Średniowiecze - epoka zapomniana przez twórców


juve @ 12:07 19.09.2013
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.

Średniowiecze to temat, który w dzisiejszej kulturze nie jest komercyjnie atrakcyjny. Kinematografia i gry wideo raczej szukają inspiracji gdzie indziej, w fantastyce, science fiction czy czasach industrialnego rozkwitu.

Średniowiecze to temat, który w dzisiejszej kulturze nie jest komercyjnie atrakcyjny. Kinematografia i gry wideo raczej szukają inspiracji gdzie indziej, w fantastyce, science fiction czy czasach industrialnego rozkwitu. Dlaczego tak się dzieje, że okres średniowiecza, który zjednoczył kulturowo stary kontynent i przyczynił się do jego późniejszego rozkwitu, nie znajduje uznania w oczach twórców?

Rozwiejmy może kilka kwestii formalny, ponieważ nie każdy musi się orientować jak to z tym średniowieczem było. Łączy ono niejako czasy starożytności z renesansem, trwało od V do XV wieku i zapisało się na kartach historii jako najdłuższy okres reformacyjny i ustrojowy, na świecie. Średniowiecze jest przedstawicielem uniwersalizmu, łączy w sobie wiele kultur takich, jak Rzymską, Barbarzyńską, Słowiańską, kulty Wikingów i rozkwit Chrześcijaństwa. To właśnie wiara miała ogromny wpływ na tamtejsze postrzeganie świata i poglądy na otaczającą cywilizację. Narody szły za przykładem wiary, ponieważ była ona odzwierciedleniem dobra i nadziei, w czasach wyjątkowo burzliwych i groźnych.Średniowiecze to również okres rozkwitu i upadku, pokoju i mrocznych wojen. Wydaje się więc, że czasy te winny być atrakcyjne z punktu widzenia deweloperów. Działo się przecież dużo i można wykszesać coś naprawdę ciekawego. Dlaczego nie ma więc większej liczby gier nawiązujących do owych czasó? Spróbuję to ugryźć od strony promocji i komercji. Każda epoka w grach wideo ma swój rozkwit i upadek. Tak, jak w średniowieczu, tak i w cyfrowej popkulturze trendy się zmieniają i przestają wieść na pokuszenie. Wystarczy spojrzeć na tematykę Drugiej Wojny Światowej, która w początkach trzeciego tysiąclecia przeżywała cyfrowy renesans, aby później zostać wypartą przez bardziej współczesne nam pole bitwy. Podaż jest kontrolowana przez popyt, to absolutne podstawy nauk ekonomicznych. W tym przypadku twórcy przygotowują to, czego pragną gracze. Ale czy aby na pewno nie ma chętnych na potyczki dzielnymi rycerzami - w lśniących zbrojach - w których nie wszystko jest piękne, kolorowe i magiczne? Wydaje mi się, że wielu graczy by w coś takiego poszarpało, ale deweloperzy nie chcą tracić czasu na coś, co może wywołać kontrowersje kulturowo historyczne, a w rezultacie odniesie porażkę.

Sprawdź także:

Gothic

Premiera: 10 marca 2001
PC, SWITCH

Gothic to cRPG akcji, którego akcja osadzona została w mrocznym uniwersum fantasy autorstwa niemieckiego studia Piranha Bytes.Fabuła Gothic pozwala graczowi wcielić się w...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosUxon   @   13:04, 29.09.2013
O losie, czytanie ze zrozumieniem to Ty zostawiłeś w zerówce. Pisz więcej, poprawiasz mi humor Uśmiech Poza tym, jak można robić coś takiego jak negować fakty? Sprawdź sobie w słowniku co w ogóle oznacza słowo "fakt". Potem popisuj się elokwencją. A poza tym, skoro nie chcesz się ze mną wdawać w dyskusję to po prostu zniknij. I Ty, i ja będziemy wówczas szczęśliwi.
0 kudosJackieR3   @   16:00, 29.09.2013
O jezu,panowie.Taki piękny temat-Średniowiecze,No przecie wiecie co wtedy robili goście z jajami jeżeli doszło do nieporozumień.Żelastwo na tors,żelastwo w dłoń,jakieś fajne klepisko i wtedy jest uczciwa dyskusja a nie tam klepanie po klawiaturze.
Łeeee. Diabelski pomysł
0 kudossebogothic   @   16:22, 29.09.2013
Cytat: Uxon
A poza tym, skoro nie chcesz się ze mną wdawać w dyskusję to po prostu zniknij. I Ty, i ja będziemy wówczas szczęśliwi.

