Silent Hill - historia serii


zubal22 @ 17:00 12.02.2024
Filip "zubal22" Sudoł

Silent Hill niedawno świętowało swoje 25-lecie. To oznacza masę wspomnień oraz rozważania na temat tego, czy Konami zdoła jeszcze odratować ten legendarny cykl? Postanowiliśmy się nad tym zastanowić, jednocześnie przybliżając Wam dotychczasową historię serii.

Aż ciężko w to uwierzyć, ale od wydania pierwszej części Silent Hill mija już 25 lat! Szmat czasu, szczególnie zważywszy na fakt, że mowa o serii kultowej, która zdefiniowała gatunek horrorów, dodatkowo oferując zawiłą fabułę, ciekawe wybory, zakończenia oraz genialny klimat.

Jednocześnie cykl ten nie jest taki znowu idealny. Pierwsze trzy odsłony były rewelacyjne, "czwórka" była nieco słabsza, ale nadal trzymała wysoki poziom, natomiast następne rozdziały bywały dosyć... różne. Konami na pewien czas zapomniało o marce po tym, gdy pogrzebany został projekt Silent Hills, za który swego czasu odpowiadał Hideo Kojima, a demo P.T. jego autorstwa usunięto z dystrybucji w 2015 roku.

Na szczęście zdaje się, że japoński wydawca zamierza wskrzesić markę, czego efektem są 3 nadchodzące gry. Z dotychczasowych informacji wiemy, że znajdują się już one w fazie produkcyjnej, a chodzi o Silent Hill 2 Remake przygotowywany przez polskie Bloober Team, Silent Hill F oraz Silent Hill: Townfall. Dodatkowo na rynku zadebiutował już nawet nowy tytuł z serii - Silent Hill the Short Message, który możecie przejść za darmo na PS5 (o którym rozpiszę się później)! Można więc liczyć na to, że Konami zaskoczy nas jeszcze pozytywnie w najbliższych latach, a nowe produkcje nawiążą do znakomitych początków cyklu.

Jak się jednak narodziło Silent Hill? Czym zachwyciło graczy i co sprawiło, że dziś jest to marka rozpoznawalna nawet przez graczy, którzy od horrorów stronią? Przyjrzymy się temu tematowi z okazji 25-lecia "jedynki" oraz - co za tym idzie - całej serii. Oto historia marki Silent Hill.

Silent Hill


Za stworzenie oryginalnego Silent Hilla odpowiadało studio Team Silent. Produkcja ta ukazała się w roku 1999 na konsolę PlayStation, a jej fabuła skupia się na losach Harry'ego Mansona, który wraz ze swoją adoptowaną córką Cheryl wybiera się na wypoczynek do tytułowego miasteczka. W trakcie podróży dochodzi jednak do wypadku, w którym samochód protagonisty rozbija się, a on sam traci przytomność. Po odzyskaniu przytomności Mason orientuje się, że jego córka zniknęła, zaś Silent Hill jest całkowicie opustoszałe i spowite nieprzeniknioną mgłą. Harry rusza na poszukiwania córki, w trakcie których doznaje dziwnych sytuacji. Widzi tajemniczą postać, słyszy wyjące bez powodu syreny alarmowe, miasteczko pogrąża się w mroku, a znikąd zaczynają atakować go potwory. Naszym zadaniem staje się poznanie tajemnicy tego miejsca i odnalezienie Cheryl zanim spotka ją jakieś nieszczęście.

W kwestiach gameplayowych jest to protoplasta gatunkowy z krwi i kości. Eksplorujemy zatem lokacje w widoku trzecioosobowym, zbieramy niezbędne dla popchnięcia opowieści przedmioty, rozwiązujemy zagadki logiczne, unikamy lub walczymy z napotkanymi potworami, rozmawiamy z postaciami niezależnymi oraz chłoniemy klimat grozy i mroku, jaki opanował Silent Hill. Istotnymi elementami ekwipunku są latarka - często jedyne źródło światła jakie gra nam oferuje; oraz radio - informujące nas, gdy potwory są w pobliżu. Do tego dochodzą jeszcze różne bronie białe i palne. Napotkane monstra są elementem psychologicznego thrillera, bo odnoszą się do osobistej walki protagonisty; oraz odzwierciedleniem jego psychiki. Pierwsza część serii stanowi także debiut kultowego Piramidogłowego. Gra oferuje 5 zakończeń, które zależą od podejmowanych przez nas decyzji. Nie są one jednak bezpośrednio oznaczone, więc chcąc poznać wszystkie trzeba podejść do gry kilkukrotnie i w określony sposób postępować z postaciami.

Interesującym elementem technicznym jest charakterystyczna mgła spowijająca Silent Hill. Została ona stworzona, bo PlayStation nie radziło sobie z renderowaniem całych lokacji. Dzięki jej zaimplementowaniu, gra była w stanie zaoferować lepszą oprawę graficzną, a dodatkowo zyskała kultowy, dobrze znany fanom serii wygląd i klimat.

Odbiór pierwszego Silent Hilla był znakomity. Recenzenci wychwalali fabułę, klimat, liczne zakończenia, gameplay, oprawę graficzną oraz muzykę, za której stworzenie odpowiadał Akira Yamaoka, który od tego momentu będzie przez długi czas związany z serią. W serwisie Metacritic produkcja uzyskała zaś średnią ocen na poziomie 86/100.

