Najciekawsze nadchodzące gry RPG zaplanowane na 2024 rok i lata kolejne


zubal22 @ 15:44 31.01.2024
Filip "zubal22" Sudoł

Rok 2023 był rewelacyjny jeśli chodzi o gry, a na szczęście dla nas, również 2024 zapowiada się wprost wspaniale. Szczególnie w kwestii gatunku RPG.

Rok 2023 okazał się bardzo łaskawy dla fanów gatunku RPG, gdyż po paru ładnych latach posuchy, w trakcie których otrzymaliśmy zaledwie kilka wartych uwagi produkcji, branża na nowo się rozkręciła ze świetnymi roleplayami. Dużymi i małymi. Szkoła zachodnia i wschodnia. Nowe marki oraz powroty legendarnych serii.

Dość powiedzieć, że w 2023 dostaliśmy m.in.: Hogwart’s Legacy, Final Fantasy XVI, Starfielda, Cyberpunk 2077: Widmo Wolności, Sea of Stars, Octopatch Traveller 2, Diablo 4, Lies of P, One Piece Odyssey, Limbus Company, Wartales, Sun Haven, Trylogię Etrian Odyssey oraz rzecz jasna Baldur’s Gate 3. Niezwykle mocne zestawienie, z którego każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przy okazji udało się zapewne nieco odkuć po okresie gatunkowej RPG-owej.

Na szczęście powrót role playów przeciągnie nam się również przynajmniej na kolejne 12 miesięcy, gdyż możemy w tym czasie spodziewać się wydania wielu świetnie zapowiadających się gier z tego gatunku. Znamienne przy okazji jest to, że sporo jest tu różnorodności stylistycznej i gameplayowej, wśród tytułów jakie za chwilę Wam przedstawimy, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rzućmy więc okiem, co dobrego przyniosą nam najbliższe dni. Oto zestawienie najciekawszych RPG-ów w 2024 roku. Zapraszam do lektury.

Like a Dragon: Infinite Wealth


Początek roku to dominacja japońskiej szkoły tworzenia gier. W 2020 twórcy cyklu Yakuza zaskoczyli nam wypuszczając nową odsłonę serii, która zmieniła podejście do rozgrywki z beat'em upa na pełnoprawnego RPG-a z turowym systemem walki, zarządzaniem drużyną, customizacją i niezmiennie - absurdalnym światem przedstawionym, aktywnościami i questami dającymi tonę frajdy. Po 4 latach przyszedł wreszcie czas na powrót przygód Ichibana i jego ekipy, która zmienia miejsce swoich działań.

Like a Dragon: Infinite Wealth to ósma pełnoprawna część cyklu znanego początkowo pod nazwą Yakuza, za którego stworzenie odpowiedzialne jest Ryu Ga Gotoku Studio. Tym razem akcja gry będzie miała miejsce na Hawajach, gdzie przejmiemy kontrolę nad znanym z poprzedniej części Ichibanem Kasugą, jak i głównym protagonistą całego cyklu - Kiryu Kazumą. Rozgrywka stanowi połączenie gatunku akcji z RPG, co uchwycone zostało w widoku trzecioosobowym. Główną osią zabawy jest tu eksploracja miasta i lokacji, wypełnianie misji pobocznych oraz branie udziału w tonie aktywności, jakie oferuje nam otwarty świat. Ważna nadal jest również walka, tak jak ostatnio, zrealizowana w formie turowej. Do tej ostatniej wykorzystamy naszych towarzyszy, którzy posiadają własne ataki specjalne, wyposażenie oraz umiejętności. Z członkami ekipy można również spędzać czas w lokalach i rozwijać z nimi relacje. Niezmiennie ważne są również liczne poboczne aktywności - rozwożenie pizzy, bingo czy randkowanie przez telefon, a także przypadkowe zadania, na które trafimy w trakcie zwiedzania miasta i poznawania jego specyficznych mieszkańców.

Like a Dragon: Infinite Wealth zadebiutuje 25 stycznia na PC, PS4/PS5 oraz Xbox One i Series.

Persona 3 Reload  


Pozostając w temacie jRPG – marzenie swoich fanów w końcu zdecydowała się spełnić firma Atlus, która zdecydowała o wypuszczeniu na rynek rimejka Persony 3, czyli gry, której to oryginał swego czasu zrewolucjonizował serię. Teraz z kolei powraca i wiele wskazuje na to, że sukces Japończyców jest wręcz murowany.

