Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

ObserwujMam (199)Gram (47)Ukończone (165)Kupię (47)

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3) - recenzja gry


@ 02.11.2011, 18:50
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!


Na szczęście obijanie twarzy nie jest podstawową metodą pacyfikowania wrogów. Zasadniczym sposobem na eliminowanie oponentów jest oczywiście wykorzystanie dostępnej broni palnej. Arsenał składa się z kilku różnych pistoletów, karabinów, granatnika, wyrzutni rakiet i granatów. Na najniższym poziomie trudności amunicji jest pod dostatkiem, dlatego polecam odpalić albo na normalnym, albo (zdecydowanie najlepiej) na trudnym. Wtedy rzeczywiście trzeba ostrożnie atakować, korzystać z zasłon i nie robić akcji w stylu rambo, albowiem nie dość, że szybko odejdziemy w zaświaty, to na dodatek wyczerpiemy zapasy nabojów, a to, krótko mówiąc, oznacza zgon. Tym bardziej, że przeciwnicy podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach nie czekają jak debile na kulkę w łeb. Często zmieniają pozycję ostrzału i w dodatku starają się nas w taki czy inny sposób zajść od tyłu. Jakby tego było mało, są też byczki obłożone kewlarem, wymagające kilku celnych serii w głowę by wreszcie zejść z tego świata. Na pocieszenie dodam, że w sporej części misji mamy pomocnika w postaci np. Sully’ego, albo innych znajomych. Nie są oni strzelcami wyborowymi, ale przynajmniej przyciągają ogień nieprzyjaciela, a i czasem kogoś ukatrupią.

W przerwach pomiędzy kolejnymi wymianami ognia, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a stawia przed nami szereg wyzwań strukturalnych, polegających na tym, aby dotrzeć w jakieś określone miejsce z wykorzystaniem otoczenia. Może to być półka skalna albo zawieszony wysoko nad ziemią balkon, do którego drabina została zeżarta przez ząb czasu. Szukamy wtedy alternatywnej drogi, prowadzącej często przez bardzo niebezpieczne tereny. Skaczemy po żyrandolach, brniemy pionowo do góry dzięki wystającym ze ściany kamieniom, huśtamy się na rurach, znakach, reklamach itd. Czasem nie jest łatwo, ale ogólnie rzecz biorąc, eksploracja nigdy nie przysparza większych problemów. Wszystko to za sprawą świetnej mechaniki rozgrywki, dobrze ustawiającej się kamery oraz płynnych animacji. Okazyjnie co prawda coś zaszwankuje i Nathan zrobi nieoczekiwane ruchy - skoczy w złym kierunku, albo zamiast podskoczyć zrobi dziwny wślizg; ale przez większą część zabawy takich problemów nie ma.

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)

Drobnych komplikacji może przysporzyć graczom garść zagadek logicznych, na które natrafiamy w grze. Niestety tutaj drobny zawód. Nie są one bowiem tak skomplikowane jak to miało miejsce wcześniej. Zdecydowanie łatwiej je rozwiązać i rzadko wymagają myślenia. W sumie na trochę dłużej utknąłem tylko przy jednej z nich, choć słowo utknąłem nie jest tutaj odpowiednie, gdyż po prostu zamiast zwyczajowej minuty, potrzebowałem dwóch. Szkoda, że deweloper nie miał pomysłu na coś bardziej zakręconego. A może to wina obecnych trendów? Wszak God of War III także był znacznie uproszczony w stosunku do swych zacnych poprzedników. Mam nadzieję, że się mylę i seria Uncharted nie przejdzie powoli transformacji w zwykły shooter.

Prócz genialnej kampanii dla jednego gracza, która pochłonęła mi mniej więcej 8 i pół godziny, mamy też współpracę oraz rywalizację sieciową. Współpraca nie polega jednak na przechodzeniu w większym gronie kampanii dla jednego gracza. Zamiast tego walczymy ramię w ramię z kumplem czy kumpelą na specjalnie przygotowanych do tego celu mapkach. Niby są one w jakiś tam sposób oprawione w fabułę, nie ma ona jednak żadnego znaczenia. Zadaniem graczy jest po prostu zatłuczenie jak największej liczby przeciwników, przedarcie się przez kolejne fale bandziorów ze skarbem w ręku, albo wykonywanie kolejno następujących po sobie zleceń. Oczywiście rozrywka jest przednia, ale stanowi tylko wstęp do głównego dania sieciowego – rywalizacji.


