Studio Techland przejęte przez chińskiego giganta Tencent

Twórcy Dying Light przejęci przez chińską korporację.

@ 24.07.2023, 16:56
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, inne, ps5, xbox x/s

Studio Techland przejęte przez chińskiego giganta Tencent

Zaskakująca wiadomość obiegła dziś rynek gier wideo - polski developer i wydawca, firma Techland, została przejęta przez Tencent. Mowa tutaj o chińskim gigancie technologicznym i inwestycyjno-holdingowym, który coraz bardziej ochoczo skupia pod swoją ręką kolejne studia tworzące gry video.

Oczywiście największym i najbardziej dochodowym zasobem w rękach Tencent jest Riot Games, czyli firma odpowiedzialna za kultowe już League of Legends. Dla Tencent polski rynek nie jest nowością - firma posiada już częściowe udziały w innym polskim studiu - Bloober Team

"Połączenie sił z Tencent pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg, jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny, jednocześnie szanując ich metody działania" - komentuje przejęcie Paweł Marchewka, prezes Techlandu.

"Zachowamy pełną własność naszych tytułów, utrzymamy swobodę artystyczną i twórczą, a także wciąż będziemy działać w sposób, który wydaje nam się właściwy. Ja wciąż będę pełnić rolę dyrektora generalnego studia" - dodaje Marchewka.

Jak widać, mimo przejęcia Techlandu przez Tencent, rodzime studio ma zachować wolność twórczą i swobodę artystyczną, a przynajmniej tak zapewnia jego prezes. Być może Chińczycy faktycznie nie będą się mieszać w dotychczasową wizję rozwoju studia, wszak notuje ono bardzo dobre wyniki - tylko w ubiegłym roku Techland  zwiększył swoje przychody z 184,2 mln do aż 1,12 mld zł, z kolei zysk netto wzrósł z 36,2 mln do aż 746,8 mln zł. Duży udział w tym miało dobre przyjęcie Dying Light 2.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosBarbarella.   @   00:01, 25.07.2023
Wszyscy się Microsoftu czepiają że kupuje a niedługo wszystkie gry i tak będą chińskie. Zadziorny
0 kudosshuwar   @   08:43, 29.07.2023
Lipa... i po fajnej polskiej spółce... a mogli na giełdę wejść Smutny
2 kudosBarbarella.   @   08:48, 29.07.2023
Ale za to zombiaki w Dying Light 3 będą umiały kung-fu. Szczęśliwy
0 kudosbalic87   @   21:29, 29.07.2023
Cytat: Barbarella.
Ale za to zombiaki w Dying Light 3 będą umiały kung-fu. Szczęśliwy
uśmiałem się po pachy 😀
1 kudosdabi132   @   11:47, 30.07.2023
Już chyba lepiej było sprzedać się Micro$oftowi, a nie w chińskie łapy. Szkoda, bo Techland miał swoją wartość. Pytanie jak to odbije się na jakości gier. Teraz po nabyciu przez Chińczyków na giełdzie zyskał CD Projekt. Mam nadzieję, że oni nie planują sprzedaży swoich udziałów.
Dodaj Odpowiedź