Test obudowy Zalman P30 White - design i funkcjonalność przede wszystkim!


bigboy177 @ 16:48 08.01.2024
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Przechodząc do wrażeń z montażu, wszystkie podzespoły w obudowie mają swoje miejsce, a jedynym ograniczonym komponentem jest tak naprawdę płyta główna. Musi to być bowiem albo mATX albo mini-ITX. Nie da się do Zalman P30 White wsadzić standardowego mobo o rozmiarze ATX. Zmieści się natomiast pełnowymiarowa karta graficzna (o długości do 420 mm), a także porządne chłodzenie procesora, wysokie nawet na 173 mm. Do tego dochodzi jeszcze pełnowymiarowy zasilacz, który wrzucicie do dolnej śluzy. Wszystkie komponenty łączymy następnie kablami, do których prowadzenia wykorzystujemy otwory oraz uchwyty dla trytytek, tudzież pasków zaciskowych. Otwory nie są niestety gumowane, ale z drugiej strony każdy jest ładnie obrobiony i nie ma obawy o to, że cokolwiek się tu przetrze.

Jako że śmigła, które zastosowała firma Zalman oferują podświetlenie ARGB, nie zabrakło też koncentratora. Nie został on zamontowany fabrycznie, ale znajduje się w niewielkim opakowaniu, które umieszczono w kieszeni na dysk twardy. W tym samym kartoniku są ponadto wszystkie śrubki montażowe, kilka trytytek, a nawet delikatna szmatka do przecierania przeszkleń. Producent pomyślał o wszystkim, a gdybyście mieli jakiekolwiek problemy z montażem, możecie spojrzeć też do dołączonej dokumentacji.

W każdej obudowie komputerowej ważna jest estetyka, ale nie tylko ona. Kluczowa jest również cyrkulacja powietrza wewnątrz. W przypadku bardziej fikuśnych konstrukcji, często jest ona ograniczona ze względu na przeszklenia czy jakieś wyszukane panele. Nie w przypadku P30 White. Dzięki temu, że powietrze zaciągane jest przez siatkę z boku, do komputera ciągle trafia odpowiednia jego ilość. Nawet bez dodatkowych wentylatorów podzespoły mają się bardzo dobrze. Testy przeprowadziłem z wykorzystaniem procesora Core i5-14600K, a w tandemie z nim w obudowie umieściłem kartę graficzną GeForce RTX 4060 Ti. Podzespoły przełożyłem ze sporo większej obudowy Zalman Z10, a wszystkie komponenty praktycznie zachowały swoje temperatury, niezależnie od obciążenia. Procesor grzał się średnio o 2 stopnie więcej, a GPU o 1 stopień Celsjusza więcej. Minimalnie wzrosła też temperatura na chipsecie (o 2 stopnie), więc można spokojnie założyć, że P30 White to konstrukcja przewiewna i sprawdzi się nawet w przypadku najwydajniejszych podzespołów.

Podsumowując, Zalman P30 White to jedna z najładniejszych obudów, z jakimi miałem do czynienia - design Panoramic View autentycznie robi robotę! Co kluczowe, nie tylko projektanci się popisali, albowiem konstrukcja jest też przemyślana, jeśli chodzi o montaż poszczególnych komponentów, dobrą wentylację oraz zabezpieczenie wnętrza przed kurzem. Jeśli szukacie obudowy dla płyty mATX lub mini-ITX, to możecie brać w ciemno. Jeśli dodatkowo dorwiecie podzespoły białe, to zbudujecie komputer nie tylko świetnie działający, ale także wspaniale się prezentujący. Za lans nie będziecie musieli też dużo płacić, bo P30 White wyceniono bardzo atrakcyjnie.

Plusy:Minusy:MiastoGier.pl Poleca
  • Wysoka jakość wykonania;
  • Unikatowy projekt w stylu Panoramic View;
  • Bardzo przemyślana konstrukcja;
  • Dużo miejsca;
  • Filtry i wentylatory;
  • System zarządzania kablami.
  • Brak.

Sprzęt na testy dostarczyła firma Zalman.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosLouik   @   13:18, 09.01.2024
Całkiem całkiem i jak dla mnie ta skrzynia wpisuje się w trendy, ja mam innego białasa od zalmana z serii M4 co jak co wrażenia warte polecenia z każdej strony
0 kudosPatmo14   @   11:01, 15.04.2024
Sam ją mam i ta obudowa ma same plusy w tym dobrze jest rozplanowana w środku i na zewnątrz. Jak bym miał wybierać podobną obudowę to ponownie się znajdzie na mojej liście zakupowej bez wahania ;)