Kingdom Come: Deliverance (PS4)

ObserwujMam (11)Gram (3)Ukończone (2)Kupię (3)

Kingdom Come: Deliverance (PS4) - recenzja gry


@ 21.02.2018, 18:17
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Nie kojarzę też niczego, co przypominałoby system walki w Deliverance. Jak wcześniej pisałem, wszystkiego trzeba się nauczyć, a nie jest to łatwe. Zaczynając grę nie potrafimy wyprowadzić nawet kilku celnych ciosów. W miarę postępów uczymy się jednak kombosów, wyrabiamy sobie refleks i spostrzegawczość. Przyzwyczajamy się także do braku celownika podczas strzelania z łuku. Wygrywanie staje się ogólnie łatwiejsze, ale nigdy nie jest tak, że wskakujemy samodzielnie w grupę 10 bandziorów i wyrzynamy ich w pień. Walka z dwoma lub trzema jest już bardzo trudna, a co dopiero z tak znaczącą grupą.

Ze względu na to, że do przygotowania Kingdom Come: Deliverance wybrano silnik graficzny Cry Engine 3.0, całość prezentuje się bardzo dobrze, a okazyjnie wręcz wyśmienicie. Są gęste lasy, porośnięte krzewami pola, niewielkie wioski oraz nieco bardziej rozległe miasta. Wszystko zdaje się mieć odpowiednią skalę i pasuje do średniowiecznych realiów. Cieszy, że deweloperzy nie przesadzili, opracowując jakieś potężne warownie niczym z Warhammera.

Ogólnie cała oprawa audio-wizualna jest bardzo realistyczna i sugestywna. Na konsolach jest odrobinę słabiej (chodzi o grafikę) niż na komputerach osobistych, ale mimo wszystko jest na czym oko zawiesić. Całkiem nieźle prezentuje się cieniowanie (choć oświetlenie często jest statyczne), solidnie opracowane modele postaci oraz animacje, a środowisko to prawdziwa perełka, szczególnie kiedy przemierzamy gęstwinę leśną. Została ona wykonana na poziomie tej z trzeciego Wiedźmina, a na pewno lepiej niż np. w wychwalanym do dziś Skyrimie. Problemem, jeśli chodzi o grafikę, jest niestety optymalizacja. Czasem liczba wyświetlanych na ekranie klatek potrafi dość znacząco spaść i widać delikatne klatkowanie. Najczęściej płynność kuleje podczas większych bitew, ale są momenty, kiedy ciężko to wytłumaczyć. Oprawa nie jest bowiem tak dopieszczona, jak np. w Horizon: Zero Dawn.

Przyczepić do niczego nie mogę się natomiast w kwestii udźwiękowienia. Efekty specjalne, muzyka, dialogi – wszystko to przygotowano wyśmienicie. Dzięki temu łatwo dać się pochłonąć wirtualnemu światu, a ponadto nie sposób nie polubić Henry'ego – głównego bohatera przygody. Początkowo prawdziwa z niego fajtłapa, ale z czasem realnie się z nim – skubańcem – zżyłem. Rzadko widujemy tak dobrze wykreowanego bohatera – głównie za sprawą przerywników – jak w Kingdom Come: Deliverance.

Podsumowując, dzieło studia Warhorse ma szansę na status klasyka. Wszystko teraz w rękach deweloperów. Na pewno poprawić muszą wiele błędów i usprawnić zapisywanie. Chętnie zobaczyłbym też zmiany w interfejsie użytkownika, który jest mocno chaotyczny i nieco nieczytelny. Nie do tego stopnia, że uniemożliwia zabawę, ale czasem potrafi ją utrudnić. Jeśli cenicie sobie dobre gry RPG, kupujcie! Na pewno nie będziecie żałować!


