Historia PlayStation w skrócie - cz. 4


bigboy177 @ 17:48 25.12.2014
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Czwarta i zarazem ostatnia część naszej serii artykułów, dotyczącej historii PlayStation, nie będzie dotyczyć tylko jednej platformy, jak to było dotychczas. W tekście zamykającym cykl chciałbym napisać słów kilka na temat trzech urządzeń: PlayStation Portable, PlayStation Vita oraz, na koniec, PlayStation 4.

Czwarta i zarazem ostatnia część naszej serii artykułów, dotyczącej historii PlayStation, nie będzie dotyczyć tylko jednej platformy, jak to było dotychczas. W tekście zamykającym cykl chciałbym napisać słów kilka na temat trzech urządzeń: PlayStation Portable, PlayStation Vita oraz, na koniec, PlayStation 4. Przypominam też o konkursie, który trwa obecnie na łamach portalu.

Na wstępie słów kilka na temat PlayStation Portable, które, mimo pewnych prób popularyzowania platformy, nie zdobyło takiego grona fanów, na jakie liczyło Sony. Urządzenie radziło sobie całkiem nieźle, ale jego powolna, agonalna śmierć związana była najzwyczajniej w świecie z brakiem ekskluzywnych gier. Zaraz po premierze Japończycy takowe starali się dostarczać, ale ostatecznie się poddali.



Początki PlayStation Portable sięgają 2004 roku, a konkretniej targów E3. Przed tą wielką branżową imprezą, Sony przygotowało specjalną konferencję, na której ujawniło istnienie urządzenia. Niedługo później pojawiła się także rozległa specyfikacja techniczna PSP, z której wynikało, iż nie będzie to byle co, ale dość mocny kombajn multimedialny. Szefowie Sony Computer Entertainment zwali je nawet „Walkmanem 21 wieku”, a to ze względu na szerokie możliwości. Kieszonsolka była w stanie odtwarzać muzykę, filmy oraz gry, nie służyła jedynie do tego ostatniego.

W trakcie pierwszej zapowiedzi, ujawniono, że nad tytułami dla konsoli pracuje ponad 99 różnych firm. W dodatku, spore grono gigantów branży filmowej zdecydowało się na wsparcie biblioteki gier produkcjami z własnego katalogu. Na specjalnych dyskach UMD można było wyrwać wiele kinowych hitów, pod warunkiem, że było się w stanie wyłożyć na nie niemałe pieniądze. Koszt zakupu jednego nośnika przewyższał często koszt nabycia płyty DVD i był porównywany z nagraniami na Blu-ray. Dlatego - po relatywnie niedługim czasie - zrezygnowano ze sprzedaży filmów, przeznaczonych dla PSP. Ich tłoczenie było nieopłacalne, w obliczu ciągle słabnącego zainteresowania nimi.

Specyfikacja techniczna PSP:

Procesor główny i graficzny: MIPS R4000, taktowany częstotliwością 333 MHz;
Pamięć: 32 MB pamięci głównej SDRAM w pierwszych egzemplarzach, a 64 MB w późniejszych;
Ekran: 4.3”, 16:9 TFT o rozdzielczości maksymalnej 480 × 272, w PSP Go ekran był mniejszy, 3.8”, ale o tej samej rozdzielczości i parametrach.


Wracając jednak do samej konsoli, jej oficjalna premiera odbyła się pod koniec 2004 roku. Dokładnie 12 dnia tego miesiąca, urządzenie zawitało w Japońskich sklepach. Debiut okazał się sukcesem, albowiem w ciągu zaledwie pierwszego dnia opchnięto ponad 200 tysięcy jednostek. Nieco ponad trzy miesiące później, 24 marca, PlayStation Portable dało się kupić także w Ameryce Północnej, a 25 kwietnia w Europie. Premiera w każdym terytorium okazała się udana, każdorazowo znikało bowiem przynajmniej kilkaset tysięcy egzemplarzy urządzenia w ciągu pierwszych 24 godzin. Sprzedaż zaczęła jednak szybko spadać i, mimo że Sony broniło kieszonsolki, wszyscy zauważyli zanikające zainteresowanie.

Nie obyło się też bez kontrowersji. Najmocniej krytykowana była europejska różnica w cenie, w stosunku do amerykańskiej. Gracze ze Starego Kontynentu musieli zapłacić za PSP (w przeliczeniu) o $100 więcej, co wszyscy uznali za najzwyklejsze naciąganie. Mimo wszystko, sprzęt rozchodził się wyśmienicie, a w samej tylko Wielkiej Brytanii w trzy godziny sprzedano ponad 185 tysięcy pudełek, przebijając rekord ustanowiony wcześniej przez Nintendo DS. Łącznie w Europie, w pierwszym tygodniu opchnięto ponad milion jednostek.



