Średniowiecze - epoka zapomniana przez twórców


juve @ 12:07 19.09.2013
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.


Wyobraźcie sobie, iż jako kompletnie fikcyjna postać trafiacie do tej epoki, z własną misją pomocy w obaleniu skorumpowanej władzy czy okupanta. Standardowo, zaczynamy w najmniej rozwiniętych regionach któregoś z europejskich królestw, aby piąć się w górę i zdobywać zaufanie ludu. Proces ten to oczywiście zwiedzanie świata gry, poznawanie obcych kultur, architektury, wierzeń, legend i historycznych spisków. Nie, to nie jest przepis na grę, a raczej pierwszy przykład z brzegu, pokazujący, iż Średniowiecze, jak i gry historyczne również mają swoje zalety. Twórcy ostrożnie, acz trafnie, sięgają czasem do historii ludzkości po inspirację. Świetnym przykładem jest marka Total War, która od lat święci tryumfy, serwując graczom świetną rozrywkę i możliwość poprowadzenia historycznej nacji do zwycięstwa. Specjaliści z Creative Assembly robią to w tak elastyczny sposób, że gracz automatycznie chłonie wiedzę i przyjemność z ogrywanego tytułu. Kolejnym przykładem z rzędu jest seria Gothic, garściami czerpiąca ze spuścizny, jaką pozostawili nam przodkowie. Myrtana to odzwierciedlenie tamtych dni, architektury, wierzeń i mitów, choć zakropiona odrobiną fantasy. Mariaż takowy może się udać, potrzeba tylko ambitnych planów i odpowiednich ludzi do ich realizacji.



Największym problemem Średniowiecza, jak i wszystkich gier historycznych, jest nacisk na autentyczność. Legendy, legendami, mity, mitami, ale wszyscy orientujemy się jak to było kilkaset lat temu. Tamtejsze życie to nie magia, kolorowe stroje, mityczne stwory i smoki. To okres ciągłych bitew, krwi, płonących stosów, stryczków, gwałtów, bezprawia i cierpienia. Tak szerokie spektrum to również czasy pokoju, rozkwitu i wiary, ale producenci wiedzą, iż autentyzm bez fantasy to ryzykowne zagranie. Z drugiej strony, ten niewygodny dziś klimat, może być największą zaletą projektów tego typu. Któż by nie chciał wcielić się w rolę młodego księcia u progu sławy lub imperatora wielkiego królestwa? Możliwość grania jako uczestnik buntu czy wojny stuletniej? Opcji jest tak wiele, jak wiele zwrotów akcji i wielkich momentów w naszej kulturze, bogatej w spektakularne wzloty i tragiczne upadki. Świetnie byłoby więc kiedyś przeżyć choćby część z nich, a nie zawsze tylko ubijać wielkie pająki i walczyć z demonami z innych wymiarów. Może kiedyś?



Na koniec chciałbym jeszcze nawiązać do kilku ikonicznych bohaterów czasów Średniowiecza. Wymienię tylko tych najpopularniejszych w sztuce, mediach czy literaturze. Święta Joanna D'Arc, Robin Hood, król Artur, hrabia Roland czy mistyczny Merlin. Moim skromnym zdaniem mają oni więcej werwy, jakości i potencjału niźli niejeden fikcyjny bohater. Wyobraźcie sobie grę RPG z otwartym światem, gdzie główną rolę odgrywa książę złodziei. Albo strategię czasu rzeczywistego z udziałem św. Joanny D'Arc. Mam nadzieję, iż nadchodząca generacja wpłynie na zaszczepioną kilka lat temu modę, odbijając od tematów zaawansowanego fantasy i pochyli się nad naszą historią. Bo tak, jak II Wojna Światowa aż prosi się o powrót do segmentu FPS-ów, tak Średniowiecze czeka na swoją szansę. Producent, który pierwszy odważy się oderwać od aktualnej mody i zainwestuje w projekty z tych epok, powinien odnieś sukces. Wystarczy odpowiedni pomysł i właściwa realizacja. Czego sobie i Wam życzę.

Sprawdź także:

Gothic

Premiera: 10 marca 2001
PC, SWITCH

Gothic to cRPG akcji, którego akcja osadzona została w mrocznym uniwersum fantasy autorstwa niemieckiego studia Piranha Bytes.Fabuła Gothic pozwala graczowi wcielić się w...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosUxon   @   13:04, 29.09.2013
O losie, czytanie ze zrozumieniem to Ty zostawiłeś w zerówce. Pisz więcej, poprawiasz mi humor Uśmiech Poza tym, jak można robić coś takiego jak negować fakty? Sprawdź sobie w słowniku co w ogóle oznacza słowo "fakt". Potem popisuj się elokwencją. A poza tym, skoro nie chcesz się ze mną wdawać w dyskusję to po prostu zniknij. I Ty, i ja będziemy wówczas szczęśliwi.
0 kudosJackieR3   @   16:00, 29.09.2013
O jezu,panowie.Taki piękny temat-Średniowiecze,No przecie wiecie co wtedy robili goście z jajami jeżeli doszło do nieporozumień.Żelastwo na tors,żelastwo w dłoń,jakieś fajne klepisko i wtedy jest uczciwa dyskusja a nie tam klepanie po klawiaturze.
Łeeee. Diabelski pomysł
0 kudossebogothic   @   16:22, 29.09.2013
Cytat: Uxon
A poza tym, skoro nie chcesz się ze mną wdawać w dyskusję to po prostu zniknij. I Ty, i ja będziemy wówczas szczęśliwi.

