Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

ObserwujMam (199)Gram (47)Ukończone (165)Kupię (47)

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3) - recenzja gry


@ 02.11.2011, 18:50
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Już pierwszy Uncharted był swego rodzaju wyznacznikiem tego, jak powinna wyglądać solidna gra akcji. Mieliśmy charyzmatycznego bohatera ewidentnie wzorowanego na postaci Indiany Jonesa, starożytną tajemnicę do rozwiązania, wiele mistycznych lokacji oraz piękną kobietę.

Już pierwszy Uncharted był swego rodzaju wyznacznikiem tego, jak powinna wyglądać solidna gra akcji. Mieliśmy charyzmatycznego bohatera ewidentnie wzorowanego na postaci Indiany Jonesa, starożytną tajemnicę do rozwiązania, wiele mistycznych lokacji oraz piękną kobietę. Czego chcieć więcej, zapytacie? Ano okazuje się, że wcale nie był to szczyt możliwości ekipy ze studia Naughty Dog. Przygotowując kontynuację, czyli Uncharted 2, znowu pokazali na co ich stać, oferując interaktywną przejażdżkę pełną akcji, dynamicznych pojedynków oraz fantastycznych fragmentów platformowych. Teraz u właścicieli PlayStation 3 ląduje Uncharted 3 i ku radości konsolowej braci, w tym także mojej, mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem. Na pewno nie jest idealnie pod każdym względem, ale mimo to, obok takiego cacka nie da się przejść obojętnie.


Więcej filmów z Uncharted 3: Oszustwo Drake`a


Fabuła Uncharted 3: Oszustwo Drake’a nie stanowi kontynuacji poprzedników. Są niby jakieś tam delikatne odwołania, ale są one bardziej ze względu na to, że mamy do czynienia z tą samą grupą bohaterów. Pewna znajomość ich relacji jest zatem istotna do pełnego ogarnięcia wątku fabularnego, ale nie jest konieczna. Jeśli chodzi o samą historię, to kręci się ona znowu wokół przodka głównego protagonisty - Francisa Drake’a. Podczas jednej ze swoich podróży Francis wyruszył w poszukiwaniu starożytnego miasta Irem, leżącego gdzieś pośrodku pustyni Ar-Rab al-Chali. Niestety w dziennikach brakuje zapisków co konkretnie udało się znaleźć po dotarciu na miejsce. Wygląda to, tak jakby Francis chciał coś zatuszować, a jako że Nathan jest wścibski z natury, postanawia ruszyć tropem swego przodka i dowiedzieć się co tak naprawdę odkrył. Początkowo historia zdaje się być najzwyklejszym poszukiwaniem skarbu, szybko jednak okazuje się, że wcale tak nie jest, a pod koniec na jaw wychodzi dość istotny spisek. Nie będę jednak podawał żadnych konkretów, warto bowiem dotrzeć do finału na własną rękę.

Przygoda prowadzi nas przez wiele fantastycznie przygotowanych miejsc. Zwiedzamy między innymi miasto Jemen, cmentarzysko statków, pokład wielkiego transatlantyku oraz różne świątynie, mroczne korytarze, a nawet piaszczystą pustynię. Deweloper przeszedł samego siebie i każda lokacja ma coś innego do zaoferowania. Największe wrażenie zrobiła na mnie płonąca posiadłość, którą można było oglądać na materiałach promujących grę oraz cmentarzysko statków i jego uzupełnienie czyli transatlantyk. Drake buja się na nim zgodnie z ruchem fal morskich, wszystkie luźne obiekty także błąkają się po pokładzie, a za burtą szaleją wysokie, spienione fale. Prawdziwe arcydzieło jeśli chodzi o strukturę poziomu widzimy nieco później, kiedy w wyniku naszych działań (i nie tylko naszych) pod pokład statku zaczyna napływać woda i przechyla się on na bok. Kamera całą akcję ukazuje z jak najlepszej perspektywy, często oddalając się, przybliżając i zmieniając swoje położenie. Widać że ekipa Naughty Dog z każdą kolejną produkcją opanowuje budowanie atmosfery do perfekcji. Aż strach pomyśleć co będzie w Uncharted 4 i to jeszcze w dodatku, dedykowanym dla konsol następnej generacji.

