Gamedec (PC)

ObserwujMam (3)Gram (0)Ukończone (1)Kupię (0)

Gamedec (PC) - recenzja gry


@ 17.10.2021, 13:07
Filip "zubal22" Sudoł

Pod względem rozgrywki jest to w zasadzie gra z gatunku point’n’click. Nie uświadczymy tu dynamicznych scen akcji, w których będziemy walczyć z wrogami. Broń oczywiście w stosownych momentach może się przydać. Jest ona do zdobycia i wykorzystania w przewidzianych przez twórców sytuacjach, ale główną rozrywkę stanowią prowadzenie śledztwa, szukanie dowodów i przepytywanie świadków. Poprzez wybranie danego dialogu otrzymujemy punkty aspektów, za które wykupić możemy ulepszenia zwane profesjami. Te z kolei wpływają na to, jakie opcje będziemy mieć podczas rozmów z NPC-ami oraz jakie wybory fabularne będą dla nas dostępne. Jest tu między innymi ścieżka influencera, której rozwój pomoże nam przekonać postaci do naszych racji lub przekazania potrzebnych nam informacji. Z kolei taki cracker potrafi złamać zabezpieczenia maszyn lub odkryć glitche w grze, w której aktualnie prowadzimy śledztwo. Jest tego więcej i daje pewne spektrum możliwości na to, jak możemy podejść danego problemu. Najważniejsza w tytule detektywistycznym jest jednak fabuła. Scenariusz oraz lore Gamedeca zdecydowanie bronią się jako intrygująca pozycja w świecie coraz bardziej wypranych z innowacyjności produkcji.

Gamedec - recenzjaGamedec - recenzja

Fabularnie Gamedec jest produkcją bardzo ciekawą. Otrzymujemy oryginalny, bogato zarysowany cyberpunkowy świat przyszłości. Dodatkowo dostajemy bardzo obszerny kodeks, który jest w zasadzie kompendium wiedzy o grze i ciągle się poszerza, gdy podczas eksploracji dochodzeniowej poznamy nowe fakty. Buduje to złożoność i sprawia, że tytuł ten faktycznie intryguje, a przewijające się kolejne linijki dialogowe nie nużą, lecz uzupełniają naszą wiedzę o lore świata. Co się tyczy samych śledztw, poprzez badanie otoczenia i odpytywanie NPC-ów poznajemy nowe strzępki informacji, z których następnie sami musimy wydedukować to, jak popchnąć inwestygację w odpowiednim kierunku. Brak wskazówki może nam całkowicie zablokować gałąź dochodzenia, co jest w zasadzie logiczne i fajnie uzupełnia wcześniej wspomniane profesje. Bo widzicie, podczas gry byłem w jednym momencie pewny konkretnej wersji zdarzeń. Pech chciał jednak, że nie rozwinąłem protagonisty we właściwy sposób, by poznać potrzebne mi fakty w rozmowie z NPC-em, a więc zablokowałem sobie pozyskanie kluczowego dowodu. Jasne, musimy czasem kierować się dedukcją, niezależnie od tego czy zebraliśmy wszystkie możliwe wskazówki, ale jest to generalnie rzadkość. Zdecydowana większość dochodzeń jest bardzo łatwa do rozstrzygnięcia. Pomimo tego zostały one przygotowanie na tyle dobrze i ciekawie, że nie odpychają.

Gamedec to w końcu opowieść o transhumanizmie. Są tutaj zawarte swego rodzaju dywagacje na temat tego, czy utknięcie w świecie wirtualnym i dosłowne życie w grze stanowią dobrą ucieczkę od rzeczywistości. Pytania takie, jak to, czy dusza odłączona od ciała, uwięziona w sferze Virtualium jest jeszcze prawdziwą cząstką świadomości człowieka? A może to wszystko mieści się w ramach jednej wielkiej symulacji? Produkcja bawi się swoją konwencją wrzucając nas do coraz nowszych i ciekawszych lokacji, które mimo że różnią się, stanowią jedną całość, spiętą wielką tajemnicą. Stanowi to niebanalne podejście do cyberpunkowego świata przyszłości. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że wizja rzeczywistości przedstawiona w Gamedecu jest ciekawsza i bardziej wciągająca niż ta z Cyberpunk 2077. Głównie dlatego, że wspomniany tytuł CDPR cyberpunk ma w tle oraz w oprawie graficznej, a słabiej w fabule. Anshar Studios lepiej podeszło do tematu spięcia fabuły z założeniami cyberpunka, zapewniając nam bardziej unikalne doświadczenie.


Screeny z Gamedec (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   16:52, 18.10.2021
Szkoda, że nie ma wersji na PS. Chętnie bym w to zagrał.
1 kudosmrPack   @   17:36, 18.10.2021
Cytat: petrucci109
Szkoda, że nie ma wersji na PS. Chętnie bym w to zagrał.
Cytat: FAQ gamedec.com
The Nintendo Switch version will be revealed at a later date.
Other consoles are announced, but no specified date for the release.
Cierpliwości Puszcza oko
0 kudosshuwar   @   08:11, 19.10.2021
No ja, o ile miałem wątpliwości czy grać, to po recce daję na luz.
0 kudoszubal22   @   15:53, 20.10.2021
Cytat: shuwar
No ja, o ile miałem wątpliwości czy grać, to po recce daję na luz.

Generalnie gdyby była jakaś fajna zniżka to jak najbardziej warto dać szansę, bo fabuła serio wciąga. Na epicu są teraz wyprzedaże, więc możesz się skusić, bo gra to specyficzna, ale może się podobać ;)
1 kudosTheCerbis   @   21:24, 20.10.2021
Właśnie. Shuwar chyba lubi dobre fabuły. I witamy przy okazji nowego współpracownika. :]
1 kudosUxon   @   10:08, 21.10.2021
Cytat: zubal22
Gamedec jest grą inspirowaną książką o tym samym tytule i napisaną przez polskiego pisarza Marcina Kobyłko
Książkę napisał Marcin Przybyłek.
0 kudoszubal22   @   21:11, 23.10.2021
Cytat: Uxon
Cytat: zubal22
Gamedec jest grą inspirowaną książką o tym samym tytule i napisaną przez polskiego pisarza Marcina Kobyłko
Książkę napisał Marcin Przybyłek.
Faktycznie, dzięki za uwagę! Nie wiem skąd ja to wynalazłem Dumny
2 kudoszubal22   @   21:11, 23.10.2021
Cytat: TheCerbis
Właśnie. Shuwar chyba lubi dobre fabuły. I witamy przy okazji nowego współpracownika. :]
Hej hej Szczęśliwy
2 kudosUxon   @   18:57, 24.10.2021
@zubal22 Spoko, nie popełnia błędów jedynie ten, co nic nie robi. Szacunek dla tych, co się do własnych błędów potrafią przyznać.

A tak poza tym świetna recenzja. Pozdro!!
Dodaj Odpowiedź