Gran Turismo Sport (PS4)

ObserwujMam (14)Gram (4)Ukończone (1)Kupię (4)

Recenzja gry Gran Turismo Sport (PS4)


@ 25.10.2017, 15:30
Łukasz "LuKaS77PL" Konieczny

Wyścigów samochodowych wyrosło tej jesieni jak grzybów po deszczu i każda z wydanych dotychczas pozycji wypadła co najmniej bardzo dobrze. Przekonajmy się więc, czy najnowsze wcielenie legendarnej serii Gran Turismo może stawać w szranki z solidną konkurencją.

Fani samochodowych symulatorów są ostatnimi czasy rozpieszczani niezależnie od posiadanej platformy. Użytkownicy Xboxa One mogą wypróbować jeden z flagowych tytułów ekskluzywnych dla tego sprzętu, czyli Forza Motorsport 7, lecz mają też alternatywę w postaci Project CARS 2, dostępnego także na PlayStation 4 oraz komputerach osobistych. Ekskluzywnie na konsolę Sony wjechało natomiast Gran Turismo Sport, przynoszące odświeżone spojrzenie na tradycyjną dla serii formułę. Podobnie jak w przypadku tamtych produkcji, ideału nie otrzymaliśmy i nie jest to objętościowo tak “duże” Gran Turismo, do jakiego przywykliśmy, lecz w żadnym wypadku nie może być też stawiane na przegranej pozycji. Mamy do czynienia ze swego rodzaju spin-off’em i w zasadzie przedsmakiem przed kolejną, pełnoprawną odsłoną cyklu więc tak należy ten tytuł traktować. Innym podejściem możemy być nieco zawiedzeni, ale wszystko po kolei.

 

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu GTS, to charakterystyczne dla serii podkreślanie wysokiej kultury rywalizacji w sportach samochodowych za pośrednictwem rozmaitych smaczków. Schludne i wygodne w obsłudze zakładki głównego menu zrealizowane w postaci prostych ikon rozmieszczono przy krawędziach ekranu, natomiast na pierwszym planie jesteśmy raczeni, przykładowo, przepięknymi fotografiami pojazdów w zapierających dech w piersiach sceneriach. Innym razem możemy podziwiać kamerę okrążającą z różnych stron bogaty w detale model jakiejś maszyny, a jeszcze innym przedstawione nam zostaną rozmaite ciekawostki dotyczące historii motoryzacji i nie tylko.

Odnośnie tego ostatniego aspektu, nie do końca rozumiem co autorzy niektórych pomysłów mieli na myśli.  Ciekawostki na temat produkcji pierwszego lepszego modelu BMW, albo wprowadzenia danego rodzaju opon to coś całkiem normalnego dla gry poświęconej motoryzacji, ale premiera pierwszego komiksu o Batmanie, czy narodziny drugiego dziecka księżnej Kate z Wielkiej Brytanii już niespecjalnie. Niemniej, sama prezentacja gry emanuje klasą, a twórcy promują zasady uczciwej rywalizacji - przykładowo, przed odpaleniem trybu sieciowego wyświetlony zostaje materiał wideo, który tłumaczy jak zachować należytą prezencję na torze, a po jego obejrzeniu otrzymujemy symboliczny certyfikat znajomości zasad fair play. Polyphony Digital to prawdziwi pasjonaci i widać, że motoryzacja jest dla nich pewnego rodzaju sztuką, dlatego nawiązano współpracę z organizacją FIA, nadzorującą światową rywalizację w wyścigach samochodowych. Dzięki temu Japończykom udało się przemycić do swojej gry mnóstwo autentycznych smaczków związanych z funkcjonowaniem prawdziwych zawodów i dać graczom okazję do poznania ich od kuchni.

