Patriot Viper VP4300 Lite 2TB - test wydajnego i przystępnego cenowo SSD


bigboy177 @ 17:11 28.12.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Testy Viper VP4300 Lite przeprowadziłem w kilku różnych zastosowaniach, na początek wybierając CrystalDiskMark 8. Bez większego zaskoczenia, zapis i odczyty sekwencyjny był mniej więcej zgodny z tym, co podaje producent. W przypadku odczytu było to 7301 MB/s, a jeśli chodzi o zapis udało mi się wykręcić 6634 MB/s. Oba wyniki są konkurencyjne, jeśli chodzi o podobne konstrukcje innych firm, w tym między innymi Western Digital SN850X. Niezłe rezultaty konstrukcja firmy Patriot osiągnęła też w przypadku odczytu i zapisu 4K (Q1T1). Było to odpowiednio 96,10 MB/s oraz 390,20 MB/s. Wszystkie wyniki były lepsze niż w przypadku testowanego jakiś czas temu Hiksemi Future 2TB, co jest imponujące.

Po testach syntetycznych, przeszedłem do tych z życia codziennego, czyli kopiowania danych. Test przeprowadziłem z wykorzystaniem dużego pliku z kopią bazy maili, ważącego mniej więcej 27,7 GB, oraz materiałami filmowymi ważącymi przeciętnie po kilkaset MB, a łącznie nieco ponad 15,1 GB. Wyniki wskazują na to, że kontroler zastosowany w Viper VP4300 Lite bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem buforem. Dane kopiowałem w ramach pojedynczej partycji.

Z testów jakie przeprowadziłem wynikło ponadto, że Viper VP4300 Lite bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem danymi i to mimo braku bufora w postaci pamięci DRAM. W trakcie kopiowania backupu maili nośnik utrzymywał do końca wysoką prędkość w granicach 3000 MB/s i nie spadała ona poniżej tej wartości, co np. miało miejsce w przypadku dysku ADATA Legend 960, który zaczynał świetnie, ale mniej więcej w połowie procesu kopiowania danych zwalniał. Konstrukcja firmy Patriot tego mankamentu nie miała, radząc sobie wyśmienicie zarówno z małymi, jak i dużymi plikami. Nie zauważyłem też znaczącego spadku wydajności przy prawie w pełni zapełnionym dysku.

Jeśli chodzi o temperaturę pracy, możecie wykluczyć ewentualny throttling i to nawet w przypadku korzystania z cienkiego fabrycznie zamontowanego spreadera. Testy temperatury przeprowadziłem zarówno z nim samym, jak i dołożonym radiatorem płyty głównej. W pierwszym wariancie zanotowałem maksymalną temperaturę około 58 stopni Celsjusza. W drugim było to 53 stopnie Celsjusza. W obu przypadkach sporo poniżej wartości granicznej, przy której nośnik będzie się ratował, obniżając swoją wydajność. Ta w przypadku Viper VP4300 Lite ustalona została na poziomie 70 stopni Celsjusza. Wyniki pozwalają stosować testowany przez nas dysk nie tylko w PC, ale także w PlayStation 5.

Podsumowując, Viper VP4300 Lite od firmy Patriot to bardzo dobry dysk PCI-E Gen 4. który przy okazji kupicie w naprawdę atrakcyjnej cenie, bo wariant tu testowany, czyli oferujący 2 TB wolnej przestrzeni to niespełna 500 zł, a ten o połowę mniejszy, czyli 1TB, to tylko 319 złotych. Oferuje on duży i sprawnie działający bufor, wysokie prędkości odczytu i zapisu danych, a także sprzętowe szyfrowanie… mimo że producent zrezygnował z dedykowanego oprogramowania. Wisienką na torcie jest na pewno 5-letnia gwarancja oraz TBW na poziomie 1600 TB w przypadku wariantu o pojemności 2 TB. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej opłacalnych dysków SSD dostępnych obecnie w sprzedaży!

Plusy:Minusy:MiastoGier.pl Poleca
  • Bardzo atrakcyjna cena;
  • Wysoka wydajność;
  • Niska temperatura pracy;
  • Wysoka żywotność;
  • 5-letnia gwarancja;
  • Świetnie nadaje się do PlayStation 5.
  • Zapełnienie bufora oznacza spory spadek wydajności.

Sprzęt na testy dostarczyła firma Patriot.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?