Final Fantasy XV

ObserwujMam (5)Gram (3)Ukończone (3)Kupię (5)

Final Fantasy XV - wiki


Podstawowe informacje

Premiera światowa:29 listopada 2016
Premiera polska:29 listopada 2016
Producent:Square Enix
Wydawca:Square Enix
Dystrybutor:Cenega S.A.
Gatunek:RPG / Akcja
Silnik Graficzny:Luminous Engine
Twórca gry:Hajime Tabata
Dyrektor kreatywny:Tetsuya Nomura

Fabuła

Historia Final Fantasy XV opowiada o przygodach księcia o imieniu Noctis Lucis Caelum, który jest ostatnim, przyszłym przywódcą królestwa Noctis po śmierci swojego ojca - Króla Regisa.

Wspomniany Noctis musi wraz ze swoimi przyjaciółmi, inteligentnym Ignisem, potężnym Gladiolusem oraz nieco szalonym Prompto uratować własne Królestwo, jako jedne z ostatnich jest w posiadaniu mitycznych kryształów. Zostanie jednak przepędzony z własnego zamku i będzie musiał budować swoją legendę od początku. 

W grze celem jest zbadanie człowieczeństwa bohaterów i odróżnienia go od typowego, kolorowego fantasy z innych tytułów tej serii. Fabuła skupia się na przyjaźni, przeznaczeniu i dziedzictwie. Klimat gry łączyć ma w sobie typowe fantasy z science-fiction oraz projektami lokacji czy postaci, które w wyraźny sposób inspirowane są otaczającą nas rzeczywistością. Po raz pierwszy w serii wizerunek gry jest bliższy realnemu światu i oderwany jest od klasycznego dla Square Enix klimatu.

Oryginalnie tytuł miał pozwolić na wątek główny długości 40 godzin, ale Hajime Tabata, twórca gry w roku 2015 w jednym z wywiadów dla Game Informera potwierdził, że kolejne tyle, a nawet i 100 godzin czeka na graczy w Final Fantasy XV. Gra ma być bogata w zadania poboczne, niejednokrotnie równie ciekawe, co wątek główny, jak również dodatkowe aktywności, z których słynie seria. Tytuł pozwoli na hodowlę chocobosów, wyścigi, granie w specjalną wersję pinballa oraz wiele, wiele więcej.

Tytuł został przygotowany w oparciu o piętnaście rozdziałów, z czego większa ich część ma rozgrywać się w otwartym świecie. Końcówka gry to liniowe lokacje w stylu Final Fantasy, które mają doprowadzić do wielkiego finału historii Noctisa i jego przyjaciół.

Ponadto na ten tytuł składają się produkcje poboczne, jak pełnometrażowy film Kingsglaive: Final Fantasy XV, serial anime Brotherhood Final Fantasy XV oraz kampania Final Fantasy XV Universe.Tryby rozgrywki

Final Fantasy XV to sandboks nowej generacji przygotowany z myślą o konsolach Xbox One oraz PlayStation 4. Tytuł pierwotnie został zapowiedziany jeszcze w roku 2006, jako Final Fantasy Versus XIII, ale po latach zdecydowano się porzucić tamten projekt na PlayStation 3 i Xboska 360, aby finalnie zająć się pełnoprawną, piętnastą odsłoną serii. Reset nie przysłużył się projektowi gry, bowiem często był zmieniany, przerzucany na inny silnik graficzny oraz rozbudowywany. Final Fantasy XV, jako pełnoprawna odsłona serii zostało zapowiedziane dopiero w 2013 roku z myślą o konsolach nowej generacji i wykorzystaniu tworzonego dopiero silnika Luminous Engine.

Gra oparta jest na zasadach RPG akcji i umiejscowiona w otwartym świecie, jej finał jest jednak klasycznie liniowy w wykonaniu tej serii. Tytuł pozwala poznać przygody czwórki bohaterów:

  • Noctisa,
  • Prompto,
  • Gladiolusa,
  • Ignisa.

