Metro Exodus i Far Cry: New Dawn - zabezpieczenie Denuvo złamane kilka dni po premierze

W przypadku Denuvo coraz trudniej mówić o skuteczności.

@ 24.02.2019, 16:40
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc

Skuteczność Denuvo jest coraz gorsza, a mimo że firma odpowiedzialna za kontrowersyjny DRM co rusz wypuszcza nową wersję swojego narzędzia, crackerzy nie mają większych problemów z jej błyskawicznym "rozkodowaniem".

Denuvo nie dało rady chronić zbyt długo ostatnich głośnych tytułów i podobnie jest w przypadku Metro Exodus oraz Far Cry: New Dawn. Crackerzy złamali Denuvo w wersji 5.6 w ciągu odpowiednio 4 i 6 dni od momentu debiutu wspomnianych tytułów.

Można więc się zastanawiać czy wydawcom opłacało się inwestować w najpewniej niezbyt tani system, z którym zapewne wiązali większe nadzieje. Z drugiej strony, gry najlepiej sprzedają się w ciągu kilku pierwszych dni od premiery i jeśli DRM zabezpieczał tytuł chociaż przez tych kilka dni, to istnieje szansa, że poprawiło to wyniki sprzedaży PeCetowych wersji. 

Inna sprawa, że piracka wersja Metro Exodus będzie pewnie mocno rozchwytywana. Sądząc po opiniach na forach, sporo graczy zrezygnuje z oryginalnej wersji na korzyść pirata. Jest to wyraz buntu przeciwko wydawcy, który w ostatnim momencie usunął grę ze Steam i ogłosił, że będzie ona dostępna jedynie na łamach Epic Games Store. Naturalnie my takiemu postępowaniu nie kibicujemy i do "sabotażu" zdecydowanie nie zachęcamy, bo kiepska sprzedaż na PC może oznaczać, że kolejne Metro na blaszakach nie wyląduje, bądź też będzie bezczelnym portem z konsol.


Sprawdź także:

Metro Exodus

Premiera: 15 lutego 2019
PC, PS4, XBOX ONE

Metro Exodus to trzecia odsłona serii gier bazujących na książkach Dmitrija Głuchowskiego o tym samym tytule. Za projektem ponownie stoi ukraińskie studio 4A Games.Gracz ...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRonaldo_   @   17:57, 24.02.2019
W ogóle się dziwię, że twórcy jeszcze stosują te zabezpieczenie, jak co chwilę jest łamane.
1 kudosSoyer90   @   20:58, 24.02.2019
Denuvo swoją drogą ale dlaczego po złamaniu dalej ten syf siedzi. Szpieguje nas bo nie widzę innego zastosowania owego oprogramowania. W Metro Exodus człowiek walczy o każdy fps bo gra jest wymagająca, a tu jeszcze są rzucane kłody pod nogi w postaci DRM które jak pokazały testy w innych grach potrafią zabrać 10% wydajności.
0 kudosdabi132   @   08:14, 25.02.2019
Normalne, że twórcy chcą ochronić swoją grę przed nielegalnym dostępem. W przypadku Metro być może będzie większa skala piractwa z racji przedpremierowej decyzji wydawcy. Co do Far Cry New Dawn, twórcy nie przygotowali zbyt ambitnego dzieła, więc wiele osób nie kupi tej gry.
0 kudoskobbold   @   21:43, 25.02.2019
Zabezpieczenie które raz zostało złamane przestaje mieć rację bytu. Najwyższa pora poszukać innego rozwiązania a nie tylko zmieniać numerek.
0 kudosshuwar   @   08:48, 26.02.2019
Dołączać klucz sprzętowy na USB albo kod wyryty na kamieniu Uśmiech Diabelski pomysł
Dodaj Odpowiedź