Gamedec (PC)

ObserwujMam (7)Gram (0)Ukończone (1)Kupię (0)

Gamedec (PC) - recenzja gry


@ 17.10.2021, 13:07
Filip "zubal22" Sudoł

Detektywistyczna gra przygodowa, z elementami RPG, wyborami oraz całkiem przyjemną szatą graficzną. A to wszystko umieszczone w cyberpunkowym świecie przyszłości i wykonane przez Polaków. Brzmi ciekawie, ale czy dobrze zostało to przygotowane? Przekonacie się o tym w recenzji!

Gamedec jest grą inspirowaną książką o tym samym tytule i napisaną przez polskiego pisarza Marcina Przybyłka. Za powstaniem wirtualnej adaptacji stoi studio z naszego kraju: Anshar. W moim odczuciu mamy do czynienia z całkiem ambitnym niezależnym projektem, któremu najbliżej - ze znanych mi produkcji - do Disco Elysium. Podobieństwa opierają się głównie na tym, iż obie gry traktują o wątku detektywistycznym, a naszą postać obserwujemy w rzucie izometrycznym. Polacy podjęli się próby stworzenia czegoś ciekawego i nieszablonowego. Czy z sukcesem? Sprawdźmy.

Zabawę rozpoczniemy od przygotowania naszego bohatera. Robimy to w prostym kreatorze postaci. Mamy tu do wyboru kilka modeli postaci, zaimki dla naszego protagonisty oraz dwie opcje na to skąd owa postać się wywodzi. Coś jak w Cyberpunk 2077, tylko tutaj ma to wpływ jedynie na parę opcji dialogowych, nie zaś na to, jaki będzie początek naszej gry i misje prologowe. Zaprzepaszczony potencjał? Niekoniecznie. Gamedec nie jest typową grą RPG (o skali, możliwościach czy budżecie wspomnianej produkcji CD Projekt Red nie wspominając), ale produktem interesującym pod innymi względami.

Mamy tu do czynienia z liniową grą detektywistyczną, osadzoną w oryginalnym, cyberpunkowym świecie przyszłości XXII wieku. Ludzie funkcjonują w zasadzie w dwóch rzeczywistościach: tej prawdziwej, zwanej Realium, oraz w środowisku gier: Virtualium. Druga opcja daje wielu ludziom okazję do zdobycia autentycznej sławy i majątku. W tym wszystkim jest również tytułowy Gamedec – prywatny detektyw, który swoje śledztwa prowadzi głównie na terenie światów wirtualnych.

Gamedec - recenzjaGamedec - recenzja

W trakcie kolejnych spraw będziemy zwiedzać rozmaite lokacje z gier. Odwiedzimy między innymi brudne ulice produkcji dla dorosłych w poszukiwaniu dzieciaka bogatego biznesmena; a także Dziki Zachód, gdzie będziemy prowadzić własną farmę na modłę Farmville’a. Zamysł jest bardzo ciekawy i działający na wyobraźnię. Na przejście (niemal) każdego dochodzenia/zadania przeznaczymy po 2 do około 3 godzin, co jest idealnym rozwiązaniem, aby gracz nie poczuł znużenia, a jednocześnie doświadczył satysfakcjonującego finału. Oczywiście takowy będzie możliwy tylko wtedy, gdy podjęte przez nas w trakcie dochodzenia decyzje będą odpowiednie i przemyślane.


Screeny z Gamedec (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   16:52, 18.10.2021
Szkoda, że nie ma wersji na PS. Chętnie bym w to zagrał.
1 kudosmrPack   @   17:36, 18.10.2021
Cytat: petrucci109
Szkoda, że nie ma wersji na PS. Chętnie bym w to zagrał.
Cytat: FAQ gamedec.com
The Nintendo Switch version will be revealed at a later date.
Other consoles are announced, but no specified date for the release.
Cierpliwości Puszcza oko
0 kudosshuwar   @   08:11, 19.10.2021
No ja, o ile miałem wątpliwości czy grać, to po recce daję na luz.
0 kudoszubal22   @   15:53, 20.10.2021
Cytat: shuwar
No ja, o ile miałem wątpliwości czy grać, to po recce daję na luz.

Generalnie gdyby była jakaś fajna zniżka to jak najbardziej warto dać szansę, bo fabuła serio wciąga. Na epicu są teraz wyprzedaże, więc możesz się skusić, bo gra to specyficzna, ale może się podobać ;)
1 kudosTheCerbis   @   21:24, 20.10.2021
Właśnie. Shuwar chyba lubi dobre fabuły. I witamy przy okazji nowego współpracownika. :]
1 kudosUxon   @   10:08, 21.10.2021
Cytat: zubal22
Gamedec jest grą inspirowaną książką o tym samym tytule i napisaną przez polskiego pisarza Marcina Kobyłko
Książkę napisał Marcin Przybyłek.
0 kudoszubal22   @   21:11, 23.10.2021
Cytat: Uxon
Cytat: zubal22
Gamedec jest grą inspirowaną książką o tym samym tytule i napisaną przez polskiego pisarza Marcina Kobyłko
Książkę napisał Marcin Przybyłek.
Faktycznie, dzięki za uwagę! Nie wiem skąd ja to wynalazłem Dumny
2 kudoszubal22   @   21:11, 23.10.2021
Cytat: TheCerbis
Właśnie. Shuwar chyba lubi dobre fabuły. I witamy przy okazji nowego współpracownika. :]
Hej hej Szczęśliwy
2 kudosUxon   @   18:57, 24.10.2021
@zubal22 Spoko, nie popełnia błędów jedynie ten, co nic nie robi. Szacunek dla tych, co się do własnych błędów potrafią przyznać.

A tak poza tym świetna recenzja. Pozdro!!
Dodaj Odpowiedź