Persona 3 Reload to remake klasyka gatunku jRPG z 2006 roku. Wcielamy się tu w ucznia japońskiego liceum, który wraz z swoimi przyjaciółmi ze szkoły staje w obliczu tajemniczej “Mrocznej Godziny” ukrytej po północy. Z jej tajemnicami i zagrożeniami musi poradzić sobie nasz protagonista i jego towarzysze, którzy są jedyną nadzieją ludzkości w obliczu nadciągającej zagłady.

Warto zaznaczyć, że P3R to całkowicie przebudowana produkcja na silniku znanym z Persony 5, a więc z nową muzyką, aktorami głosowymi, aktorami czy mechanikami, pozostając przy okazji możliwie jak najwierniejszą oryginałowi w kwestii fabuły, postaci czy budowy lokacji. Mamy tutaj podział gameplayu na dwie warstwy: pierwsza to simlife, w którym będziemy uczęszczać do szkoły, spotykać się z ludźmi i zacieśniać relacje, rozwijać swojego bohatera czy zwiedzać miasto; druga to dungeon crawling po tajemniczym Tartarusie oraz turowe walki z wykorzystywaniem tytułowych Person - będących manifestacjami naszego psyche. Ważną informacją dla polskich graczy jest fakt, że Persona 3 Reload to pierwsza gra w serii, która otrzymała lokalizację na nasz rodzimy język (polskie napisy).

Persona 3 Reload ukaże się na rynku 2 lutego na PC, PS4/PS5 oraz Xbox One/Series.

Banishers: Ghost of New Eden


Gra autorstwa Dontnod - autorów Life is Strange oraz Vampyr, którzy ponownie próbują swoich sił na rynku gier RPG w segmencie AA. Zapowiada się przy okazji dużo lepiej od wspomnianej  wampirzej produkcji.

Banishers: Ghost of New Eden to gra RPG w świecie fantasy mająca miejsce w mieście New Eden. Wcielamy się tu w dwójkę bohaterów - Antee Duarte i Reda mac Raitha - kochanków i tzw. Pogromców - łowców upiorów, nieumarłych i innych maszkar. Niestety w trakcie ostatniej fatalnej misji Antea ginie i staje się duchem, których to sama szczerze nienawidzi. Zakochani się jednak nie poddają i ruszają na zadanie przywrócenia kobiety do świata żywych.

Pod względem rozgrywki jest to standardowe RPG akcji. Eksploracja, wybory moralne, rozwijanie postaci, wypełnianie questów, a to wszystko podlane całkiem miłą dla oka grafiką oraz zręcznościową walką przypominającą nieco God of Wara, w której mamy możliwość korzystania z mieczy, magii czy broni palnej. Całość wygląda jednak na zrobione z pomysłem na siebie, więc jest nadzieja na to, że dostaniemy coś naprawdę dobrego.

Banishers: Ghost of New Eden zadebiutuje na rynku 13 lutego. Gra ukaże się na PC-tach, PS5 oraz XS S|X.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmrPack   @   16:07, 31.01.2024
Persona 3, VTMB2 i FF VII RR na pewno najbardziej mnie ciekawią. Gothicowi z czystego sentymentu będę się również przyglądał.
0 kudosBarbarella.   @   16:58, 31.01.2024
Banishers i Gothic to na pewno bym chciała. A pozostałe gry to może Vampire, Final Fantasy i jeszcze się okaże w praniu. Uśmiech
0 kudosIgI123   @   11:02, 01.02.2024
Dragon's Dogma II na pewno mnie interesuje, chociaż od jedyneczki troszkę się odbiłem. Zamierzam jej jednak dać drugą szansę. Gothic Remake zobaczymy co z tego wyjdzie, a i trzymam też kciuki za Avoved.
1 kudospetrucci109   @   11:23, 01.02.2024
Z tego zestawienia najbardziej interesuje mnie remake Gothic. Chętnie zagram bo nie znam oryginału. Jestem też ciekaw Avowed przez wzgląd na Pillarsy... No a oprócz tego najbardziej czekam na nowego Mass Effecta i kolejne Wiedźminy 😁
0 kudosBarbarella.   @   12:49, 01.02.2024
Cytat: petrucci109
Jestem też ciekaw Avowed przez wzgląd na Pillarsy.

Faktycznie, zapomniałam o Avowed a zapowiada się ciekawie. Elder Scrollsowe Pillarsy też mam w zakładce "kupię". Uśmiech
Dodaj Odpowiedź