Wiedźmin - Andrzej Sapkowski nie wierzył w sukces ekipy CD Projekt; prawdopodobnie powstanie kolejna książka

Do sieci trafił kolejny wywiad z Andrzejem Sapkowskim, autorem opowiadań oraz sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii.

@ 25.03.2017, 12:44
Łukasz "LuKaS77PL" Konieczny
pc, ps4, xbox one

Andrzej Sapkowski to dosyć barwna osobowość i człowiek, który nie owija w bawełnę, wypowiadając się na rozmaite tematy, również jeśli chodzi o kwestie gier komputerowych przygotowanych na podstawie jego książek. Jego bezpośredniość wywołała jakiś czas temu sporo kontrowersji wśród graczy, kiedy zapytany po raz kolejny o gry z serii Wiedźmin, stwierdził, iż, łagodnie rzecz ujmując, narobiły mu one sporo bagna. Następnie wspomniał również, że nie zapoznał się z ich treścią i nie zamierza, gdyż zna osoby, które grały i mogą mu po prostu o nich opowiedzieć. Jak dodał, są to jednak nieliczne osoby, gdyż "zwykle obraca się on wśród ludzi inteligentnych".

Jak łatwo przewidzieć, cięty język pisarza pociągnął za sobą falę krytyki, zarówno ze strony osób niemających racji, jak i tych, które potraktowały jego słowa w odpowiedni sposób - z przymrużeniem oka - aczkolwiek ciągle nie zgadzały się z nimi w stu procentach. Jednym z głównych powodów oburzenia autora jest fakt, że wiele wydawnictw umieściło grafiki z gier CD Projektu na okładkach jego książek. Poskutkowało to tym, iż osoby mające styczność z wiedźmińskimi powieściami po raz pierwszy, uznały, że są one produktem typu „game-related”, czyli napisanym na podstawie gry.

Zagraniczny serwis Eurogamer postanowił przeprowadzić wywiad  z twórcą wiedźmińskiego uniwersum, dzięki któremu poznaliśmy kilka interesujących informacji. Po pierwsze, Sapkowski przyznaje, że fanem gier nie jest i mając w przeszłości styczność z produkcją, w której należało strzelać do Marsjan, stwierdził, iż ten rodzaj rozrywki był dla niego po prostu głupi. Mimo to nie jest negatywnie nastawiony do samych gier, wypowiadając się o nich następująco:

"Ja po prostu nie gram w gry! Nie mam nic przeciwko grom i nie mam nic przeciwko graczom. Po prostu nic".

Jeśli zaś chodzi o produkcje z serii Wiedźmin, pisarz zgodził się na podpisanie umowy z CD Projekt RED i na to, by studio wykorzystało jego całe uniwersum w dowolny sposób. Kiedy przedstawiciele ekipy RED'ów wspomnieli, iż pragną stworzyć zupełnie nowe przygody Sapkowski stwierdził: "Czemu nie, pokażcie co potraficie".

W kwestii samego honorarium, jakie otrzymał Sapkowski po udzieleniu praw do swojego uniwersum, jest on świadom, że zupełnie zlekceważył potencjał gier komputerowych i z uwagi na swoje poprzednie doświadczenia z tym medium, uznał je za coś błahego i niewartego uwagi. Udostępnił swoje uniwersum twórcom, lecz nie wróżył im sukcesu. Przedstawiciele CD Projekt RED zaproponowali procentowe zyski z każdej wydawanej przez nich gry, a pisarz zażądał wypłacenia mu przygotowanej sumy od razu i zostawił im wolną rękę.

"Zaoferowali mi regularny procent ze swoich zysków, lecz ja odrzekłem - „Nie będzie żadnego procentu, chcę od razu całą sumę”. Było to głupie. Ja byłem bardzo głupi zostawiając wszystko w ich rękach, gdyż nie wierzyłem w ich sukces. Kto mógł to przewidzieć? Ja na pewno nie".