Silent Hill 2


Silent Hill 2 z 2001 roku wydane na PlayStation 2 to zdecydowanie najbardziej popularna i najlepsza gra w serii, przez wielu uważana za jedną z najwybitniejszych gier w historii gatunku horrorów. Ponownie odpowiada za nią Team Silent, ale nie jest to bezpośrednia kontynuacja. Akcja znowu ma miejsce w tytułowym miasteczku, ale protagonistą tym razem jest James Sunderland. Otrzymuje on list od kogoś, kto podaje się za jego zmarłą żonę i prosi, by przyjechał do niej do Silent Hill, miasta ich młodości. Zdziwiony listem James, postanawia ruszyć śladami ukochanej i dowiedzieć się co się kryje za całą sytuacją.

Ponownie całość mocno eksploruje motywy psychologiczne. Gęsta mgła nad miastem, mrok, potwory symbolizujące karę, strach i poczucie żalu, które gryzą protagonistę, postacie stanowiące metaforę głębokich emocji i problemów, z jakimi zmaga się James. Historia opiera się o motyw straty, tęsknoty oraz poczucia winy głównego bohatera co znajduje też odzwierciedlenie w fabule, wydarzeniach, otoczeniu i postaciach, jakie staną nam na drodze. Wśród tych ostatnich na szczególne wyróżnienie zasługuje postać Marii, do złudzenia przypominającej Sunderlandowi jego żonę, a nasze podejście do niej w toku gry będzie miało kluczowe znaczenie dla zakończenia opowieści.

Założenia gameplayowe przypominają część pierwszą. Eksploracja, poznawanie postaci, podejmowanie decyzji i walka mają tu kluczowe znaczenie. Żaden element tej produkcji nie jest przypadkowy. Wszystkie składają się na misternie zbudowaną historię, która ponownie ma kilka zakończeń, do których dojście nie jest takie oczywiste, a ponadto motywuje do kolejnych podejść.

Silent Hill 2 to wybitny horror, który zdobył duże uznanie krytyków i graczy, chwalących niesamowitą, poruszającą historię, jeszcze mocniejszy klimat niż w "jedynce", ulepszony gameplay i subtelną warstwę audiowizualną. Wysoką jakość podkreśla średnia ocen z serwisu Metacritic - 89/100 oraz liczne wzmianki o produkcji, jako jednej z najlepszych gier nie tylko w historii gatunku, ale i całej branży.

Sprawdź także:

Silent Hill 3

Premiera: 07 listopada 2003
PC, PS2

"Dobrze, tak zrobie. Też cię kocham tato." Heather się uśmiecha. To tylko zwyczajna rozmowa telefoniczna z jej ojcem. Było cicho i spokojnie, jak w każdy inny dzień. N...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   18:50, 12.02.2024
Mam duży sentyment do serii Silent Hill pomimo tego że w zasadzie tych trzech części w które grałam to nie ogarniałam fabularnie. Grałam w wersji angielskiej. Dwójka i Czwórka to jeszcze pół biedy, coś tam mniej więcej jarzyłam ale w Trójce z Heather to już w ogóle nie wiedziałam o co chodzi. Po za tym przeciwnicy pojawiający się w grach to raczej karykaturalni i upierdliwi a nie przerażający byli. A jednak coś w tych grach mnie pociągało, nie wiem, klimat może. I mam sporą nadzieję że powrót Silent Hilla będzie udany, nawet nie specjalnie czekam na nową część ale bardziej mi zależy na odświeżonych no i spolszczonych starych odsłonach.
0 kudosmrPack   @   20:00, 12.02.2024
Pamiętam jak pierwszy raz w centrum handlowym zobaczyłem "grę, w której biega się we mgle po jakimś mieście". Próbowałem nawet nieco przy niej posiedzieć, ale niewiele z tego wtedy rozumiałem. Tą grą okazał się być pierwszy Silent Hill Puszcza oko Kiedyś może mi się uda nadrobić całą serię Niewinny
0 kudospetrucci109   @   12:45, 13.02.2024
Jestem bardzo ciekaw remake'u przygotowywanego przez krakowskie studio. To będzie dla mnie okazja do zapoznania się z tą serią, bo niestety nigdy wcześniej nie miałem okazji jej poznać. Jedyna rzecz w świecie Silent Hill jaką miałem okazję widzieć to film z Seanem Beanem, który jak na ekranizację gry nie był zły ale pamiętam go dosyć mgliście 😅
1 kudosBarbarella.   @   13:12, 13.02.2024
Ja też widziałam film, też z Seanem Benem ale okazuje się że są dwa filmy SH, obydwa z tym aktorem. Ja widziałam ten pierwszy z 2006 roku i podobał mi się. Nawet w kinie go widziałam, tata zabierał mnie na takie straszne filmy. Zdziwiony Ale przypomniałeś mi że warto by gdzieś zobaczyć ten drugi SH Apokalipsa, tam też niezła obsada, poza Beanem Carrie Ann Moss, Malcolm McDowell. Uśmiech
Edit: Znalazłam na CDA, może dzisiaj wieczorem zobaczę. Uśmiech