MSI Vector 16 HX A13V - test. Świetny współczynnik ceny do jakości!


bigboy177 @ 14:14 21.03.2024
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Zbliżając się powoli do testów w grach oraz szczegółowej specyfikacji technicznej, słów kilka na temat tego, co znajduje się dookoła... czyli po prostu o portach. MSI nie szło w ich przypadku na żadne kompromisy i dlatego w obudowie znalazło się miejsce dla trzech portów USB-C oraz dwóch USB-A. Jeśli chodzi o porty USB-C, dwa z nich to wersja 3.2 Gen 2, a jeden to Thunderbolt 4. Wszystkie oferują PowerDelivery, a jeden dodatkowo pozwala nam ładować laptopa. Portu USB-A to zaś wersja 3.2, ale jeden to Gen1, a drugi to Gen2. Dlaczego aż taka plejada? Najprawdopodobniej ze względu na budżet. Wiadomo też, że nie do wszystkich portów będziemy wpinać tak samo wymagające peryferia. Dla myszki - na ten przykład - wystarczający jest najwolniejszy z portów USB-A.

Prócz gniazd USB dookoła obudowy laptopa znajdziecie specjalne gniazdo umożliwiające ładowanie wbudowanej w komputer baterii, czytnik kart SD, gniazdo HDMI 2.1 (8K @ 60Hz lub 4K @ 120Hz), port ethernet (2,5 Gbps) oraz gniazdo combo jack 3,5 mm, do którego można słuchawki z mikrofonem, tudzież osobne słuchawki i mikrofon - zależnie od tego, czym dysponujecie i jakie macie potrzeby.

Do komunikacji ze światem zastosować można nie tylko port ethernet, znajdujący się z tyłu komputera, ale również kartę sieciową przygotowaną przez firmę Intel. Pozwala nam ona wykorzystać standard Wi-Fi 6E, a także Bluetooth 5.3. W obu przypadkach wszystko działało oczywiście należycie, nie występowały żadne problemy z utraconymi pakietami, przerwami itd. Całkiem nieźle, choć bez cudów, sprawdzała się też zastosowana tu kamerka, dysponująca rozdzielczością 720p i wydajnością 30 klatek na sekundę. Obraz podczas połączenia był w porządku, a dzięki redukcji szumów, także i dźwięk spełnił moje niezbyt wygórowane w tej kwestii oczekiwania.

Pomijając komunikację głosową oraz filmową, dźwięk dobiegający z laptopa MSI Vector 16 HX A13V jest poprawny. Inżynierowie zdecydowali się na dwa głośniki o mocy 2W każdy, więc już to samo w sobie podpowiada, że nie należy oczekiwać niczego nadzwyczajnego. Do obejrzenia filmu na YouTube taki zestaw się nadaje, ale gdy chcecie czerpać pełnię przyjemności z rozgrywki, konieczne staje się zainwestowanie w porządne dedykowane głośniki lub słuchawki. Osobiście polecam drugą z wymienionych opcji, bo ze względu na wydajne podzespoły, system chłodzenia testowanego komputera musi się dość istotnie rozpędzać. Bez wydajnej cyrkulacji powietrza nie skończyłoby się to najlepiej.

Budowę laptopa mamy za sobą, więc najwyższa pora na to, co tygryski lubią najbardziej, czyli testy w grach. Możliwości "naszego" Vectora 16 HX A13V sprawdziłem w kilku względnie nowych i dość wymagających tytułach, a dokładnie w Alan Wake II, Cyberpunk 2077, Remnant II oraz The Last of Us Part I. Dzięki temu powinniście mieć jako-takie pojęcie na temat tego, czego możecie spodziewać się w przypadku innych projektów. Każdorazowo sprawdzałem grę tylko w natywnej rozdzielczości laptopa (2560x1600), na pełnych detalach oraz z wyłączonym i włączonym DLSS. Komputer dysponuje mobilną kartą graficzną RTX 4080, więc oczekiwania wobec niego miałem spore.

