Arabia Saudyjska kupiła udziały w Nintendo

Nintendo sprzedało część swoich udziałów Arabii Saudyjskiej. Kraj chce zdywersyfikować swoje zarobki.

@ 19.05.2022, 11:30
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.
switch

Arabia Saudyjska kupiła udziały w Nintendo

Arabski Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej (PIF), założony przez księcia Mohammeda bin Salmana, kupił 5% udziałów w Nintendo.

Według raportu Bloomberga oznacza to, że PIF (wart 500 miliardów dolarów) jest teraz piątym co do wielkości akcjonariuszem Nintendo.

Nintendo odmówiło komentarza, kiedy świat dowiedział się o zakupie. Arabski Fundusz Inwestycyjny poinformował, że transakcja została dokonana w celach inwestycyjnych. To część wysiłków PIF, aby inwestować w firmy z branży gier. Do tej pory fundusz nabył udziały w takich spółkach, jak Electronic Arts, Capcom, Activision Blizzard i Take-Two.

Arabia Saudyjska dokonała wielu takich inwestycji w Japonii, ponieważ słabszy jen sprawił, że stały się one bardziej przystępne cenowo. Zakup stał się głośny z jednego powodu, mianowicie charakteru samego funduszu. Organ założył książę Mohammed bin Salman, który jest postacią kontrowersyjną na całym świecie. Obwinia się go m.in. o zabójstwo dziennikarza Washington Post, Jamala Khashoggi.

Nintendo nie skomentowało jeszcze sprzedaży i może chcieć odciąć się od PIF z tych właśnie powodów. Na ten moment należy czekać na rozwój sytuacji i opinie ekspertów.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosguy_fawkes   @   09:35, 20.05.2022
5% to jeszcze nic strasznego - gorzej, jeśli z czasem tacy ludzie i całe ich grupy skupią okolice pakietu kontrolnego i zaczną mieć realny wpływ na politykę firm, a przez to same gry.
0 kudosBarbarella.   @   10:35, 20.05.2022
Szejkowie rządzą w piłce nożnej a pewno i niedługo będą rządzić w grach. Zadziorny Puszcza oko Salem Alejkum .