Solidne podejście do tematu czuć także w aspekcie zmagań na samym torze. Gran Turismo Sport nie zrywa z tradycją i podobnie jak poprzednie odsłony, stara się brnąć coraz głębiej w aspekty symulacyjne. Grę miałem okazję testować wyłącznie na padzie i muszę przyznać, że prowadzenie wszelkiej maści pojazdów wypada rewelacyjnie, jeśli oczywiście wcześniej przećwiczymy rozmaite manewry związane z ustawianiem się na torze, pokonywaniem zakrętów, czy hamowaniem. Z tymi elementami nie ma przeproś, nawet jeśli gramy na wspomaganiu, a jeśli zdecydujemy się na zabawę bez asyst - głównie bez kontroli trakcji oraz pomocniczych elementów na trasie (tabliczki, pachołki) - przyznam szczerze, że z padem w ręku nie zdołamy poszaleć. GTS w “surowej” postaci to wariant dla osób wyposażonych w kierownicę i posiadających doświadczenie z tego typu produkcjami. Prowadzenie pojazdów na takich ustawieniach wymaga precyzji, a o utrzymaniu się na trasie przesądzają detale związane z ciężarem naszych pojazdów, rodzajem opon oraz wieloma innymi aspektami. Model jazdy jest solidnie dopieszczony i przez ostatnie dni wręcz zatraciłem się w zgłębianiu tajników prowadzenia poszczególnych wozów. Płynne pokonywanie torów wymaga wprawy, a realistycznie zachowująca się sztuczna inteligencja przeciwników na wyższych poziomach trudności wymusza rozważne zachowanie i respektowanie pewnych reguł. 

Jeśli chodzi o samochody, różnice w prowadzeniu są dobitnie wyczuwalne i adekwatne do specyfikacji poszczególnych modeli. Kierując Mustangiem czujemy dużą moc, ale też małą zwrotność i sporą masę, co na pewnych trasach może irytować, a w przypadku Nissana GTR oraz Evo jest wręcz przeciwnie. Wśród dostępnych pojazdów miłośnicy poszczególnych stylów jazdy powinni znaleźć coś dla siebie, chociaż ogólna liczba maszyn nie powala. W Gran Turismo Sport znalazło się łącznie ponad 160 modeli i choć nie jest to mało, kiedy przejrzymy zakładki poszczególnych marek, zauważymy, że nawet i ta liczba jest mocno naciągana.


Screeny z Gran Turismo Sport (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosremik1976   @   11:24, 27.10.2017
Odniosę się tylko do fragmentu o odkrywaniu kart przed premierą GT7, bo do mnie ta gra kompletnie nie przemawia. Z tego co mi wiadomo to Polyphony w ogóle nie ma w planach wydania GT7 i nie pracują nad takim projektem, więc raczej bym nie wypatrywał w przyszłości czegoś bardziej rozbudowanego. Z recki wnioskuje, że gra daje radę, ale wydaje mi się że tylko do czasu pierwszego znużenia, które może dopaść gracza dosyć szybko i nie utrzyma przy sobie graczy grających przez setki godzin tak jak to było przy wcześniejszych odsłonach GT pomijając GT6, bo ta gra była już dosyć mocno skrojona. Do mnie nie przemawiają gry z bliżej nieokreślonym terminem przydatności do spożycia więc zdecydowanie podziękuję za multisocjalną papkę.
0 kudosbinio1   @   22:01, 27.10.2017
Grałem w betę wieje nudą i pustką. Co do oprawy to też mam wiele do życzenia. Chociażby drzewa.
0 kudosLukasz198899   @   13:30, 08.11.2017
Witam mam pyatnie warta ta gra tej kasy jest???
0 kudosLucas-AT   @   09:05, 09.11.2017
Cytat: Lukasz198899
Witam mam pyatnie warta ta gra tej kasy jest???

Jeżeli masz zamiar się wkręcić w multiplayer, brać udział w zawodach i turniejach, do tego masz dobrą kierownicę, to tak, chociaż poczekałbym aż gra się jeszcze rozwinie, dojdzie więcej zawartości i cena spadnie. Jeżeli chcesz tylko pograć rekreacyjnie to nie, bo gra Cię szybko znudzi.
0 kudosremik1976   @   12:34, 09.11.2017
Jak ktoś jest zainteresowany grą to ja bym nie czekał. Kaz szybko się nudzi i porzuca gry nie kończąc ich. Gra jest w ogromnym stopniu usieciowiona i jak tylko Kaz zacznie pracować nad czymś nowym przestanie ją wspierać, aż w końcu ją przedwcześnie uśmierci. Później już może nie być w co grać.
Dodaj Odpowiedź