Sapkowski wspomniał również, iż gry są bardzo dobrze przygotowane, a on sam nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o Wiedźmina. Pod koniec wywiadu autor otwarcie oświadcza, że kolejna książka powstanie, co na pewno zainteresuje wielu fanów uniwersum. Co ciekawe, fabuła obu tworów może się ze sobą ścierać. Twórcy gry wspomnieli bowiem kilka miesięcy temu, że „żyją w doskonałej symbiozie z Sapkowskim”, natomiast literat nieco później stwierdził, że "gra jest grą, a książka książką" i pisząc kolejne dzieło nie będzie zwracał uwagi na fabułę gry.

Cóż, pożyjemy, zobaczymy. Niezależnie od formy, kolejnego Wiedźmina przyjmiemy z otwartymi rękami!


Sprawdź także:

Wiedźmin

Premiera: 25 października 2007
PC

Wiedźmin to pierwsze, naprawdę rozbudowane RPG zbudowane w całości w Kraju nad Wisłą. Produkcja oferuje nie tylko wciągający wątek fabularny, ale także świetną mechanikę ...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosMicMus123456789   @   16:18, 25.03.2017
Szkoda, że nowa książka czy książki dziwnie pojawiają się teraz gry za sprawą Redów o Wiedźminie zrobiło się głośno nie tylko w kraju, ale i na świecie.
0 kudosIgI123   @   16:28, 25.03.2017
Miło że Sapkowski odrobinę spuścił z tonu, przyznał się że popełnił błąd, a nie bombarduje wszystko i wszystkich. Ma swoje racje i na pewnych polach się z nim zgadzam, ale na innych zaślepiony gada głupoty. Szkoda że po prostu nie mogą działać w zgodzie i wspierać się wizerunkowo wzajemnie, jak na przykład Głuchowski i ekipa od gier z uniwersum Metro.
0 kudosTheCerbis   @   16:33, 25.03.2017
Cieszę się, że AS napisze kolejną książkę, jednak nie chciałbym, aby kolidowała z wydarzeniami z gier. Pomimo, że nie do końca uznaję gry jako kontynuację, to jednak sądzę, iż nie byłoby dobre wprowadzać fabułę kolejnej powieści w okres wydarzeń z trylogii REDów.
0 kudosremik1976   @   19:45, 25.03.2017
Szczerze mówiąc jakoś nie jestem optymistycznie nastawiony do tej książki. Można różnie odbierać powód jej powstawania i większość z nich nie wróży nic dobrego. Możliwe, że nagle pojawiła się wena twórcza, ale ja osobiście w nią nie wierzę. Moim zdaniem powstaje z dwóch powodów czyli odkucie się za niefortunny deal lub tylko po to by kontynuować coś co miało się już skończyć. Jeden i drugi powód jest kiepski do tego by powstało coś dobrego z tego.
0 kudosTheCerbis   @   20:09, 25.03.2017
Raczej nie będzie to kontynuacja.
0 kudostinyLiza   @   21:20, 25.03.2017
@Remik zgadzam się z Twoim zdaniem, również mam obawy... Może jednak coś z tego wyjdzie. Pan Sapkowski to postać nietuzinkowa, szkoda tylko że ignoruje pewne kwestie. Oby wszyscy wyszli z tego zadowoleni.
0 kudosDirian   @   21:38, 25.03.2017
Sezon Burz czytało się przyjemnie więc jak poziom będzie podobny, to jak najbardziej czekam na nową książkę.
0 kudosshuwar   @   22:47, 25.03.2017
Wszystkie książki o Wiedźminie były super. Natomiast, jak już pisałem, zdziwił mnie poziom Trylogii Husyckiej, która moim zdaniem była mega nudna, bez pomysłu, polotu.