Co za ton światłego człowieka!!! Gdzie wyczytałeś, że nie chcę się wdawać z tobą w dyskusję? W moim poście chodziło mi o Lysandera. I ten twój cytat przytoczony przeze mnie odnosił się właśnie do niego.
Chyba nie pamiętam żebym mówił coś o negowaniu faktów. Nie mówiąc o tym, że nie wiem co nazywasz faktami. Ale jeśli dyskutujesz w ten sposób nie jesteś w żaden sposób lepszy od tych fanatyków Rydzyka, którymi tak gardzisz.
0 kudosJackieR3   @   16:44, 29.09.2013
A kto mi się Ojca Dyrektora czepia?Na takiego Bossa to trza mieć przynajmniej 10 level.
0 kudosUxon   @   16:51, 29.09.2013
Przepraszam Cię Jackie, ja nie zacząłem tej, że tak ją nazwę, dyskusji Uśmiech
0 kudosJackieR3   @   07:21, 01.10.2013
Wracając do tematu w ostatnim CDA jest RTS "Polskie Imperium-Od Krzyżaków do Potopu".Temat ciekawy ale czy gra warta zagrania?Nie wiem.Komentarze userów MG nie najlepsze.
0 kudosshuwar   @   07:46, 01.10.2013
Dawno temu poszukiwałem czegoś fajnego do grania, Też czytałem o polskim imperium i nie za dobre opinie miało. Druga rzecz, że strategii w tematyce średniowiecznej trochę jest, gorzej z akcją czy RPG Smutny
0 kudos1baroness3   @   11:22, 01.10.2013
Moim zdaniem ta epoka nie jest ani trochę zapomniana. Znaczna część gier jest albo w klimacie albo nawiązuje do niego.

Age of Empires II ! Grałam jak głupia.
0 kudosJackieR3   @   15:27, 01.10.2013
Shuwar wolałby se pomachać osobiście mieczyskiem i tu faktycznie jest trochę gorzej.
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem. Uśmiech
0 kudosfebra1976   @   15:45, 01.10.2013
Cytat: JackieR3
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem.

Oj tak! Lecz ja bym to widział raczej w stylu Wolfenstein'a, czyli zamiast hitlerowców krzyżacy.
0 kudosshuwar   @   17:33, 01.10.2013
Cytat: JackieR3
Shuwar wolałby se pomachać osobiście mieczyskiem i tu faktycznie jest trochę gorzej.
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem. Uśmiech


O to to...
Albo jak William Wallace ... krzyknąć Freeedooom i wyrżnąć Anglików pod Stirling Puszcza oko
0 kudosJackieR3   @   07:10, 02.10.2013
Może Activision zamiast ganiać w CoDach za ruskami i arabami weźmie się wreszcie do roboty i zrobi CoDa z prawdziwego zdarzenia bez snajperek,miniganów,maxiganów,wyrzutni rakiet i tym podobnego badziewia.
Zbroja,miecz,koń{no tu już zrobili pierwszy krok} i dawaj ...szerzyć wiarę chrześcijańską Diabelski pomysł
0 kudosUxon   @   15:31, 02.10.2013
A może by tak całkiem pojechali po bandzie i zrobili Call of Duty w epoce Kamienia ŁupanegoSzczęśliwy Myślę, że chętnych na coś takiego by nie zabrakło.
0 kudosgregory16mix   @   14:06, 03.10.2013
Artykuł fajny i wydaje mi się, że już na początku został przytoczony najważniejszy problem. Prawda historyczna. Nie napiszemy, że Muzułmanie chcieli siłą wbijać się do Europy mordując wiochę za wiochą, bo poprawność polityczna (spluwa), a tak było. Nie napiszemy, że Wyprawy krzyżowe były bez sensu i podważały zasady Kościoła Katolickiego, bo poprawność polityczna (spluwa). A szkoda, bo takich gier, które mogą czegoś nauczyć brakuje...
I szkoda, że podano bohaterów stricto z Wysp, bo Europa jest sporo szersza Uśmiech
0 kudosfebra1976   @   19:05, 03.10.2013
Cytat: gregory16mix
I szkoda, że podano bohaterów stricto z Wysp, bo Europa jest sporo szersza
Wyspy to nie Europa (tak słyszałem)
Dodaj Odpowiedź