Screeny z Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosbigboy177   @   19:52, 02.11.2011
Wydaje mi się, że jest mniej więcej taka sama. Może odrobinę krótsza, ale nie wiele.
0 kudosthybi   @   19:55, 02.11.2011
To będzie następna gra, jaką kupię na ps3. Zapowiada się genialnie !
0 kudosdudek90r   @   00:16, 03.11.2011
Ja już pożyczyłem od kumpla PS i czekam aż przyjdzie mi gra Dumny
0 kudosPietek=)   @   08:49, 03.11.2011
Oj 10 nie ma :/
Najwidoczniej Big gra Cię nie urzekła Puszcza oko
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski ?
Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny
0 kudosbigboy177   @   11:54, 03.11.2011
Cytat: Pietek=)
Wie ktoś może czy uświadczę dubbingu w U3 gdy zakupię egzemplarz po za granicami Polski? Mianowicie mam zamiar kupić w UK i nie jestem pewien czy będzie dostępna polska wersja Smutny


Hmmm, na płycie z grą jest wiele języków, więc jest szansa, że w UK będzie podobnie. My mamy promkę, a zatem nie jest to edycja dedykowana Polsce i jest normalnie nasz język. Myślę, że w UK też będzie PL.
0 kudososkarsom   @   16:19, 03.11.2011
Czyli znamy już grę roku na MG Szczęśliwy Niestety BF3 nią nie zostanie... Smutny Ale przynajmniej dobrze, że Uncharted.
0 kudosPietek=)   @   20:32, 05.11.2011
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny

Sama zaś gra jest fenomenalna Uśmiech
Przepiękna grafika, prawdziwe mistrzostwo świata. Among Thieves było grą rewelacyjną ale to jak prezentuje się Drakes Deception pozwala mi na stwierdzenie że jest to świetna kontynuacja Puszcza oko

Mógłbym pisać i pisać ale aż mnie ciągnie by wrócić do świata Drake'a i kontynuować przygodę Uśmiech

Polecam serdecznie Puszcza oko
0 kudoszilhaax   @   02:27, 07.11.2011
Cytat: Pietek=)
Niestety kupiłem grę w UK i jest tylko dostępny język ANGIELSKI. Smutny
Polecam serdecznie Puszcza oko

no, a czego sie spodziewales w UK ? tutaj nawet dvd czy bluraye nie maja nic z polska do czynienia. Zreszta tutaj wszyscy powinni mowic po angielsku ^^.
Jak juz bardzo chcesz miec polskie napisy/glosy to kupij w merlin(kropka)pl.
Maja wysylke za granice.
0 kudosPietek=)   @   17:40, 08.11.2011
Hehe najwidoczniej jesteś mało doinformowany. I to nie zależy od UK tylko od wydawcy gry.
Przykładem tego niech będzie n.p. Crysis 2, którego kupiłem w UK i był po polsku. Puszcza oko

Merlin.pl ...hmm dzięki za tą informację, na pewno zajrzę Puszcza oko

0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:54, 08.11.2011
Mam ochotę kupić PS3 tylko dla tej gry... A może jeszcze InFamous? I Killzone... I jeszcze Yakuza (to przez ciebie Szajch!), ale przede wszystkim dla tej gry, no i jeszcze dla darmowego multiplayera... A swoją drogą (pytanie do Biga) - Jaką ocenę dostałby multiplayer i Coop, gdyby miały oddzielną recenzje?

Recenzja napisana sprawnie, jak w sumie zawsze
0 kudosGilberto   @   14:35, 13.11.2011
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy
0 kudosMenschFeind   @   17:51, 13.11.2011
nie mogę się doczekać aż zagram
0 kudosoOMIKOlajOo   @   17:58, 13.11.2011
Cytat: Gilberto
Jak Big napisał, mechanika rozgrywki przeniesiona jest z singa na multi dlatego też rozgrywka jest wspaniała. Podczas rozgrywki multiplayer w ruinach miasta na pustyni przychodzi burza piaskowa i nic nie widać wtedy szczena opada Szczęśliwy Efekty dźwiękowe wymiatają i to zabijanie prawie na ślepo miażdży Szczęśliwy

No to narobiliście mi smaczka Dumny Teraz tylko uzbierać na PS3 albo zaprosić kogoś do Play ^^
0 kudosJackyX   @   08:42, 05.01.2012
Gra jest niezła, jednak początek w odróżnieniu od jedynki i dwójki jest mało porywający...
Dodaj Odpowiedź