Lara Croft i marka Tomb Raider obchodzą 25. urodziny

Shadow of the Tomb Raider to ostatnie wcielenie tej zasłużonej marki. Obchodzi ona właśnie swoje 25-lecie.

@ 25.10.2021, 19:17
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.
pc, ps, ps2, ps3, psp, xbox 360, psv, ps4, xbox one, ps5, xbox x/s

Lara Croft i marka Tomb Raider obchodzą 25. urodziny

Jeśli pamiętacie premierę oryginalnego Tomb Raidera na PlayStation, to musicie sobie zdać sprawę, iż to było już ćwierć wieku temu. Gra, która zapoczątkowała wiele kolejnych przygód Lary Croft została wydana na SEGA Saturn 25 października 1996 roku, zanim trafiła na pierwszą konsolę Sony kilka tygodni później, to jest 14 listopada.

W latach 90 gra była technologicznym objawieniem, a sama postać Lary Croft popkulturowym fenomenem. Sukces gry i marki przerósł samych twórców, którzy wydawali niemalże rok po roku kolejne znakomite odsłony. Pierwsze PlayStation ukształtowało miliony graczy na całym świecie, którzy gry przygodowe akcji kojarzyli właśnie z Tomb Raiderem.

Marka była na tyle popularna i mocna, iż w promocję kolejnych odsłon angażowano modelki - ambasadorki, które jeździły po całym świecie i reprezentowały Core Design oraz Eidos. Twórcy gry nie wyobrażali sobie, że dojdzie do ekranizacji ich dzieła, a w roli głównej obsadzono bardzo popularną w tamtym okresie Angelinę Jolie. Zagrała ona w dwóch superprodukcjach z tego cyklu.

W późniejszych latach Core Design było krytykowane za odtwórczość. Po wejściu na rynek PlayStation 2 studio zdecydowało się na rewolucyjne, na tamten czas, Tomb Raider: The Angel of Darkness. Gra była świetna w założeniach, rewelacyjnie wyglądała, ale jednocześnie pełna błędów, wręcz momentami niegrywalna. Core Design przestało budować te gry, a prawa do nich przejęło znakomite Crystal Dynaimcs.

W 2013 roku, po wielu odsłonach praktycznie na wszystkich platformach i milionach sprzedanych kopii, marka otrzymała znakomity reboot. Poznaliśmy młodą, odmienioną, niedoświadczoną Larę Croft. Kobietę, która nie była komandosem w obcisłych spodenkach i z nienaturalnie dużym biustem, a niedoświadczoną dziewczyną. Tomb Raider ponownie znalazł się na szczycie. Po kilku latach czekamy na kolejną odsłonę. Ostatnią jest Shadow of the Tomb Raider.

Jakie są Wasze wspomnienia z Larą Croft?


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?