Długość gry wg redakcji:
60h
Długość gry wg czytelników:
87h 33min

oceny graczy
Świetna Grafika:
Skala oraz jakość wykonania gry potrafi oczarować. Szkoda, że z optymalizacją się nie udało.
Świetny Dźwięk:
Nie sposób cokolwiek zarzucić deweloperom.
Genialna Grywalność:
Pochłania bez reszty.
Świetne Pomysł i założenia:
Realistyczne RPG, w którym trzeba się kąpać? To działa!
Świetna Interakcja i fizyka:
Realizm sprawia, że zabawa strasznie angażuje.
Słowo na koniec:
Kingdom Come: Deliverance to jedno z najlepszych RPG ostatnich lat, mimo że bugów w nim nie brakuje.
Werdykt - Świetna gra!
Screeny z Kingdom Come: Deliverance (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosfrycek88   @   20:09, 24.02.2018
Moim znaniem w grze przydała by się możliwość ustawienia poziomu trudności.
0 kudosshuwar   @   20:30, 24.02.2018
Cytat: frycek88
przydała by się możliwość ustawienia poziomu trudności.
A nie ma tego?
0 kudosfrycek88   @   22:01, 24.02.2018
Cytat: shuwar
Cytat: frycek88
przydała by się możliwość ustawienia poziomu trudności.
A nie ma tego?


Niema, jest tylko jeden. Ogólnie ta gra jest w wielu kwestiach strasznie toporna taka to nie to co gry od bethesdy.
0 kudosfrycek88   @   13:33, 27.02.2018
Co do oceny w recenzji to się z nią kompletnie nie zgadzam. Moim zdaniem jest za wysoka. Ta gra obecnie zasługuje maksymalnie na 5/10. W obecnej formie jest ona nie grywalna.
0 kudospetrucci109   @   18:26, 27.02.2018
A mnie nurtuje jedna rzecz. Bo rzecz dzieje się w średniowiecznych Czechach... No i jak wybierze się polską wersję językową to są napisy po polsku, a dubbing po czesku, czy po angielsku? Szczęśliwy
0 kudosurban1212   @   18:34, 27.02.2018
Gra nie posiada czeskiego dubbingu, nad czym bardzo ubolewam. Angielski dubbing nie porywa, dlatego ustawiłem sobie na dubbing niemiecki który o niebo lepiej wypada i można się bardziej wczuć w klimat.
0 kudosTheCerbis   @   19:01, 27.02.2018
Tylko nie niemiecki... Choć to Europa, to wolałbym i tak angielski.
0 kudospetrucci109   @   19:07, 27.02.2018
Cytat: urban1212
Gra nie posiada czeskiego dubbingu, nad czym bardzo ubolewam. Angielski dubbing nie porywa, dlatego ustawiłem sobie na dubbing niemiecki który o niebo lepiej wypada i można się bardziej wczuć w klimat.
A to szkoda, myślałem, że jest możliwość pogrania z czeskim dubbingiem. Byłby fajny klimat.
0 kudosshuwar   @   19:43, 27.02.2018
Cytat: urban1212
ustawiłem sobie na dubbing niemiecki (...) można się bardziej wczuć w klimat.
No błagam Cię! Niemiecki klimat?
0 kudosurban1212   @   20:23, 27.02.2018
Jak mnie bardziej ten dubbing pasuję to co, mam go wyłączyć? Dumny angielski mnie w tej grze odrzuca to nie zamierzam grać z nim.
1 kudossebogothic   @   20:31, 27.02.2018
W średniowiecznych Czechach sporo było Niemców, zakładali oni wręcz całe swoje kolonie, więc jakby nie było to język niemiecki lepiej pasuje od angielskiego.
0 kudosshuwar   @   21:39, 27.02.2018
Generalnie za mało w grze jest czarnoskórych, niemieckojęzycznych rycerzy o specyficznej orientacji Uśmiech Puszcza oko
0 kudosGuilder   @   09:13, 28.02.2018
Mnie tam nawet w Metro 2033 angielski nie przeszkadza. W Kingdom Come na pewno kiedyś zagram i zapewne też przy tym języku zostanę. Przynajmniej nie będę musiał polegać na napisach.
0 kudosshuwar   @   11:01, 28.02.2018
Dubbing angielski ma również tą przewagę, że przy okazji poprawiam swoją znajomość tegoż języka.
Dodaj Odpowiedź