Grand Theft Auto V (XBOX 360)

ObserwujMam (73)Gram (32)Ukończone (48)Kupię (21)

Grand Theft Auto V - na gorąco (XBOX 360)


Lucas-AT @ 15:45 17.09.2013
Łukasz "Lucas-AT" Matłoka
To ja

Po ponad pięciu latach czekania Grand Theft Auto V w końcu wylądowało w czytnikach konsol. Po paru godzinach grania z całą śmiałością mogę stwierdzić, że panowie z Rockstar Games po raz kolejny postawili poprzeczkę niezwykle wysoko, wyciskając z PS3 oraz X360 ostatnie soki.

Po ponad pięciu latach czekania Grand Theft Auto V w końcu wylądowało w czytnikach konsol. Po paru godzinach grania z całą śmiałością mogę stwierdzić, że panowie z Rockstar Games po raz kolejny postawili poprzeczkę niezwykle wysoko, wyciskając z PS3 oraz X360 ostatnie soki. Wrzesień przejdzie do historii jako miesiąc ulicznych rozbojów, napadów na sklepy, strzelanin pod komisariatem, wojen gangów, policyjnej kontroli piratów drogowych na szosach szybkiego ruchu i zakłócania życia mieszkańców Los Santos, jak i oddalonych wioch.

Mapa tak duża, jak zapowiadał deweloper?


Gra już na samym początku wrzuca nas na głęboką wodę i nie pozwala złapać oddechu. Jako że nie chcę Wam zdradzić smaczków fabularnych, to ograniczę się do stwierdzenia, że moja przygoda z GTA jeszcze nigdy nie zaczęła się w tak spektakularny sposób. Gdy wykonałem pierwszą misję i mogłem w spokoju wyruszyć na ulice Miasta Aniołów, czułem się jak zagubione dziecko. Pozbawiłem jednego kierowcy jego wymarzonej bryki i zacząłem zwiedzać świat wykreowany przez Rockstar North. Objechałem cała mapę wokół, przeleciałem się samolotem, wdrapałem się na sam szczyt góry Chiliad, gdzie pojeździłem znalezionym w okolicy drzew quadem, a nawet spotkałem turystów robiących zdjęcia. Popływałem również w jeziorze i wsiadłem za stery motoru na pustyni Grand Senora. Ba, gdzieś na zadupiu natknąłem się na kompleks więzienny! Ale czy rzeczywiście oddany do naszej dyspozycji teren jest tak wielki, jak San Andreas, Liberty City z GTA IV oraz pustkowia z Red Dead Redemption razem wziętych? Cóż, chyba nie do końca deweloper wywiązał się z tej obietnicy. Po wstępnych testach wnioskuję, że Los Santos i hrabstwo Blaine to powierzchnia około 3 Liberty City, z czego tereny wiejskie z oczywistych względów nie mogą się pochwalić takim bogactwem architektonicznym, jak zatłoczone centrum stolicy Kaliforni, gdzie brud i smród na ulicach to chleb powszedni. Całość mimo wszystko jest gigantyczna.


Architektura Los Santos, miasta, w którym zginiesz za parę dolców


Samo Los Santos charakteryzuje ogromne przywiązanie do szczegółów. Każda miejscówka jest unikatowa, krawężniki są nierówne, na chodnikach leżą śmieci, wszędzie widać pełno pieszych, ulice są pięknie rozświetlone neonami, drapacze chmur zanikają w błękitnym niebie, a promienie słoneczne oślepiają nas podczas jazdy. Piękny widok rozpościera się przede wszystkim ze wzgórz Vinewood, na których popołudniowa panorama miasta poraża architekturą i oświetleniem. Kiedy udamy się na wycieczkę krajoznawczą do lasu naszym oczom ukazuje się dzika przyroda oraz biegające tu i ówdzie zwierzęta (jeden jeleń wyskoczył mi przed maskę samochodu i wpadł pod koła).


"Rockstar North znane jest z kreacji wzorowych, zróżnicowanych, tętniących życiem metropolii. Los Santos to punkt kulminacyjny ich umiejętności."


Światło dzienne ujrzała tu pierwsza poważna wada GTA V - mianowicie niektóre miejsca poza miastem wieją pustką, szczególnie wzgórza. Chciałbym widzieć na nich więcej zróżnicowanej szaty roślinnej, bo płaskie tekstury trawy nie wyglądają zbyt imponująco. Current-geny niestety swój wiek mają i nie można od nich wymagać zbyt dużo, ale czy taka bieda jest całkowicie usprawiedliwiona? Pomijając tę kwestię, okoliczne wioski i małe miasteczka są oczywiście bardzo atrakcyjne. Podczas rajdu crossówką polnymi drogami napotkałem samotnie stojące farmy, zagrody z hodowlanymi zwierzętami, pola kempingowe, elektrownię, stacje benzynowe, bar dla przejezdnych, a nawet farmę wiatrową. Ilość rzeczy do odkrycia potrafi przytłoczyć i na pewno minie sporo godzin, zanim cała mapa zostanie prześwietlona na wylot. Oprawa graficzna, z uwagi na ograniczenia sprzętowe, to naturalnie nie rewolucja, a ewolucja. Rockstar North znane jest z kreacji wzorowych, zróżnicowanych, tętniących życiem metropolii. Los Santos to punkt kulminacyjny ich umiejętności.