Co za ton światłego człowieka!!! Gdzie wyczytałeś, że nie chcę się wdawać z tobą w dyskusję? W moim poście chodziło mi o Lysandera. I ten twój cytat przytoczony przeze mnie odnosił się właśnie do niego.
Chyba nie pamiętam żebym mówił coś o negowaniu faktów. Nie mówiąc o tym, że nie wiem co nazywasz faktami. Ale jeśli dyskutujesz w ten sposób nie jesteś w żaden sposób lepszy od tych fanatyków Rydzyka, którymi tak gardzisz.
0 kudosJackieR3   @   16:44, 29.09.2013
A kto mi się Ojca Dyrektora czepia?Na takiego Bossa to trza mieć przynajmniej 10 level.
0 kudosUxon   @   16:51, 29.09.2013
Przepraszam Cię Jackie, ja nie zacząłem tej, że tak ją nazwę, dyskusji Uśmiech
0 kudosJackieR3   @   07:21, 01.10.2013
Wracając do tematu w ostatnim CDA jest RTS "Polskie Imperium-Od Krzyżaków do Potopu".Temat ciekawy ale czy gra warta zagrania?Nie wiem.Komentarze userów MG nie najlepsze.
0 kudosshuwar   @   07:46, 01.10.2013
Dawno temu poszukiwałem czegoś fajnego do grania, Też czytałem o polskim imperium i nie za dobre opinie miało. Druga rzecz, że strategii w tematyce średniowiecznej trochę jest, gorzej z akcją czy RPG Smutny
0 kudos1baroness3   @   11:22, 01.10.2013
Moim zdaniem ta epoka nie jest ani trochę zapomniana. Znaczna część gier jest albo w klimacie albo nawiązuje do niego.

Age of Empires II ! Grałam jak głupia.
0 kudosJackieR3   @   15:27, 01.10.2013
Shuwar wolałby se pomachać osobiście mieczyskiem i tu faktycznie jest trochę gorzej.
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem. Uśmiech
0 kudosfebra1976   @   15:45, 01.10.2013
Cytat: JackieR3
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem.

Oj tak! Lecz ja bym to widział raczej w stylu Wolfenstein'a, czyli zamiast hitlerowców krzyżacy.
0 kudosshuwar   @   17:33, 01.10.2013
Cytat: JackieR3
Shuwar wolałby se pomachać osobiście mieczyskiem i tu faktycznie jest trochę gorzej.
A chciało by się pościnać krzyżackie czuby z hełmów w bitwie pod Grunwaldem. Uśmiech


O to to...
Albo jak William Wallace ... krzyknąć Freeedooom i wyrżnąć Anglików pod Stirling Puszcza oko
0 kudosJackieR3   @   07:10, 02.10.2013
Może Activision zamiast ganiać w CoDach za ruskami i arabami weźmie się wreszcie do roboty i zrobi CoDa z prawdziwego zdarzenia bez snajperek,miniganów,maxiganów,wyrzutni rakiet i tym podobnego badziewia.
Zbroja,miecz,koń{no tu już zrobili pierwszy krok} i dawaj ...szerzyć wiarę chrześcijańską Diabelski pomysł
0 kudosUxon   @   15:31, 02.10.2013
A może by tak całkiem pojechali po bandzie i zrobili Call of Duty w epoce Kamienia ŁupanegoSzczęśliwy Myślę, że chętnych na coś takiego by nie zabrakło.
0 kudosgregory16mix   @   14:06, 03.10.2013
Artykuł fajny i wydaje mi się, że już na początku został przytoczony najważniejszy problem. Prawda historyczna. Nie napiszemy, że Muzułmanie chcieli siłą wbijać się do Europy mordując wiochę za wiochą, bo poprawność polityczna (spluwa), a tak było. Nie napiszemy, że Wyprawy krzyżowe były bez sensu i podważały zasady Kościoła Katolickiego, bo poprawność polityczna (spluwa). A szkoda, bo takich gier, które mogą czegoś nauczyć brakuje...
I szkoda, że podano bohaterów stricto z Wysp, bo Europa jest sporo szersza Uśmiech
0 kudosfebra1976   @   19:05, 03.10.2013
Cytat: gregory16mix
I szkoda, że podano bohaterów stricto z Wysp, bo Europa jest sporo szersza
Wyspy to nie Europa (tak słyszałem)
Dodaj Odpowiedź