Rozgrywka jest skonstruowana wokół postaci Noctisa, Księcia którym sterujemy podczas rozgrywki i towarzyszą mu wspomnieni wcześniej bohaterowie. Książę jest postacią centralną i sterujemy tylko jego atakami oraz poczynaniami na polu bitwy, jednakowoż możemy wybierać ekwipunek, uzbrojenie, rozwijać umiejętności oraz przydzielać zaklęcia magiczne dla naszych przyjaciół. Oni będą sterowani przez sztuczną inteligencję, jeden będą nas wspierać magią, drugi bronią palną, trzeci potężnymi atakami w zwarciu.

Gracz podróżuje po świecie gry za pośrednictwem ekskluzywnej limuzyny Regalia, którą może tuningować, malować, a nawet kupować w sklepach albumy CD z muzyką z gier Square Enix. Ponadto w grze udostępniono wyścigi chocobosów, które dodatkowo gracz będzie mógł hodować oraz korzystać z nich jako swobodnej formy transportu po świecie Final Fantasy XV.

Potwory w grze są już doskonale widoczne na polu bitwy i wałęsają się po otwartych lokacjach. Jedne z nich są agresywne i atakują gracza momentalnie, inne podróżują w stadach, inne zaś są do nas neutralnie nastawione. Co więcej, w grze dostępne są również dzikie zwierzęta, na które grupa Noctisa będzie mogła polować. Z dodatkowych aktywności warto również nadmienić o łowienie ryb (różne gatunki w różnych miejscach), jak również hodowla tak charakterystycznych dla serii Chocobosów.

System walki został nazwany "Active X Battle" i polega on na szybkich, bezpośrednich wymianach pomiędzy wieloma wrogami z możliwością wspinania się na nich. Walki od teraz nie opierają się o jakikolwiek system tur, nie muszą być załadowywane przez system gry wcześniej i przypominają te, które widzieliśmy w grach typu Dragon Age: Inkwizycja. Teraz w walce bierze równocześnie udział czterech bohaterów, z których każdy jest opisany przez inną "klasę".

Co więcej, twórcy przygotowali dla graczy tak rozbudowany system walki, że teraz starcia dzieją się na wielu wysokościach, czyli w miejscu, gdzie znajdują się skały możemy po nich skakać, odbijać się od nich i zaskakiwać przeciwników. Noctis może wskakiwać na wielkich oprawców, wspinać się po nich ciągle atakując. Square Enix udostępniło również "Wait Mode", czyli aktywną pauzę, podczas której możemy rzucić okiem na świat wokół nas i podjąć pewne strategiczne decyzje.

Walki z wielkimi bossami pozwalają na o wiele więcej, bowiem umożliwiają akcje kooperacyjne i korzystanie z ataków grupowych. Twórcy udostępnili możliwość zadawania podwójnych ciosów łączonych dwóch bohaterów i łączyć je w długie kombinacje. W czasie walki Noctis będzie mógł korzystać z tak zwanego "Warp Strike", które pozwoli mu na rzucanie bronią w wysokie, dowolne obiekty i błyskawicznie się do niej teleportować, aby zawisnąć nad polem bitwy i przygotować się do ataku. Ma to być alternatywą do wstrzymania rozgrywki podczas aktywnej pauzy.

Każdy z bohaterów posiada własne drzewko rozwoju zbudowane o konkretne statystyki oraz umiejętności i dostęp do czarów. Statystyki takie jak stan zdrowia, wytrzymałość, wartość pancerza, zwinność czy odporność na konkretne czary rozwijają się biernie. Gracz będzie mógł decydować o rozwijaniu konkretnych umiejętności naszej ekipy, jak w zachodnich grach RPG. Unikatowym rozwiązaniem będą specjalne ataki - limit break - wykonywane po napełnieniu paska specjalnej energii. Ich stroje mogą zaś być dobierane według gustu grających, bowiem bohaterowie będą mogli korzystać z przypisanej garderoby lub też przebierać się w zakupione bądź znalezione ubrania.


Autorzy wiki:

juve
edytował(a): 23 razy   ●   zmienił(a): 22249 znaków
LuKaS77PL
edytował(a): 11 razy   ●   zmienił(a): 9505 znaków
bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 142 znaki
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?