Screeny z Grand Theft Auto V (XBOX 360)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosKreTsky   @   03:36, 18.09.2013
Cytat: Lucas-AT
W grze jest masa nawiązań do poprzednich części i drobnych smaczków. Gangsterzy na Grove Street czasami przez telefon mówią "hello CJ" albo "hello MR. Johnson".


Wlasnie takie rzeczy sprawiaja, ze seria to calosc. Mam nadzieje, ze sporo jest takich rzeczy, ktore daja wrazenie ze jest sie drugi raz w tej samej grze.
0 kudosSebo7722   @   11:40, 18.09.2013
Z tego co usłyszałem to na ps3 po zainstalowaniu 2 płyty pojawiają się liczne błędy z renderowaniem textur
0 kudosmikul1991   @   11:59, 18.09.2013
Cytat: Sebo7722
Z tego co usłyszałem to na ps3 po zainstalowaniu 2 płyty pojawiają się liczne błędy z renderowaniem textur
Tak - zwłaszcza, że na PS3 masz 1 płytę Uśmiech
0 kudoshunter   @   13:34, 18.09.2013
Przyznac sie kto tak wygladał:ObrazekI wcale mi nie chodzi o Lucasa ;D
0 kudosmareczek_89   @   14:11, 18.09.2013
Mocne Hunter Szczęśliwy widząc tego ,,Pana" ma na 100% 18 lat Szczęśliwy
0 kudosremik1976   @   15:03, 18.09.2013
Fajnie jak komuś sprawi się radość takim przedmiotem, ale z drugiej strony żal patrzeć na to co taki bezwartościowy przedmiot może zrobić z człowiekiem.
0 kudosLucas-AT   @   21:26, 18.09.2013
Świetne nawiązanie do GTA IV. Jedna z misji randomowych polega na ukryty tekst, kliknij aby zobaczyć
eskorcie dwóch bandytów rabujących sklep. Jeden z nich to Patrick McReary, przyjaciel Niko, który na końcu GTA IV: The Ballad of Gay Tony odlatuje do Los Santos. Po udanej ucieczce Patrick powiedział, że jeżeli będę potrzebował kogoś do brudnej roboty, to mam mu dać znać. Weźmie zapewne udział w napadach.
0 kudosdenilson   @   21:33, 18.09.2013
Cytat: mareczek_89
Mocne Hunter Szczęśliwy widząc tego ,,Pana" ma na 100% 18 lat Szczęśliwy
Trochę to przerażające że rodzice GTA V kupili. Widać że w krajach Zachodu nawet piktogramy są za trudne do rozczytania. Pamiętam jak byłem trochę młodszy od tego dzieciaka to chciałem GTA III, ale moi rodzice się nie zgodzili bo jest tam za dużo przemocy. Byłem wtedy zły, ale z czasem doszedłem do wniosku że dobrze postąpili.
0 kudosMicMus123456789   @   22:02, 18.09.2013
Cytat: denilson
Trochę to przerażające że rodzice GTA V kupili. Widać że w krajach Zachodu nawet piktogramy są za trudne do rozczytania.


Nie przesadzaj. Ja grałem we wszystkie GTA w większość jak byłem dzieciakiem i co? Nie skrzywiło mnie to. Raz usłyszałem pytanie czemu rozjeżdźam ludzi i tyle, grałem dalej.
0 kudosdenilson   @   22:18, 18.09.2013
Również przechodziłem GTA w wieku tego dzieciaka może starszy byłem. Jednak teraz coś się we mnie włącza ciężko to powiedzieć, w pewnym sensie racjonalizm.
0 kudosIgI123   @   22:28, 18.09.2013
Cytat: denilson
Widać że w krajach Zachodu nawet piktogramy są za trudne do rozczytania.
W Polsce też ma to miejsce. To jest tylko informacja, a nie ograniczenie, tak poza tym. I dobrze że rodzicie pociechom gry kupują, dzięki temu ten nasz rynek jakoś się kręci.
0 kudososkarsom   @   23:21, 18.09.2013
Gram w GTA od 7 roku życia i jeszcze nikomu nic nie zrobiłem, a zachowanie zawsze dostawałem wzorowe xD
Kto wie? Może to właśnie zasługa GTA?
0 kudosKreTsky   @   00:41, 19.09.2013
Cytat: MicMus123456789
Nie skrzywiło mnie to.


To twoja subiektywna opinia Szczęśliwy

@Lucas: Nie rozwija mi sie ten spoiler, cos java nie daje rady chyba ;/
0 kudosMicMus123456789   @   12:08, 19.09.2013
Cytat: KreTsky
To twoja subiektywna opinia Szczęśliwy

Chyba, że skrzywiło w nie tą stronę co potrzeba xD
0 kudosFox46   @   11:15, 23.09.2013
Szkoda że niektóre tekstury się doczytują, nie jest to na taką skalę jak chociażby w RAGE, ale widać to w niektórych momentach jak jakiś detal się dogrywa, jak pisałem wcześniej są to pojedyncze tekstury. Mimo to i tak gra się bardzo dobrze.
Dodaj Odpowiedź