Strzelanka / Akcja
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
brak danych
Strona:

ObserwujMam (19)Gram (4)Ukończone (11)Kupię (1)

Opis Wolfenstein 3D (PC)
[R]ay @ 16:50 16.05.2009

Śr. długość gry: 11h 35min

+ czaswięcej

Jeden z pierwszych gier FPS na świecie, który odniósł niemały sukces we wszystkich strefach Ziemi. Zna go z pewnością każdy pecetowiec, jak i zarówno konsolowiec.

Kierując specjalnym agentem Williamem "B.J." Blazkowiczem należy rozwikłać niecierpiącą zwłoki zagadkę. Niemieckie wojska, przy pomocy szalonego doktora "Schabbsa" próbują stworzyć super-żołnierza (pod kryptonimem operacji Eisenfaust), niezwyciężonego i zawsze gotowego do boju, aby poszerzyć szeregi armii o ten prototyp i wygrać II wojnę światową. Sprawa wygląda nader niesamowicie, toteż rząd amerykański postanawia wysłać swoją prawą rękę do obadania sytuacji. Wkrótce bohater trafia do więzienia, ale równie szybko się z niego wydostaje. Teraz musi uciec z tytułowego zamku Wolfenstein i pokonać szwabskie oddziały. Biegając po budynku, należy znaleźć złoty lub srebrny klucz, trafić do windy i zjechać niżej, żeby znów zrobić to samo.

Lokacji są bardzo podobne do siebie, a na końcu poszczególnych znajduje się boss, którego trzeba rozwalić. Tekstury nie są za bogate i łatwo się tu zgubić. Wszystko rekompensują jednak tajne pomieszczenia, w których znaleźć można liczne bonusy, chociażby w postaci najmocniejszych broni. Tych ostatnich są tylko 4 rodzaje: nóż, świetnie nadający się do eksterminowania łatwiejszych przeciwników, pokroju chociażby zwierząt; oraz bronie palne - znany Colt, MP-40 oraz coś na wzór mini-guna.

Sterować postacią można na 2 sposoby: za pomocą myszki i klawiatury, czy nieśmiertelnego joysticka (na myśl przychodzą innowacyjne projekty Microsoftu.

Zastosowana oprawa graficzna, jak wskazuje nazwa programu, była trójwymiarowa. W tamtych czasach okazała wielkim przełomem dając początek całemu gatunkowi first-person shooterów.

PEGI: Od 12 latZawiera przemoc
Screeny z Wolfenstein 3D (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosszałas   @   17:36, 21.06.2009
aż się łezka kręci w oku ;)
wspaniała gra!
0 kudosmc_blue   @   22:10, 30.09.2009
Genialna gra. Jak dla mnie rewolucyjna i rewelacyjna jak na tamte czasy...
0 kudosKamilPL   @   16:26, 22.04.2010
To był pierwszy FPS jaki powstał Uśmiech
0 kudosmikhail01   @   14:27, 08.07.2013
Nie, nie był pierwszy.
Próbowałem to przechodzić. Ale się poddałem. Po prostu było na to za późno.
0 kudosguy_fawkes   @   13:08, 24.02.2015
W końcu przeszedłem Wolfa 3D jak należy, czyli bez kodów - taka rehabilitacja po szczenięcych latach. Ta gra nadal ma w sobie sporo magii daje mnóstwo frajdy, ale wymaga nie lada orientacji przestrzennej - zwłaszcza w dodatkowych epizodach, gdzie przemierzamy labirynty, w których naprawdę trudno się odnaleźć. Mimo to uważam je za słabsze, niż pierwotne 3 - to takie odcinanie kuponów w stylu bardzo typowym dla mission packów, tj. zagmatwać poziomy i wrzucić tam jeszcze więcej przeciwników.
Teraz chwila przerwy, a potem... Spear of Destiny!
Dodaj Odpowiedź