Jeśli chodzi o specyfikację tego, co najważniejsze z punktu widzenia gracza, we wnętrzu komputera zamontowano:

  • Procesor: Intel Core i9-13980HX (max częstotliwość to 5,60 GHz);
  • Kartę grafiki: GeForce RTX 4080 Laptop GPU (12 GB GDDR6);
  • Pamięć RAM: 2 x 8 GB (maksymalnie można rozbudować do 64 GB);
  • SSD: 1TB NVMe SSD PCIe Gen4 (jest też dodatkowy slot PCIe Gen5);

Jak widać, podzespoły solidne i wszystko wskazuje na to, że laptop bez problemów powinien ogarnąć wszystko, co przed nim postawię. Wyniki testów poniżej.

Wszystkie testowane przeze mnie gry, o czym wspomniałem, testowałem na najwyższych możliwych detalach oraz w rozdzielczości natywnej laptopa. Każda prezentowała się wyśmienicie, ale miała też oczywiście spore wymagania i nawet stacjonarki miałyby problemy z przetwarzaniem oprawy z satysfakcjonującą płynnością. Na szczęście zastosowanie w laptopie karty graficznej GeForce RTX 4080 (w wersji laptopowej) pozwoliło nie iść na kompromisy i po prostu uruchomić technologię DLSS od firmy NVIDIA. Dzięki niej każdy tytuł zaliczył znaczący skok wydajności, stając się w pełni grywalnym. Nie miałem niestety przyjemności przetestować najnowszych premier, w tym Dragon's Dogma II, Horizon: Forbidden West i wielu innych, ale być może za jakiś czas się to zmieni, a wówczas niniejszy test zaktualizujemy.

Zbliżając się powoli do końca, słów kilka na temat kultury pracy urządzenia. MSI Vector 16 HX A13V to laptop wydajny, a w związku z tym musi on posiadać odpowiednio przygotowany system chłodzenia. Ten podzielono na dwa oddzielne obszary, odpowiadające za CPU oraz GPU. W zależności od obciążenia, działał jeden lub dwa jednocześnie. Wiatraki na maksymalnych obrotach były oczywiście dość mocno słyszalne, ale nie na tyle, by utrudniały granie - szczególnie, że najczęściej na głowie miałem słuchawki. Warto też wspomnieć, że laptop nie nagrzewa się przesadnie mocno, a przynajmniej nie w tej części obudowy, na której spoczywają nasze dłonie. Cieplejszy był bliżej ekranu, gdzie znajdują się radiatory.

Podsumowując, MSI Vector 16 HX A13V to porządny laptop gamingowy, który poradzi sobie ze wszystkimi obecnie dostępnymi grami, a przy okazji będziecie przygotowani na nadchodzące premiery. Jego moc jest na tyle wysoka, że bez problemu możecie go podłączyć do zewnętrznego monitora i bawić się komfortowo w rozdzielczości 1440p, a często nawet 4K. Do tego dochodzą najnowsze rozwiązania w komunikacji, porządne wykonanie, solidna klawiatura i dopracowany touchpad. Pewne zarzuty mam w sumie tylko wobec ekranu, który nie jest równomiernie podświetlony. Mogłoby to wyglądać lepiej. Cała reszta, łącznie z ceną, zdecydowanie na plus.

Przy okazji MSI przygotowało specjalną promocję na swoje laptopy (nie tylko gamingowe). Gdybyście planowali zakup nowego sprzętu, koniecznie zerknijcie na stronę dedykowaną inicjatywie. Jest spora szansa, że znajdziecie coś dla siebie.

Plusy:Minusy:MiastoGier.pl Poleca
  • Laptopowy NVIDIA RTX 4080 o dużej wydajności;
  • Wsparcie dla DLSS 3.5, które potrafi znacząco poprawić płynność gier;
  • Wyśmienity do gier oraz zastosowań profesjonalnych;
  • Bardzo dobre podzespoły i wykonanie;
  • Wydajny system chłodzenia oraz wytrzymała bateria.
  • Waga oraz toporny zasilacz ograniczają jednak nieco mobilność;
  • Bateria podczas grania nie wytrzymuje najdłużej;
  • Nierównomiernie podświetlona matryca.

Sprzęt na testy dostarczyła firma MSI.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?