Anthem (PS4)

ObserwujMam (1)Gram (1)Ukończone (1)Kupię (1)

Recenzja gry Anthem (PS4)


@ 10.03.2019, 21:12
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Anthem to projekt, który potrafi sprawić mnóstwo frajdy i choć obecnie zawartości jest bardzo mało, w miarę upływu czasu deweloperzy dodawać będą nowe treści i na pewno wydłuży to Wasz czas obcowania z przedsięwzięciem. Ograniczona zawartość nie jest jednak największą przywarą nowego projektu BioWare. Zdecydowanie najbardziej irytujące są rozliczne błędy i niedociągnięcia, a także długaśne ekrany wczytywania. Z błędów są rozłączenia z serwerami, rubber banding, znikające postaci, a nawet całkowite crashowanie PlayStation 4. Bugi są natomiast nieco mniej dramatyczne, ale mrugające tekstury albo jakieś pojawiające się znikąd efekty specjalne także potrafią okazyjnie zirytować. Nie sposób też nie zganić twórców za brak różnicowania poziomów trudności – wszak chodzi w nich tylko o to, ile pocisków są w stanie przyjąć na klatę oponenci. Miło byłoby zobaczyć więcej różnic, np. jakiegoś nowego wroga, lub coś w ten deseń. Może jednak w przyszłości tak będzie, kto wie.

Przeciwnicy to ogólnie rzecz biorąc najsłabsze ogniwo Anthem. Mimo że od czasu do czasu natrafimy na jakiegoś bossa, przez większą część zabawy ubijamy identycznie wyglądających bandziorów (głównie przedstawicieli Dominium). Nie dość, że zachowują się oni beznadziejnie, to w dodatku bardzo nijako się prezentują. Całkowicie nie pasują do tego, z jaką pieczołowitością przygotowano resztę wirtualnego świata. Anthem to jedna z najlepiej prezentujących się gier obecnej generacji. Nie tylko z powodu silnika graficznego Frostbite, opracowanego przez DICE, ale również ze względu na talent artystów, odpowiedzialnych za wszystkie assety. To dzięki nim oglądamy świetnie wymodelowane lasy, wodospady i łańcuchy górskie. To oni też opracowali pełne szczegółów i niebywale efektowne javeliny. Choć oprawa, z oczywistych względów, najlepiej wygląda na PC, na konsolach także jest imponująca i na pewno nie będziecie mrużyć oczu z zażenowania.

Tym oto sposobem dochodzimy do podsumowania – najtrudniejszej części recenzji. Czy zatem warto zainwestować w Anthem? Wydaje mi się, że tak, choć nie jest to definitywne tak. Na zakup mogą zdecydować się fani looter-shoterów oraz osoby świadome tego, że BioWare ma plan na to, by rozwijać swe dzieło przez dłuższy czas i nie przeszkadza im ograniczona zawartość premierowa. Anthem to genialne sterowanie, wyśmienita mechanika strzelania, świetnie zaprojektowane javeliny oraz ogromne możliwości ich modyfikowania. Jednocześnie jednak chciałoby się większego zróżnicowania przeciwników oraz misji, a także bardziej przemyślanego endgame’u. Nadal można się tu świetnie bawić, ale po około 30-40 godzinach można stracić zainteresowanie. W takiej sytuacji koniecznie powróćcie za miesiąc, dwa lub trzy. Do tej pory wiele niedociągnięć będzie pieśnią przeszłości, a dodatkowa zawartość winna utrzymać Was przy sobie zdecydowanie dłużej. Ja do tej pory, mimo wspomnianych braków i błędów, bawię się bardzo dobrze!


Długość gry wg redakcji:
15h
Długość gry wg czytelników:
65h 0min

oceny graczy
Świetna Grafika:
Jedna z najładniejszych gier obecnej generacji.
Świetny Dźwięk:
Wszystko brzmi świetnie - mimo że niektóre dialogi są lekko infantylne.
Dobra Grywalność:
Mechanika rozgrywki jest wyśmienita, szkoda, że misje są zbyt powtarzalne, a przeciwnicy mało zróżnicowani.
Dobre Pomysł i założenia:
Anthem ma potencjał. Twórcy muszą jednak dodać nowe treści i zmienić niektóre rozwiązania.
Przeciętna Interakcja i fizyka:
Jako nastawiony na kooperację loot shooter, Anthem sprawdza się wyśmienicie.
Słowo na koniec:
Anthem miejscami bawi wybornie, a gdzie indziej nieco zawodzi. Finalnie jest to gra dobra, ale oczekiwania względem BioWare były jednak większe. Zobaczymy, co przyniesie popremierowe wsparcie.
Werdykt - Dobra gra!
Screeny z Anthem (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   08:16, 11.03.2019
No cóż. Wydawcą zdaje się, że stworzą jednorazowo grę w trybie multi, a potem przez lata będą zgarniać kasę. Do tego robią to szybko, by jak najszybciej zacząć doić tę krowę. No to potem mamy co mamy. Lootboxy, brak fabuły. Oj to się zemści na branży w końcu.

Toż można było połączyć tego Anthema z Andromedą, pochylić się nad nimi na dłuższy czas i gdyby gra osiągnęła sukces jak trylogia Mass Effect mieliby tą swoją żyłę złota. A tak...
0 kudosLoczek3545   @   12:23, 11.03.2019
Niedługo będzie trzeba wprowadzić recenzje live, która zmienia się wraz z kolejnymi patchami...

Na początku, gdy wychodziły pierwsze informacje i materiały z gry byłem dość podekscytowany, ale im bliżej premiery tym bardziej traciłem zainteresowanie. W tym momencie jestem kompletnie zmieszany, a wręcz zażenowany stanem produkcji.
0 kudosMicMus123456789   @   12:40, 11.03.2019
Od początku dziwi mnie sklep w grze i waluta do kupienia za prawdziwe pieniądze, bo w sumie nie ma co w tym sklepie kupować, prócz żaru ewentualnie. Nie można kupić sprzętu, a malowania czy animacje to trochę mało i nie wyglądają jakoś super. Fabuła i postacie rzeczywiście odstaję od innych gier BioWare, ale aż tak źle nie jest. Ja osobiście śledzę ją z zainteresowaniem, a przerywniki filmowe świetnie się ogląda Szczęśliwy Szczerze liczę, że z czasem będą dodawać zawartości, bo gra się naprawdę przyjemnie.
0 kudosurban1212   @   15:02, 11.03.2019
Jak dla mnie to za dużo minusów, żeby dać werdykt "dobra gra".
1 kudosTheCerbis   @   15:14, 11.03.2019
Generalnie rzecz biorąc Anthem oscyluje w ocenach między grą bardzo przeciętną a dobrą, ale to już zależy od subiektywnej oceny osoby grającej w grę. Obiektywizm jest czasem przysłaniany przez różne czynniki niestety. A nad tym czym Anthem miał być, powiniem być, jaki był pokazywany/zapowiadany i jaki finalnie jest można by się rozwodzić długo. Grałem trochę i dla mnie jest to mocna przeciętność, trawiona różnymi problemami, które nie powinny mieć miejsca w grze AAA od takiego studia jak BioWare.
Dodaj Odpowiedź