Najlepsze mody do Stardew Valley w 2024 roku


zubal22 @ 12:05 06.05.2024
Filip "zubal22" Sudoł
Puść odrobinę funku.

Wraz z aktualizacją 1.6 do Stardew Valley powróciło wielu graczy, a ponadto sporo nowych farmerów po raz pierwszy właśnie rozpoczęło swoją przygodę z tym niezależnym hitem. W obu przypadkach warto natomiast zainteresować się modami, które znacznie poprawiają wrażenia z gry i dodają mnóstwo świetnej zawartości, która czyni grę jeszcze lepszą. Modyfikacjom właśnie poświęcony jest ten artykuł, a po szczegóły zapraszam do artykułu.

Stardew Valley to znakomita i bardzo popularna niezależna gra o uprawie roli, łącząca w sobie elementy RPG oraz simlife. Porzucamy w niej pracę w korporacji i udajemy się na farmę podarowaną nam przez dziadka, gdzie rozpoczynamy nowe, spokojniejsze i szczęśliwsze życie w zgodzie z naturą. Od momentu debiutu w 2016 roku produkcja cieszy się ogromną popularnością, a w chwili pisania tego tekstu ma na Steamie już ponad 580 tysięcy recenzji z czego, aż 98% jest pozytywnych! Jakiś czas temu do gry ukazał się update w wersji 1.6, który dodał sporo nowej zawartości, tym samym uznaliśmy, że warto rzucić okiem na najlepsze mody do Stardew Valley w 2024 roku, które jeszcze bardziej uprzyjemnią Wam zabawę w farmerów.

W niniejszym artykule znajdziecie nie tylko najlepsze mody do Stardew Valley, które warto zainstalować w 2024 roku, ale i szczegółowy poradnik, który wyjaśni Wam, jak zmodować grę oraz wyjaśni, jak radzić sobie z bardziej znanymi problemami z jakimi zmagają się gracze w trakcie modowania.

Jeśli chcecie rozpocząć przygodę z modowaniem Stardew Valley, to zapraszam Was szczególnie na ostatnią stronę artykułu, gdzie opisujemy podstawy modowania gry. W ramach samego zestawienia muszę jednak wskazać kilka absolutnie niezbędnych modów, w które warto zaopatrzyć się w pierwszej kolejności.

Mody obowiązkowe


Mowa tu o modach, które wpływają na podstawowe mechaniki, przedstawiają ważne informacje o świecie lub usprawniają rozgrywkę, bez konieczności sięgania po źródła w Internecie co 5 minut, a umówmy się, wiele osób tak robi. Te mody zdecydowanie warto zainstalować do Stardew Valley.

SMAPI - Podstawa modowania, o czym wspomnę też w naszym mini-poradniku dotyczącym modowania Stardew Valley. Bez tego ani rusz i powinna być to pierwsza rzecz, jaką pobierzecie.

Content Patcher - narzędzie umożliwiające działanie innym modom, wczytuje ich dane do plików gry.

Json Assets - kolejne bardzo ważne narzędzie, które umożliwia działanie innym modom na zasadzie podobnej do tej, co Content Patcher.

UI Info Suite - absolutnie fantastyczny mod, który usprawnia interfejs gry i wyświetla podstawowe informacje o praktycznie wszystkim. Po najechaniu na roślinę pokaże jak długo będzie jeszcze dojrzewać; obiekty będą pokazywać czas przetwarzania; po wybraniu odpowiedniego itemu/narzędzia z ekwipunku ukaże się w lewym dolnym rogu pasek umiejętności i ile brakuje nam do kolejnego poziomu (np. po wybraniu wędki - poziom wędkowania); pod licznikiem naszych pieniędzy ukażą się ikonki z tym kto ma urodziny dzisiaj, co leci w telewizji, jakie szczęście mamy danego dnia i nie tylko. Mnóstwo przydatnych informacji, które znacznie upłynniają i ułatwiają zabawę w Stardew Valley oraz planowanie kolejnych działań.

