Patriot Viper VP4300 Lite 2TB - test wydajnego i przystępnego cenowo SSD


bigboy177 @ 17:11 28.12.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Na rynku znaleźć można wiele dysków SSD. Jeśli nie jesteście przekonani co do tego, na który warto zwrócić uwagę, zachęcamy do naszego testu. Tym razem mamy dla Was recenzję Patriot Viper VP4300 Lite 2TB.

Dyski SSD praktycznie całkowicie wyparły już standardowe „twardziele”. Oferują one znacznie wyższe szybkości odczytu i zapisu, a ich ceny są na tyle atrakcyjne, że zakup HDD ma coraz mniejszy sens – przynajmniej jeśli ważna jest dla Was przede wszystkim wysoka wydajność i nie potrzebujecie np. 8 TB wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji HDD jednak wyjdzie sporo taniej niż SSD. Jeśli szukacie porządnego SSD, to mamy dla Was propozycję. Chodzi o Viper VP4300 Lite od firmy Patriot. Wariant oferujący 2 TB wolnej przestrzeni niedawno trafił w nasze redakcyjne progi.

Viper VP4300 Lite od firmy Patriot to konstrukcja korzystająca z PCI-E czwartej generacji. Robi ona użytek z 4 pasm transferu danych, a dzięki temu jej maksymalna wydajność to 7400 MB/s w przypadku odczytu oraz 6400 MB/s, jeśli mówimy o zapisie. W obu przypadkach mam oczywiście na myśli dane podawane przez producenta w specyfikacji sprzętowej oraz zapis i odczyt sekwencyjny. Z naszych testów dowiecie się natomiast, jak wydajność wypada w praniu, o czym za moment.

Viper VP4300 Lite - specyfikacja


  • Przeznaczenie produktu: PC, Gaming oraz PlayStation 5;
  • Pojemność: 2000 GB;
  • Format: M.2;
  • Interfejs: PCIe NVMe 4.0 x4;
  • Prędkość odczytu (maksymalna): 7400 MB/s;
  • Prędkość zapisu (maksymalna): 6400 MB/s;
  • Współczynnik TBW: 1600 TB;
  • Radiator: Tak;
  • Kolor: Czarny;
  • Wysokość: 3,8 mm;
  • Szerokość: 22 mm;
  • Głębokość: 80 mm;
  • Waga: 9 g;
  • Gwarancja: 60 miesięcy (gwarancja producenta).

Konstrukcja firmy Patriot nie wyróżnia się niczym wyjątkowym z zewnątrz. Nośnik jest nieduży, cienki, jednostronny oraz niewyposażony w żaden dodatkowy system odprowadzania ciepła. Zastosowano w nim pamięci 3D TLC NAND od firmy Yangtze Memory Technologies Corp oraz sterownik MAP1602 od firmy Maxio. Nie oferuje on niestety dodatkowej pamięci DRAM, której zadaniem jest poprawa buforowania danych, ale testowaliśmy już podobne konstrukcje innych firm i trzeba przyznać, że DRAM nie zawsze jest koniecznością. Dysk wpinamy do płyty głównej wykorzystując gniazdo M.2, a jego format to 2280.

Jeśli chodzi o jakość wykonania, nie mam zasadniczo żadnych zastrzeżeń. Nośnik kupujemy w niewielkim blisterze, a na scalakach zamontowany został cienki grafenowy radiator – standard w dzisiejszych czasach. Dysk możemy dzięki temu zamontować praktycznie wszędzie, a do odprowadzania ciepła spożytkować system radiatorów/maskownic płyty głównej. Niskie chłodzenie umożliwia nam np. montaż w pobliżu karty graficznej, co w przypadku konstrukcji wyposażonej w dodatkowe radiatory, tudzież wentylatory, często jest nierealne.

Po umieszczeniu nośnika na płycie głównej, odpaliłem komputer i skonfigurowałem partycje. Szybko okazało się też, że Patriot nie oferuje do dysku dedykowanego oprogramowania, a więc ewentualne zużycie konstrukcji trzeba sprawdzać softem 3rd party. Viper VP4300 Lite wspiera nadal jednak szyfrowanie oraz ochronę danych, wśród których znalazło się miejsce dla SM, SHA, RSA oraz RAID. Inżynierowie firmy Patriot o wszystkim pomyśleli, a brak dedykowanego oprogramowania nie jest tu jakoś przesadnie mocno odczuwalny.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?