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

Sama mechanika rozgrywki w Uncharted 3 nie uległa w zasadzie żadnym zmianom w stosunku do tego, co widzieliśmy u poprzedników. Odniosłem wrażenie, że troszeczkę lepiej się strzela, ale same ruchy Nathana, jego umiejętności wspinaczki itd. pozostały nietknięte. Rozbudowano natomiast walkę wręcz. Zdecydowanie częściej bijemy się teraz na pięści, a w związku z tym pojedynki musiały stać się efektowniejsze. Protagonista jest w stanie zrobić użytek z mebli, albo z jakiegoś przedmiotu lezącego w jego zasięgu. Lepiej wychodzą mu uniki, potrafi chwycić bandziora i niejako rzucić nim w wybranym kierunku. Jest naprawdę bardzo dynamicznie. Choć nie do końca tak, jakbym sobie tego życzył. O co chodzi? W sumie o to, że walki są schematyczne. Zawsze postępujemy w taki sam sposób, szczególnie w przypadku najtwardszych niemilców – takich typowych byczków, którzy spędzili lwią część swego życia w pierdlu. Takiego steryda musimy raczej unikać, a gdy ten zrobi zamach sprowadzamy go do parteru kopniakiem w klejnoty i klepiemy po pysku. Proces powtarzamy do momentu zwycięstwa. Pierwsze kilka razy jest ok., ale później naprawdę robi się za bardzo schematycznie.


Screeny z Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosbigboy177   @   19:52, 02.11.2011
Wydaje mi się, że jest mniej więcej taka sama. Może odrobinę krótsza, ale nie wiele.
0 kudosthybi   @   19:55, 02.11.2011
To będzie następna gra, jaką kupię na ps3. Zapowiada się genialnie !
0 kudosdudek90r   @   00:16, 03.11.2011
Ja już pożyczyłem od kumpla PS i czekam aż przyjdzie mi gra Dumny
0 kudosPietek=)   @   08:49, 03.11.2011
Oj 10 nie ma :/
Najwidoczniej Big gra Cię nie urzekła Puszcza oko
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski ?
Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny
0 kudosbigboy177   @   11:54, 03.11.2011
Cytat: Pietek=)
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski? Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny


Hmmm, na płycie z grą jest wiele języków, więc jest szansa, że w UK będzie podobnie. My mamy promkę, a zatem nie jest to edycja dedykowana Polsce i jest normalnie nasz język. Myślę, że w UK też będzie PL.
0 kudososkarsom   @   16:19, 03.11.2011
Czyli znamy już grę roku na MG Szczęśliwy Niestety BF3 nią nie zostanie... Smutny Ale przynajmniej dobrze, że Uncharted.
0 kudosPietek=)   @   20:32, 05.11.2011
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny

Sama zaś gra jest fenomenalna Uśmiech
Przepiękna grafika, prawdziwe mistrzostwo świata. Among Thieves było grą rewelacyjną ale to jak prezentuje się Drakes Deception pozwala mi na stwierdzenie że jest to świetna kontynuacja Puszcza oko

Mógłbym pisać i pisać ale aż mnie ciągnie by wrócić do świata Drake'a i kontynuować przygodę Uśmiech

Polecam serdecznie Puszcza oko
0 kudoszilhaax   @   02:27, 07.11.2011
Cytat: Pietek=)
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny
Polecam serdecznie Puszcza oko

no, a czego sie spodziewales w UK ? tutaj nawet dvd czy bluraye nie maja nic z polska do czynienia. Zreszta tutaj wszyscy powinni mowic po angielsku ^^.
Jak juz bardzo chcesz miec polskie napisy/glosy to kupij w merlin(kropka)pl.
Maja wysylke za granice.
0 kudosPietek=)   @   17:40, 08.11.2011
Hehe najwidoczniej jesteś mało doinformowany. I to nie zależy od UK tylko od wydawcy gry.
Przykładem tego niech będzie n.p. Crysis 2, którego kupiłem w UK i był po polsku. Puszcza oko

Merlin.pl ...hmm dzięki za tą informację, na pewno zajrzę Puszcza oko

0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:54, 08.11.2011
Mam ochotę kupić PS3 tylko dla tej gry... A może jeszcze InFamous? I Killzone... I jeszcze Yakuza (to przez ciebie Szajch!), ale przede wszystkim dla tej gry, no i jeszcze dla darmowego multiplayera... A swoją drogą (pytanie do Biga) - Jaką ocenę dostałby multiplayer i Coop, gdyby miały oddzielną recenzje?

Recenzja napisana sprawnie, jak w sumie zawsze
0 kudosGilberto   @   14:35, 13.11.2011
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy
0 kudosMenschFeind   @   17:51, 13.11.2011
nie mogę się doczekać aż zagram
0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:58, 13.11.2011
Cytat: Gilberto
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy

No to narobiliście mi smaczka Dumny Teraz tylko uzbierać na PS3 albo zaprosić kogoś do Play ^^
0 kudosJackyX   @   08:42, 05.01.2012
Gra jest niezła, jednak początek w odróżnieniu od jedynki i dwójki jest mało porywający...
Dodaj Odpowiedź