Lookup Anything - jak sama nazwa wskazuje Lookup Anything umożliwia nam podgląd informacji o wszystkim. W trakcie gry przytrzymujemy F1, najeżdżamy na interesujący nas obiekt, postać, etc., klikamy na nią i dowiadujemy się wszystkiego czego nam trzeba! Koniec z alt-tabowaniem i szukaniem informacji na wiki!

NPC Map Location - jeśli jesteście zmęczeni ganianiem za poszczególnymi NPC-ami, nie wiecie kto, gdzie jest i macie dość przeszukiwania wiki, by się tego dowiedzieć - NPC Map Location to mod dla Was idealny. Twarz każdej postaci wyświetla się na mapie świata, dzięki czemu szybko namierzycie lokalizację osoby, której w danej chwili szukacie. Co ważne, mod działa również w trybie multiplayer i pokazuje, gdzie są inni gracze.

Automate - to mod, który bardzo ułatwia nam życie, bo automatyzuje on wiele procesów. W Stardew Valley są obiekty, które przetwarzają np. jajka na majonez, mleko na ser, chmiel na piwo itd. Problem polega na tym, że do każdej skrzynki trzeba podejść i ręcznie wszystko wsadzać, potem wyciągać, gdy będzie gotowe, a często zabiera to masę czasu. Automate niweluje ten problem, bo działa za nas. Po instalacji moda ustawiamy skrzynkę obok obiektu, który coś przetwarza, np. wsadzamy do skrzynki 3 jajka, a obok skrzyń bezpośrednio ustawione są maszynki na majonez. Gdy jajka trafią do skrzynki automatycznie znajdą się też w maszynce jedno po drugim, a gdy ta skończy przetwarzać odda gotowy majonez i bierze kolejne jajko. Co najlepsze, mod działa nawet, gdy nie ma nas na farmie lub idziemy spać!

Better Ranching - dodaje ikonki nad zwierzętami informując nas, które musimy pogłaskać, wydoić, ostrzyc, etc. Rozwiązanie proste, ale przy większej ilości zwierzaków mod okaże się zbawienny.

Stardew Valley Save Editor - to mod idealny dla ludzi, którzy lubią bawić się save’ami: chcą coś zmienić u siebie w świecie, albo popełnili jakiś błąd, dzień im się już zapisał i nie mają ochoty powtarzać kilkudzisięciu/nastu godzin gry. Stardew Valley Save Editor umożliwia modyfikację danych dla danego save’a dzięki czemu możemy podmieniać itemy w naszym ekwipunku, zmienić zwierzę, które przygarniemy (np. kota na psa) lub edytować save’a hosta z multiplayera, gdy dotychczasowy nie będzie już chciał grać!

Spolszczenie - nie każdy musi być orłem lub znać język angielski. Na przeciw takim osobom wychodzą nasi rodacy, którzy zmontowali spolszczenie do Stardew Valley, które może być szczególnie przydatne młodszych fanom rolnictwa oraz tym, którzy woleliby grać w ojczystym języku.

Sprawdź także:

Stardew Valley

Premiera: 26 lutego 2016
PC, PS4, XBOX ONE, SWITCH, MOB

Stardew Valley to sandboksowa gra RPG, w której zajmujemy się uprawą i rozbudową farmy.W produkcji wcielamy się w początkującego farmera, który rozbudowuje swoje gospodar...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosLucas-AT   @   18:49, 06.05.2024
250h na konsoli. Teraz czekam na patch z nową zawartością i pewnie dobiję do 300h. Może kiedyś zagram od nowa na PC z modami dla nowego doświadczenia, ale widzę, że to co najmniej dwa razy tyle zawartości. Gra idealna na Steam Decka.
0 kudosBarbarella.   @   19:23, 06.05.2024
"Nie mogą mody
wyjść nigdy z mody"
Chwała bezimiennym moderom. Szczęśliwy