Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI obchodził niedawno 20. urodziny

PEGI to prosty i przejrzysty system, dzięki któremu już na pierwszy rzut oka widać z jakiego rodzaju zawartością mamy do czynienia w grze.

@ 03.10.2023, 10:09
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, switch, ps4, xbox one, ps5, xbox x/s

Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI obchodził niedawno 20. urodziny

Kilka dni temu w Brukseli odbyło się specjalne wydarzenie, którego celem było uczczenie 20-lecia istnienia PEGI, czyli ogólnoeuropejskiego systemu klasyfikacji gier. PEGI wprowadzono w 2003 roku, a jego celem jest edukowanie i doradzanie graczom, rodzicom oraz opiekunom w zakresie treści występujących w grach wideo.

W trakcie spotkania obecni byli rozliczni przedstawiciele instytucji europejskich, krajowych, organizacji pozarządowych oraz oczywiście branży gier wideo. Było też sporo przemówień i dyskusji na temat tego, jak wygląda obecnie branża i co można jeszcze zrobić, by chronić przed niewłaściwymi treściami najmłodszych graczy.

Dyrektor generalny PEGI, Dirk Bosmans, powiedział: "Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięcia tego kamienia milowego. PEGI jest uznawany przez instytucje europejskie i państwa członkowskie UE za wzór harmonizacji w zakresie ochrony nieletnich i przejrzystości konsumenckiej. Naszym celem jest pozostanie stabilną i niezawodną siłą w szybko i stale zmieniającym się otoczeniu, jakim jest sektor gier wideo. Wiedza, którą zdobyliśmy przez lata i ciągłe wsparcie wszystkich interesariuszy, gwarantują, że możemy w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w informowaniu rodziców o grach wideo i promowaniu odpowiedniej rozgrywki".

PEGI dba nie tylko o to, by gry miały odpowiednią klasyfikację wiekową, ale również o to, by były w odpowiedni sposób reklamowane i sprzedawane. Dzięki temu konsumenci mogą dochodzić roszczeń, a firmy dysponują narzędziami zwiększającymi bezpieczeństwo w grach.

W ciągu ostatnich 20 lat ponad 26 00 firm przystąpiło do tzw. Kodeksu postępowania PEGI. Wydano prawie 40 tysięcy licencji z kategorią wiekową dla gier wideo dystrybuowanych w 40 krajach Europy. Badania pokazują, że 67% rodziców oraz 73% graczy na kluczowych rynkach europejskich zna etykiety wiekowe PEGI.

Beate Våje, przewodnicząca Rady PEGI dodała: "Fakt, że oceny wiekowe PEGI obowiązują od dwudziestu lat, świadczy o ogólnej wartości, jaką przyniosły one rodzicom, producentom gier wideo i rządom w prawie 40 krajach, w których PEGI jest dzisiaj używany. Będziemy nadal starać się pokazać rodzicom korzyści jakie zapewnia PEGI i narzędzia kontroli rodzicielskiej".

W celu uzyskania dalszych informacji odwiedź stronę pegi.info.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?