W Cyberpunk 2077: Widmo wolności wykorzystano sztuczną inteligencję, by odtworzyć głos zmarłego aktora

Deweloperzy Widma wolności postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję, do tego by nagrać wypowiedzi nieżyjącego Miłogosta Reczka.

@ 13.10.2023, 15:50
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps5, xbox x/s

W Cyberpunk 2077: Widmo wolności wykorzystano sztuczną inteligencję, by odtworzyć głos zmarłego aktora

Cyberpunk 2077: Widmo wolności zadebiutowało na rynku całkiem niedawno, a my właśnie dowiedzieliśmy się bardzo interesującej rzeczy na jego temat. Okazuje się bowiem, że CD Projekt RED wykorzystał sztuczną inteligencję do tego, by odtworzyć w dodatku głos nieżyjącego aktora. Zrobiono to oczywiście po otrzymaniu pozwolenia od jego rodziny.

Jak donosi redakcja portalu Bloomberg, CD Projekt RED postanowił odtworzyć głos Miłogosta Reczka, popularnego aktora zajmującego się podstawianiem głosu pod postaci w grach. Reczek grał w oryginalnej wersji Cyberpunk 2077 postać zwaną Viktor Vektor, ale w 2021 roku niestety zmarł. Deweloperzy musieli zdecydować co z tym faktem zrobić w przypadku Widma wolności.

Opcje mieli dwie. Pierwsza to zatrudnienie całkiem nowego aktora, który wcieliłby się w Viktora nie tylko w dodatku Widmo wolności, ale także w oryginalnym Cyberpunk 2077 - konieczne byłoby oczywiście nagranie wypowiedzi od nowa. Druga ewentualność oznaczała zatrudnienie nowego aktora, a następnie wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania (w tym przypadku Respeecher), by zmodulować jego głos i otrzymać finalnie głos Reczka. Postanowiono skorzystać z drugiej ewentualności.

Efekt finalny możecie sprawdzić podczas grania w Cyberpunk 2077: Widmo wolności, które dostępne jest na PC, PS5 oraz XS. Pamiętajcie, by przed ewentualnym zakupem dodatku zerknąć na naszą recenzję oraz jego wymagania sprzętowe.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   16:09, 13.10.2023
Trochę creepy to podrabianie zmarłych aktorów, sztuczna inteligencją...
0 kudosBarbarella.   @   19:06, 13.10.2023
Mnie takie coś nie przeszkadza i mam nadzieję że pan Miłogost tam u góry też nie ma nic przeciwko temu.
1 kudosfebra1976   @   07:30, 14.10.2023
Pytanie. Gdzie tutaj miejsce dla nowych twarzy czy głosów? Ostatni strajk aktorów i scenarzystów nie jest bez sensu. Nie licząc podwyżek ważne było dla nich też ograniczenie obecności SI w filmach grach.
0 kudosBarbarella.   @   07:48, 14.10.2023
Ale to taki wyjątkowy przypadek, kontynuacja postaci. A to że w niektórych filmach 90% to komputerowe efekty specjalne to ....sorry, ale takie mamy trendy w sztuce. Notabene coś mi się obiło o uszy że podobne protesty już kiedyś były. Chyba jakoś na początku XX w zdarzało się że robotnicy niszczyli maszyny albo protestowali że te odbierają im pracę.
0 kudosmrPack   @   15:04, 14.10.2023
Ogólnie nie jestem zbytnim fanem wykorzystywania AI w takich kwestiach, ale jednak głos Reczka był bardzo charakterystyczny i pasował do postaci.
Dodaj Odpowiedź