Jestem ciekaw nowej książki.
0 kudosmktiger   @   23:05, 25.03.2017
Niestety obawiam sie że poziom nowego tworu Sapkowskiego będzie odbiegał od dotychczasowych dzieł. Wiedźmin to klasyka fantasy i za to będę cenić autora. Niestety powstały już jakiś czas temu i to może być problemem.
0 kudosUxon   @   17:22, 26.03.2017
Cytat: MicMus123456789
Szkoda, że nowa książka czy książki dziwnie pojawiają się teraz gry za sprawą Redów o Wiedźminie zrobiło się głośno nie tylko w kraju, ale i na świecie.
I widzisz w tym coś złego? Niezależnie od sukcesu gry i rozgłosu nią spowodowanego, książki pod względem fabuły i klimatu biją ją bezlitośnie. Sapkowski nie ma się czego obawiać. I nie jego wina, że młodzi ludzie wolą obecnie grać, niż czytać. Wymyślił Wiedźmina i może tworzyć w tej materii to, co mu się podoba. I bardzo dobrze. Niech pisze. Stratny nie będzie, bez oglądania się na powodzenie gry.
0 kudosremik1976   @   17:42, 26.03.2017
@Uxon jesteś pewny, że nie będzie stratny jak ktoś spróbuje z Wiedźmina wydoić tyle kasy ile się da za wszelka cenę? To że on sobie oddziela książkę od gry nie oznacza, że jest niezależny. Jedno i drugie jest już połączone i jak ktoś da d*py to pociągnie za sobą wszystko. Niestety teraz jest gra z książką i nie da się tego rozdzielić tym bardziej, że wśród młodzieży to gra napędza sprzedaż książki, a nie na odwrót. Cyrograf został podpisany i nie ma, że boli. Puszcza oko
0 kudosUxon   @   18:29, 26.03.2017
@remik Owszem, jedno bez drugiego obecnie nie funkcjonuje i w sumie nie ma w tym niczego złego. To że gra odniosła taki sukces też jest z korzyścią dla Sapkowskiego. Myślę, że opowiada często różne bzdury, bo po prostu ma ból rzyci, że ktoś wywindował jego pomysł na taki pułap, gdzie on nie potrafił, mimo że stworzył dzieła lepsze. Jak Ty byś się czuł, gdyby ktoś zarobił na Twoim pomyśle wielokrotnie więcej kasy, niż Tobie się udało Uśmiech Co by jednak nie mówić, klepanie biedy mu nie grozi Uśmiech
0 kudosIgI123   @   21:54, 26.03.2017
Cytat: Uxon
książki pod względem fabuły i klimatu biją ją bezlitośnie
No nie wiem, tak dobrego political fiction (political fantasy?) jaki był w Zabójcach Królów ze świecą szukać. W mojej opinii W2 fabularnie stoi górą nad wszystkimi innymi tworami z tego uniwersum.
0 kudosUxon   @   22:59, 26.03.2017
Fakt, drugi Wiedźmin ma jedną z najlepszych fabuł, jakie dane mi było poznać. Genialna intryga, logicznie prowadzona historia, mnóstwo fascynujących zwrotów akcji, dwie drogi, które trzeba poznać, by wyrobić sobie odpowiednie spojrzenie na całość opowieści. A do tego mnóstwo emocji i świadomość, że żadne wyjście nie było tym idealnie właściwym. Tylko czy całość stoi wyżej niż literacki pierwowzór? Śmiem wątpić. Książki mają tę przewagę, że dają pole do popisu wyobraźni, która wiele dorysuje i dopisze. Jedno natomiast jest pewne, twórcy gry mają ten siedmioksiąg otrzaskany Uśmiech
0 kudospetrucci109   @   10:55, 27.03.2017
Cytat: shuwar
Wszystkie książki o Wiedźminie były super. Natomiast, jak już pisałem, zdziwił mnie poziom Trylogii Husyckiej, która moim zdaniem była mega nudna, bez pomysłu, polotu.

Jestem ciekaw nowej książki.
Shuwar Trylogia Husycka nie była taka zła. Przeczytaj sobie "Żmiję" AS-a. To dopiero była kiepska, jak na Sapkowskiego książka...

A co do nowej książki o Geralcie. TAK Uśmiech To zawsze jest dobra wiadomość!! Uśmiech
Dodaj Odpowiedź