Jeśli chodzi o sprzedaż całościową, to z ostatnich danych, opublikowanych w trzecim kwartale 2010 roku, wynika, że PlayStation Portable rozeszło się w liczbie przekraczającej 53 miliony sztuk. Do dnia dzisiejszego suma ta na pewno jest jeszcze wyższa, niemniej jednak nie mamy konkretnych doniesień.

Przez kolejne lata dostępności konsoli na rynku pojawiło się kilka jej wersji. Większość była bliźniaczo podobna do pierwowzoru, z drobnymi zmianami, mającymi na celu wyszczuplenie urządzenia, ale jedna edycja, zwana PSP Go była mocno odmienna. Zadebiutowała ona na rynku w 2009 roku, a jej cechą charakterystyczną był wysuwany w górę ekran, skrywający pod sobą przyciski. Jeśli chodzi o podzespoły, gracze otrzymali nieco mniejszy ekran. Brakowało też napędu dysków UMD. Sony chciało, aby PSP Go było przeznaczone wyłącznie do pobierania zawartości z sieci. Nie dysponowało więc żadnym fizycznym nośnikiem. Sprzęt sprzedawano przez zaledwie dwa lata, a w tym czasie mocno go krytykowano, m.in. ze względu na wysoką cenę. Po 2011 roku japoński gigant zdecydował się skupić na PlayStation Vita, całkowicie odpuszczając wszystkie odmiany PSP.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRisennik   @   20:25, 25.12.2014
Skoro naprawdę macie hasło i już całość wysłaliście... Gratuluję! Uśmiech ale dla dowodu podajcie to słowo, przecież i tak nie macie się już czego obawiać Dumny
0 kudosThe_Schei   @   20:28, 25.12.2014
kurde mój tok myślenia zszedł już na związek radziecki ;) nie wiem jutro na świeżo do tego podejdę bo na wygraną nie mam co liczyć
0 kudosMicMus123456789   @   20:32, 25.12.2014
Jak to się mówi, najciemniej pod latarnią. Tym nie mniej na nadal nie znalazłem odpowiedzi. I jeśli ktoś to zrobił i wysłał to gratuluję i życzę powodzenia Uśmiech
0 kudosnolfe   @   20:34, 25.12.2014
Skoro gronek16 rzeczywiście odgadł wcześniej, to też już nie mam się z czego cieszyć Smutny Mimo wszystko świetna zabawa Szczęśliwy
0 kudosremik1976   @   20:35, 25.12.2014
Wysłałem w sumie tylko dla formalności, bo jestem najwyżej trzeci. Z jednego powodu to było trudne i nie spodziewałem się tego. Cóż będę już miał doświadczenie przy następnym Łamaczu Głów. ;) Na razie nikomu nie gratuluje, bo jeszcze nic nie wiadomo. Gratuluję tylko niesamowitej szybkości w skojarzeniach tym co mnie wyprzedzili.;)
0 kudosCountCrowley   @   20:41, 25.12.2014
jeśli ktoś odgadł hasło, to niech je poda. i tak nie macie nic do stracenia, a inni mogą wrócić do picia Uśmiech
0 kudosneo937   @   20:43, 25.12.2014
No dobra, weszło.... może jakimś cudem... Dumny
0 kudosCountCrowley   @   20:48, 25.12.2014
Kij z tym, ide pic Uśmiech gratulacje dla tych co wyslali. powodzenia
0 kudosMicMus123456789   @   20:48, 25.12.2014
Mnie jedno zastanawia. Siedzę na stronie od rana i nie dostałem osiągnięcia za 10 godzin na stronie xD
0 kudosremik1976   @   20:50, 25.12.2014
@CountCrowley istnieje możliwość, że każdy blefuje lub zrobił byka wysyłając odpowiedź w pośpiechu. Konkurs trwa do 29 więc nic nie zaszkodzi nadal próbować.
0 kudosG-CHUDY   @   21:17, 25.12.2014
dobra pasuję. gratuluję zwycięzcy
0 kudosraziel91   @   21:38, 25.12.2014
Nie wiem jak innym ale mi w tym etapie udało się odgadnąć SZCZERZE PRZYPADKOWO trzecie hasło a po kilku minutach i to które było do tego artykułu Uśmiech
0 kudosdenilson   @   23:14, 25.12.2014
Jasny gwint udało się przed chwilą. Najciemniej pod latarnią. Nosz ja nie mogę. Wysłane i teraz staję się najbardziej pobożnym człowiekiem na MG. Wystarczyło pierwsze skojarzenie, pierwsza myśl.
0 kudosremik1976   @   11:35, 27.12.2014
Może to głupie, ale wysłałem odpowiedź jeszcze raz. Wcześniej trochę zlekceważyłem pewien element hasła, a może ma znaczenie. Jak to mówią nadzieja umiera ostatnia. Szczęśliwy
Dodaj Odpowiedź